23 Nisan 2019 - Salı / 05:53
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
Ülkümen PELİTLİ Ülkümen PELİTLİ
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

17 NİSAN SABAHI VE KABULENEBİLME ERDEMİ…..

     Türkiye, Cumhuriyet tarihi boyunca çok önemli bir virajı, soğukkanlı ve sağduyulu bir şekilde geçti. 80 milyonluk dev bir ülkenin, 55 milyon seçmeninden yaklaşık 50 milyonu sandığa giderek, yeni anayasa değişikliğini oylayarak, ülkenin yeni yönetim sisteminin az bir farkla da olmasına onay verdi.

      Aylardır önce mecliste tasarının görüşmeleri esnasında başlayan, daha sonra ise süreç boyunca devam eden gerginlik, kutuplaştırıcı söylemler, yerini bir sandık sonucuna bıraktı.

      % 51,4 evet ile çıkan evet oyları, daha teri soğumadan denen cinsinden hemen eleştiriye açılmaya başladı. İlk tepkiyi, yaklaşık onlarca görüşü bir araya getiren grubun sözcüsü konumundaki CHP lideri Kılıçdaroğlu yaptı. “Halkın iradesine saygı duyuyoruz ama halkın % 50 side hayır demiştir. Seçim sonucuna YSK şaibe getirmiştir” diyerek verdi.

      Hayır diyen halkın iradesine saygı gösterilmesini isterken, evet diyen % 50 lik  seçmen kitlesini bir şekilde yok saydı. Tamam halkın % 48,6 sı hayır verdi. Kabul edilir ama % 51.4 ü ise evet verdi, sadece hayır verenleri göstererek, yenilginin ve kendisine yöneltilecek kaybeden eleştirilerinin önüne geçmek için hedefi değiştirdi. ABD de sadece 0,4 ile seçimi kazanıp başkan seçilmesini, İngiltere’nin sadece 1 puanla Avrupa Birliğinden çıkış(Brexit) kararını görmezden gelerek, bakışları hayır veren % 48.6 ya çevirdi. Tamam asla azımsanmayacak ve yok sayılmayacak bir çoğunluk ama, evet veren % 51,4 de bir çoğunluk.

      Bu eleştiriler mühürsüz seçmen zarfları ve pusulalarının geçerli sayılması, 900 bini aşkın geçersiz oylar üzerinde polemik başladı ve uzun süre de devam edeceğe benziyor. Sosyal medyadaki bazı görüntülerde, bir kişinin birkaç pusulaya birden evet mührü vurması dolaştırılıyor. Bir insan 7-8 pusulaya evet oyu verdiğini görüntülemesi, bunu da sosyal medya hesaplarından yayınlaması, kafalara başka soru işaretleri getirmez mi acaba bu görüntüler doğruysa. Bir kişinin birden çok pusulaya evet mührü vurması ve bunu da kameraya alarak paylaşması, oy verdiği kitleye veya kişiye destek midir, yoksa net bir provokasyon mudur.Yoksa sadece sandık olmadığı belli olan ve rastgele seçilmiş bir yerde sahte pusulalara oy basmak, birilerinin tezgahı olmasın? Ki yavaş yavaş aydınlanmaya başladı.   Her ne kadar muhalefet tarafından, hayır çıkarsa seçim iptal edilecekti demesine yol açan, mühürsüz pusulalar acaba gerçekten masumcamı unutulmuştur yoksa oda bir provokasyon mudur ve kimler tarafından unutulduğunun veya unutuldu süsü verenin araştırılması gerekmemi sizce?

      Her iki tarafta sonucu kendi açısından zafer olarak nitelendirmek. Bir bakımdan haklılık payı var. Fakat evet cephesinde Erdoğan ve Ak parti dışında, yarıya yakının destek vermediği MHp, tabanı tepkili BBP, hayırla zafer kazandığını söyleyen diğer tarafta ise , CHP, HDP, yarıya yakın veya fazlası tepkili MHP seçmeni, Saadet partisi, PKK, DHKPC, FETÖ, tüm sosyalist partiler, tüm sol örgütler, STK lar vs onlarca bileşen. Şimdi sağduyulu olmak gerekirse, acaba gerçekten bu başarı hangi cepheye ait. Bu kalabalıktan liderlik rolü çıkartan Kılıçdaroğlu, acaba genel seçimlerde tepkili MHP seçmeninin, Saadet Partisinin kendi adaylarına oy falan mı vereceğini düşünüyor? Eğer öyleyse 7 Haziran seçimlerinde başbakanlığı elinin tersiyle iten Bahçeli’de uğradığı hezimeti yeniden yaşar. Rejim değişikliği hikayesiyle tamamen Erdoğan karşıtlığı veya sevgisi mücadelesi yaşanmıştır ve % 2 farkla kazananı bellidir.

     Her iki tarafta bu sonuç karşısında başını ellerinin arasına alarak, verilmek istenen mesajı okumak zorundadır. Seçmen iki tarafa da önemli mesajlar vermiştir ferasetiyle. İktidara size destek veriyoruz ama toplumla uzlaşma sağlamak zorundasın, hayır diyenlerinde bizim vatandaşımız oldukları, ama bu kadar çoklu bir koalisyonla mücadele etmelerine rağmen,  iktidar olabilme adına daha sıkı çalışmalısın ve halkla barışmalısın demiştir sonuç mesajıyla.

     Muhalefete ise, bu kadar bileşeninize rağmen, hala tek bir kişiyle mücadele etme gücünüz ve perspektifiniz yok, vizyon ve projeyle önüme gelmediğiniz sürece kaybetmeye mahkumsunuz diyor.

    17 Nisan sabahı güneş batmayacak veya insanları fazla ısıtmayacak. Ülkemiz çizdiği rotasında ilerlemeye devam edecek. Belki yavaş belki hızlıca ama insanlar yine aynı evlerinde oturacak, aynı kitapları okuyacak, ayrı düşünceli insanlarla aynı evde oturup, aynı işyerinde çalışacak.

    O zaman, bundan sonraki süreçte, daha çok kucaklaşmalı, ülke ve millet için yeni projeler üretmeye ve uygulamaya çalışmalıdır. İtirazların ardından verilen dilekçeler incelendikten ve  sonuçlandıktan sonra verilen karara saygı duyarak çalışmalarına ivme kazandırılmalıdır. Kimsenin evet diyerek cehennemlik olmadığı, hayır diyenlerinde terörist olmadığı gerçeği beyinlere kazınmalıdır.

    Bunun bir demokratik yarış olduğu, iki tarafından oylarını belirleyici olduğu anlatılmalı ve ortak yaşam tartışmaların dışında kalarak, birlikte ülkem ve insanı için üretilecek güzel projelerle, yaşam ve refah seviyemizi yükselterek, ülkemizi geleceğe hazırlamalı ve demokratik olan her sonuca saygı duyarak, demokrasi iklimimizi geliştirmeliyiz.

    Yeniden görüşebilmek ümidiyle. 17.04.2017Bu yazı 2 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


Ülkümen PELİTLİ Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Başkan Sarı'dan Amasya Turizmine Destek..  
  Gençlerden Huzurevi Ziyareti..  
  23 Personele “İHA 1 Pilot Eğitimi” Verildi..  
  Yöresel ve El Sanatları Ürünleri Tek Bir Mark..  
  Vali Varol’dan Hayırlı Olsun Ziyareti..  
  TGRT Belgesel ve TRT Haber’den Çekim..  
  Kırlangıç’tan Engelli Derneklerine Ziyaret..  
  Millî Eğitim Bakanlığı Daire Başkanlarından Z..  
  Görme Engelliler Kutsal Topraklardan Döndü..  
  YEDAŞ Yeni Araç Filosuyla Sahada Daha Güçlü..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.