18 Şubat 2019 - Pazartesi / 07:14
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
İsa ÇOLAKER İsa ÇOLAKER
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

FERHAT GİBİ

              Amasya belediyesi, Ferhat gibi! Gerçekten de, belediyemizin projelerine baktığınız zaman, bunu söylemeden geçemezsiniz. Çağdaş belediyecilik, nesnel ve bir o kadar da hayata dokunan bir yapıda gerçekleşiyor. Amasya belediyesi, önce hedeflerini açıklıyor, sonra da onları gerçekleştirmek için çabalıyor. Kent sakileri projeleri ve sonuçlarını dar alanda tanık olmalarına rağmen, bunları yazmamız da bir vefa borcudur. Ferhat gibi dağı delen bir belediyeciliğe şahit olmak, şehirden keyif almamıza yol açıyor. Biraz daha şehrimizi seviyoruz.

            15 Temmuz gibi kaba bir saldırıdan sonra, Ferhat gibi dağı delmeye devam etmek, bir kararlılık gösterisiydi. Öyle bir hain saldırıdan sonra durmamak, çok insani ve hizmet odaklı bir duruştur. Sn. Başkan Cafer Özdemir’i kararlı ve sakin yürüyüşünden dolayı tebrik ederim. İşine bakan başkan, ısrarla Ferhat Tünelini sürdürdü. Işığın ucu da göründü. Burayı ilk konuştuğumuzda gülen ve istiskale alan adamlar hatırlıyorum! Onlar zaten her şeye “hayır” diyen hayırsızlar! Biz evetlemeyi ve iyi işler yapmayı seven bir milletiz. Dağları delen Ferhat olmak bize ve yöneticilerimize yaraşır. Mesele budur. Cafer başkan dağları delen Ferhat gibi oldu. Şehre nefes aldıracak Ferhat Geçit Tüneli’nde ışık göründü. Sona yaklaşıldı. Demek ki çalışınca oluyor.

            Ferhat gibi diyeceğimiz bir nesnel olay da,  Kale yolu inşaatıdır. Asfalt, parke, kaldırımdan oluşan yapılaşma çalışması bitti. Şehrin bir başka yürüyüş ve dinlence yolu hizmete girdi. Kaleyi metruk halden kurtaran çalışma, elektrik direkleri ve ışıklandırmayla sonuçlandırıldı. Yolun yayalaşmaya ve yürüme, bisiklet etkinliğine de katkı yapacağını düşünüyorum. Eski haliyle tozlu ve sorunlu olan yol, artık bir dinlence alanı ve kaleye çabuk ulaşma yolu oldu. Dilerim yol cepleri de yapılır ve yayalar yürüyüş güzergahında oturur ve dinlenirler. Yolları konuşmuşken; İhsaniye ve Şamlar üzerinden yapılan yeni yol açma çalışmaları da sonuçlanmak üzeredir. Ayrıca Memidede Mezarlığı üzerinden, Çakallara bağlanan ara bağlantı yolu şehri rahatlatmıştır. Yol uygarlıktır, her yol bir yakınlaşma ve tanışmadır. Yol yapmaya devam derim..

            Ferhat gibi diyebileceğimiz bir diğer projede gün yüzüne çıkmaya başladı. Yeşilırmak nehrini Londravari bir havaya sokacak olan, Yeşilırmak Şişirme Projesinden bahsediyorum. Ete kemiğe bürünen proje, şimdiden şehre bir vizyon kattı. Su akar Türk bakar deyişini tersten okutan proje, suyun engellenerek, şehrin hizmetine sunulabileceği gösterdi. Bitme aşamasında olan proje, şimdiden kayık gezintisi ve bot safarilerin yeri olamaya aday gibi duruyor. Sanırım yaza bitirilecektir. Bu projenin hemen yanı başında vücut bulacak sergi ve belediye binası müştemilatı, şimdiden şehre ayrı ve özel bir hava katmıştır. Binanın tarihi ve kıyı dokusuna uygun olması da, ayrı bir özen ve zihinsel çabanın ürünüdür. Başlangıcından günümüze yazının evrimini anlatan Şeyh Hamdullah Hüsnü Hat Müzesinin de içeri şehirde yapımına devam ediliyor. Dilerim bir çok hat ve koleksiyon sergisine ev sahipliği yapar. Çevre düzenlemesi, yeşil müştemilatıyla göz dolduran çalışma sonlandığında insana huzur verecek bir yapıda duruyor. Dilerim, o güzel günleri göreceğiz.

            Şirin Köprüsü, İtfaiye Binası, Teleferik projesi gibi sıralı planların çalışması sanırım sürüyor. Tahayyül etmeyenler, umuda yelken açmazlar. Bu projelere dudak bükenler ve küçümseyenlerin hevesleri kursaklarında kalmaya devam edecektir. Çünkü çalışan ve ufuk sahibi bir belediyemiz var. İnsana hizmet, Hakka hizmettir gerçeği insanı böyle yapar. Amasya belediyesi sadece beton inşa etmiyor! Ruhumuza, beynimize, duygumuza dokunacak eserler yayınlamaya da devam ediyor: Mihri Hatunu Anlamak, Giriftzen Asım Bey, 15 Temmuz Darbe Girişimi ve Demokrasi Zaferi gibi. Açılan beceri, sanat kursları: gitar, bağlama, gençlik korosu kursları sürdüğü gibi, konferanslar da gerçekleştiriliyor. Mustafa Armağan, Talha Uğurluel, Savaş Barkçın, İsa Çolaker, Mehmet Çelik, Turgay Çelik vb. konuşmacıların nefis konuşmalarına da şahitlik ettik.

            Belediyeciliğin görünür yüzü olan bir başlık da, ayriyeten sürüyor. Yarışmalar. Yarışmalar başlığı altında gelenekselleşen etkinliklerin bu seneki ayağı da başladı. Sanırım başvurular da alınıyor. Belediye sitesinde görebileceğiniz yarışmaları anımsatalım derim: “ Cavit Öztürk Fotoğraf Yarışması, Uluslar arası Karikatür Yarışması, Ulusal Amasyalı Mihri Hatun Şiir Yarışması, Altın Elma Türk Müziği Beste Yarışması vb. Belediyemizin mutfağında karılan kültür yarışmalarından haberdar olmanızı dilerim. Bu fasıl, en az yatırımlar kadar önemlidir. İzanı olmayanın, binası eksik olur demiş atalarımız. Belediye sadece yerüstüyle değil, yer altı kültürüyle de ilgilenir. Ayrıca evliya ve enbiya türbelerini restöre eden belediyemizi ayrıca kutlarım.

            Bizden bu kadar, hadi Amasya turuna.Bu yazı 1 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


İsa ÇOLAKER Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  İşçi Kardeşlerimizin Her Zaman Yanındayız..  
  Becerikli Tavşanlar Gazetemizi Ziyaret Etti..  
  Amasya Gümrük Müdürü Pınarbaşı'ndan Ziyaret..  
  Bağımlılıkla Mücadele Kurulu Toplantısı Yapıl..  
  Sevdamız, Kavgamız, Davamız Eğitim Bir-Sen 27..  
  Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanından Ziyaret..  
  Amasya Şeker Pancar Bedellerini Ödemeye Başla..  
  12-22 Haziran Festivali Hazırlık Toplantısı Y..  
  Üniversite Güvenlik ve Asayiş Koordinasyon To..  
  Funda Varol’dan Şehit Ailesine Ziyaret..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.