19 Haziran 2019 - Çarçamba / 01:39
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
Ülkümen PELİTLİ Ülkümen PELİTLİ
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

REFERANDUMUN SATIR ARALARI VE HAYIR’IN KORKULARI……

            Referandum tartışmaları, genelde tek adamlık rejimi kaosu öne sürülerek, 18 yaş milletvekiline emeklilik, askerden muafiyet, lokanta ve muhtarlıkların bir sabah aniden kapatılması, başkanın meclisi feshetmesi( görülmeyen saçmalık meclisi fesheden başkanın kendini de yok etmesi), ülkenin eyaletlere bölünmesi, en önemlisi de bir gün bir manyağın ülkenin başına geçmesi ve onunda ülkeyi yabancıların işgaline terk etmesi.

            Bunların bir kısmına 10 Nisan Pazartesi günkü köşe yazımda değindim. Ama yer olmadığından bir kısmını yenide irdeleyecek, hayırın ve hayırcıların korkusunu ele alacağım.

            Bu süreç  boyunca belki de haftalarca tüm tv yayınları, haberler, açık oturumlar, köşe yazılarını hiçbir ayım yapmadan izlemeye çalıştım. Tamamen önyargısız sistemi anlamaya ve neler getirip götüreceğini algılamaya çalıştım. Evet diyenlere hain diyen Kılıçdaroğlu’nun ilk çıkışından sonra, iktidar cephesinden bazı kraldan ziyade kralcıların hayırcılara terörist demesinin yanlışlığını yazılarımda vurgulamaya, evet ve hayır kavramlarının demokrasinin gereği kavramlar olduğunu anlatmaya çalıştım. Kendime sistemin içeriğini, hah tamam anlıyorum bir bakalım dediğimiz günlerde yaşanan bazı olaylar, hayır oylarının hangi platformlarda savunulduğunu görmek, evet diyecek olanların engellenmeleri, iç ve dış şer odaklarının aynı amaç etrafında kenetlenmeleri olayların iç yüzünü kendi iç dünyamda net olarak aydınlatmama yardımcı oldu.

            İlk söyleme Sayın Kılıçdaroğlu belki istem dışı olarak, bu sisteme evet demek hainliktir diyerek başlarken, karşılıklı salvolar gelmeye başladı. İçerde yaşanan bu çekişmeli ortamı zaten daha önce defalarca yazmıştım ve anlaşılabilir bir durum. Ama bir anda Avrupa ülkelerinin bu olaya dahil olup, demokrasi diye üfürürken yaptığı akıl almaz engellemeleri görünce Sayın Erdoğan’ın her olaydan sonra üzerine basarak söylediği, bu işin arkasında dış güçler söyleminin haklılığı ortaya en net biçimde ortaya çıktı.

Avrupa’nın her yerinde, bakanlarımız dahil çeşitli engellemeler ve baskılarla karşılaşırken, PKK dahil tüm yasadışı örgütlerin hayır kampanyasına izin verildi. Abdullatif Şener gibi siyaset sahnesindeki izdüşümü kalmamış, Feyzioğlu gibi 80 bin avukatın sözcüsü imiş gibi hayır turuna çıkan, FETÖ elemanlarına kiliseler dahil, HDP milletvekillerine meclis kürsülerini açarken, Türk Dışişleri Bakanının uçağını indirmeyip, Kadın Bakanını arabaya hapsedip sonra sınır dışı ettiren zihniyete, bizim PKK bildirisinin altına imza atan akademisyenler ve onlara destek veren siyasetçilerden ses soluk çıkmadı.

            İsviçre’de yüzleri maskeli soytarılar, Avrupa’nın göbeğinde meclis çatılarına asılan Erdoğan’ı öldürün pankartları, Hollanda’da vatandaşlarımızın üzerine sürülen atlar itler korkunç tabloyu ortaya serdi. Bir kadın Bakanımız Avrupa’nın göbeğinde saatlerce arabasına hapsedilip, karakola götürülürken iç yandaşları gitmeseydi demek adiliğini gösterirken, bir kadının şortu üzerinden dünyayı ayağa kaldıran anlı şanlı kadın örgütleri ve derneklerinden hiçbir ses çıkmadı. Bir hayvan için bile duyarlılık şovu yapan bu kadın dernekleri, bir kadının mini şortunu bir kadın bakanın Avrupa da arabasına hapsedilip, tutuklanmakla tehdit edilmesine tercih ettiler.

            Daily Sabah gazetesi, Avrupa  Parlamentosunda yasaklanır ve muhabirinin oturumları izlemesine yasak getirilirken, Zaman, Cumhuriyet gazeteleri yöneticileri gözaltına alındığında nöbet bekleyen CHP milletvekilleri ve diğer basın örgütlerinden, ifade ve düşünce hürriyeti adına ses soluk çıkmadı. İkiyüzlülüğü açıkça ortaya sermekten çekinmediler.

            Halaçoğlu ile Feyzioğlu ele ele hayır toplantıları düzenlerken, MHP nin muhalifleri CHP nin kanallarında boy gösterirken ses çıkarmayan ve aksine alkış tutanlar, nedense Sayın Bahçeli ile Sayın Erdoğan’ı yan yana görünce adeta sinir katsayıları tavan yaptı. 7 Haziran seçimlerinde liderine övgüler yağdırıp, 1 Kasım seçimlerinde aday olamayınca sövgülerle üç parti dolaşmış, her adaylıktan sonra gidip gelmiş diğer adaylara adeta kahraman muamelesi yapmaya başladılar. % 10-12 lik partiden beş adayla iktidar çıkarmaya çalışıp, Bahçeli’yi Sayın Erdoğan’a teslimiyetle suçladılar. Oysa gözden kaçırdıkları bir şey vardı. Sayın Bahçeli baraja yaklaşmakta olan partisini, usta bir manevra ile Türk Siyasi tarihinin en önemli dönemecinde, siyaset sahnesinin en kilit ve önemli aktörü haline getirdi. Şimdilik adı konmasa da gizli ve seçimlerden sonra ise açık iktidarın yolunu açarak, ülkücü kadroları iktidar ortağı haline getirdi. Bu belki birincil amaç değildi, ama devlet ve millet için 7 Haziran da başbakanlığı elinin tersiyle iten Sayın Bahçeli, gerektiğinde Türk milletinin yol açıcılığına soyunacağını açık bir biçimde gösterdi.

            1999 da başbakanlığı elinin tersiyle iten, Ahmet Necdet Sezer’in ve Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığının yolunu açan Sayın Bahçeli demokrat övgüleri alırken, PKK-HDP-DEAŞ-DHKPC- TİKKO-PYD/YPG- FETÖ suç örgütleri ile savaş açan Türkiye Cumhurbaşkanının yanında ülkesi için saf tutunca, uğramadığı hakaret kalmadı.

            Tek adam safsatasıyla, ülkenin başına bir manyak gelirse diye halkı aşağılama gibi bir gizli ajandası olanlar, neden asla iktidara gelemeyeceklerini sanırım bir daha sorgulamalı. Bu millet Cumhuriyet tarihi boyunca asla bir manyak seçmedi. Ülkesini satan lidere oy vermedi. Bundan sonrada asla vermez emin olun. Ama sanırım CHP gelecek manyak adamı başka yerde aramak yerine kendi milletvekillerinin söylemlerini başka bir yerle karıştırmamalı ve incelerse belki sorusunun cevabını bulur.

            Samsun’dan başlayıp, evetçileri yedi sülalesi ile denize dökecek Konya Milletvekili, özel hayatı kimseyi ilgilendirmez ama 80 yaşında eski sekreteri yeni milletvekili ile ilişki görüntüleri çıkan, utancından parti genel başkanlığı ile beraber milletvekilliğinden istifa etme feraseti bile gösteremeyen, hayır çıkınca Yunanlılar karşısında Valilik Konağına Türk Bayrağı çeken askerleri görmüş gibi sevineceğini söyleyen Antalya Milletvekili, yolun ortasında üç kişiyi gördü diye trafiğin ortasında otobüsle miting yapmak isteyen, ama kendisini uyarmak isteyen polise edepsiz, terbiyesiz, it diye mikrofondan haykıran İzmir Milletvekili varken, belki de korkusunda haklıdır!!! Allah’tan hakkını verelim, sağduyulu davranan Sayın Kılıçdaroğlu, üç beş alkış gördü diye diline hakim olamayan siyasetçi olamaz ve ülkeyi iyi yönetemez dedi de, biraz da olsa yüreğimize su serpti.

            HAYIRCILARIN KORKUSUNA gelirsek, eğer evet çıkarsa siyaset sahnesi eskisi gibi olmayacak. Asker ve basın korkutmasıyla her dönem gizli iktidar ortağı olan sol artık Türkiye’de bir daha iktidar yüzü göremeyecek. % 65-70 i milliyetçi, muhafazakar olan Türk seçmeni mutlaka sağ cenahta bir iktidar alternatifi yaratacaktır. Koltuğa geldiği sekiz yılda girdiği tüm seçimleri kaybeden, referandum ile sekizincisini de kaybetmiş olacak Sayın Kılıçdaroğlu’nun koltuğu tartışmaya açılacak, gölge genel başkanlar gibi dolaşan Baykal, İnce, Feyzioğlu, Özkan ve diğer hevesliler, derhal harekete geçecektir. MHP de ise bu referandum ile koltuğunu sağlamlaştıracak Bahçeli karşısında, % 10-12 lik partinin 4-5 başkan adayı siyaset sahnesinden çekilmek zorunda kalacak, terör ile mücadele hızlanıp kesin sonuç alınacak, kendisine diktatör diyenlere faşist, nazi diyerek çıldırtan Sayın Erdoğan ile birlikte yabancı ekonomistlerin bile raporlarında yazdığı gibi Türkiye dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmeye aday olarak, yeniden dirilişi başlatacaktır. Bölgesel aktörlükten, küresel aktörlüğe ekonomisi ile birlikte yerli savunma sanayi ile sıçrayacak olan ülkemizde, tabiî ki yaşlanan ve yozlaşan Avrupa’nın korkusu hatta kabusu olmaya devam edecektir.

            Yeniden görüşebilmek ümidiyle….12.04.2017Bu yazı 2 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


Ülkümen PELİTLİ Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  100. Yılında Amasya Genelgesi..  
  Başkan Sarı TRT FM’e Canlı Yayın Konuğu Oldu..  
  Feyzioğlu’ndan Ziyaret..  
  Bir Eğitim-Öğretim Yılını Daha Geride Bırakıy..  
  Jandarma Teşkilatı 180 Yaşında..  
  Başkan Sarı; “Amasya ile Bütünleşen 5 Yıldızl..  
  Tüm Şehitler Anısına Mevlid-i Şerif Okutuldu..  
  Erbaa Belediye Başkanı Karagöl’den Ziyaret..  
  Silgi Kullanmanın En Maliyetli Olduğu Alan Eğ..  
  Kızının Birinci Seçilen Şiiri, Asker Babaya H..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.