19 Haziran 2019 - Çarçamba / 11:45
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
Ülkümen PELİTLİ Ülkümen PELİTLİ
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

REFERANDUMU SONUÇLARININ SATIR ARALARI……

     Öncelikle güzel bir tesadüf olarak aynı güne denk gelen 23 Nisan Pazar günü, Recep ayının 27. Gecesi 5 vakit namazın farz olduğu, Peygamber Efendimizin Allâh-u Te'âlâ'yı.gördüğü Miraç Kandili ve Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dünya üzerinde ilk ve tek olarak çocuklara armağan ettiği Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladık. Milletimiz ve İslam alemi için hayırlı olmasını diliyorum.

     Konumuza dönersek,  aylar süren gerilimli, kutuplaştırıcı ve aynı ailenin fertleri dahil, toplumun diğer kesimini sağlıklı karar vermekten yoksun olarak nitelendirdiğimiz bir referandum sürecini tartışmalı ortamla geçirdik.

    55 Milyon vatandaşımızın 49 milyonu sandık başına giderek vatandaşlık görevlerini büyük bir katılımla gerçekleştirirken, biten bu sürecin YSK nun aldığı bir karar dolayısıyla başlayan tartışmaları ise aylarca hatta yıllarca devam edeceğe benziyor.

    YSK, AK Partili bir sandık görevlisinin itirazı üzerine,  kanunda mühürsüz oy pusulaları geçersiz denmesine rağmen, oylar sayılmadan mühürsüz oy pusulaları geçerli sayılacak diye oy birliği ile karar alarak, tartışmanın fitilini ateşlemiş oldu.

     İşin ilginç tarafı YSK bu kararı oy birliği ile alırken, burada itiraz etmeyen ve imzasını atarken şerh koymayan bir hakim, CHP nin itirazı üzerine iki gün geçmeden YSK,  CHP nin itirazını reddederken, kanuna aykırı diyerek red kararına hayır diyerek şerh koyması. İki gün arayla, üstelik yüksek bir yargıcın kendini inkar anlamına gelen bu kararı da, ülkemizde mekan, zaman, kişi ve olaylar üzerinde farklı bir görüş ortaya konulabileceğinin örneği oldu.

    Yüksek Seçim Kurulu bu kararı alırken, belki kanuna aykırı olabilir ama oy kullanan sayısı bilinmeyen belki de yüzbinlerce seçmenin iradesinin sandığa yansımasını ve iradenin tecellisinin çöpe gitmesini engellemeyi göz önüne aldı. Çünkü kararda belirttikleri, dışardan getirildiği ispatlanmadığı sürece, tüm oy pusulalarının mühürsüz dahi olsa geçerli sayılması, kendi hataları olmayan ve tamamen sandık başkanı, üyeleri ve gözetmenlerin hatası olan bir yanlışlığın düzeltilmesi adına alınmış, riskli ama cesur bir karardır.

   Fakat bu kararın ardından muhalefet öyle bir yaygaraya başladı ki, sanırsınız milyonlarca tamamı mühürsüz, dışarıdan getirilmiş ve tamamı evet verilmiş oy pusulaları sayılmış gibi bir algı operasyonuna girerek, referandumun meşruiyetini tartışmaya açtı.

   Halbuki bu zarflarda, Yüksek Seçim Kurulu, İl Seçim Kurulu’nun mührü olup, özel bir filigranla güvenlik önlemi alınmış, sandık başkanlarına sayı ile teslim edilen ve fazlası veya eksiği olmayan pusulaların, tamamen sandık görevlilerinin suçu demiyorum ama ihmali olarak kendilerinin görevi olan üçüncü mührü vurmamalarından kaynaklanan bir mağduriyetin önlenmesidir.

   Üstelik bu hatalarının farkına varan sandık görevlileri, daha sayım yapılmadan orada bulunan görevliler ve parti temsilcilerinin onayıyla hemen mühürleme işlemini yaptılar ve hiç kimse o anda itiraz etmedi. Üstelik bu mühürsüz pusulalara itiraz dilekçesi veren, daha sayım yapılmadığı için sonucun ne olduğunu bilmeyen AK Partili bir görevli. Burada art niyet olsa, hayır oyları daha yüksek çıkacak olsa, bu görevli sayım yapılmadan değil, yapıldıktan sonra itiraz eder ve hayır sonucunu manipüle ederdi.

    Muhalefet ise bu durumu görmezden gelerek, iyi niyetli olsa, oy pusulaları sabah açıldığı anda daha oy verme işlemi başlamadan, her sandığın başında olan parti temsilcileri vasıtasıyla bu pusulaların ve zarfların mühürlenmesini isteyebilirdi. İtirazı AK Partili bir sandık görevlisine bırakmazlardı.

     MuhalefetİN tüm sandık görevlilerini şaibe altında bırakmaya hakkı yok. Tüm sandık başkanları hükümetin ve iktidar partisinin provokatörü değil ki. Ben birisini net biliyorum, mutlaka yüzlercesi de vardır, bu sandık görevlileri içinde mutlaka muhalif kanada mensup insanlarda vardı. Sayım henüz başlamadığı için, bu insanların ne verdiğini nereden bilebilirsiniz? Belki büyük çoğunluğunun hayır olarak kullanılmadığını kim garanti edebilir veya ölçebilir? Ters düşünürsek, üstelik bunun eğitimini aldıkları halde, sabah oy verme işlemi başlamadan mühürlemesi gereken pusulaları mühürlemeyen sandık görevlilerinin, birkaç dakika sürecek olan bu işlemi yapmamalarının kasıt olmadığını kim bilebilir? Ama ben buna asla inanmıyorum ve tamamen bir ihmalden veya tecrübesizlikten kaynaklandığını düşünüyorum ve YSK da bunu, millet iradesinin sandığa yansıması adına düzeltmiştir.

     Bir diğer husus da, sanki hayır bloğu bir zafer kazanmış, evet diyenler büyük bir yenilgiye uğramış gibi başka bir algı operasyonu yapılıyor. % 48,6 sanki demokrasi savunucusu, demokrasi bekçisi, milli irade kahramanları, evet cephesi ise zır cahil, sadece yandaş ve oyunun idrakinde olamayan bir kitle gibi lanse ediliyor. Halbuki her iki tarafında oyu aynı derecede önemli ve oy verenlerde aynı sorumluluğa ve bilince sahiptir.

     % 48,6 nasıl kabul ediliyorsa, % 51.4 de aynı hassasiyetle kabul edilmelidir. Amerika’da daha az oy almış bir kişi başkan seçilirken, İngiltere % 1 ile geleceğine karar verip AB den çıkış kararı alırken demokrasi dersi verenlerin, ülkemizde de iç ve dış unsurlar ile evet bloğunu yok sayma lüksü yoktur. Daha bu pazar Fransa’da yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde % 23 ve %21 alan iki aday ikinci tura kalıp, diğerlerinin zoraki desteğini ikinci turda almalarına rağmen, olayın kökeninde var olan % 23 ile ülkeyi yönetecek. Onlar demokrat olacak, bizde % 51 alan bir sonuç, demokrasiyi katletmekle suçlanacak. Oysa bu millet öyle bir feraset sahibi ve bilinçli oy kullanıyor ki, geçmiş yıllarda % 51 ile siyasilerin 12 Eylülde konan siyasi yasaklarını % 51 ile kaldırmış, bu kalkan yasak sonucunda Demirel cumhurbaşkanlığı, Ecevit ve Erbakan ise başbakanlık yapmışlardır. Yani % 1 fazlalığın, demokrasi de karşılığı vardır ve saygı duyulması gerekir.

      Bir başka yanılgı noktası ise, % 48 lik blok sanki aynı adaya oy vermiş gibi bir sevinç gösterisinde . Burada tam ölçülemese bile % 7-8 lik bir MHP, % 1 lik saadet partisi seçmeni,ANAP, DYP, İşçi Partisi, sosyalit ve sol tandanslı partiler, PKK, DHKPC, TİKKO, FETÖ ve sayamadığım onlarca görüşten insan var. Bir MHP li adaya, CHP-HDP, ve diğer partiler, CHP li adaya HDP ve MHP seçmeninin oy verme olasılığını görmüyorum. Çünkü 2014 Cumhurbaşkanlığı sadece Erdoğan yandaşlığı ve karşıtlığı olarak algılanmasına rağmen, karşı blok sadece onlarca bileşenine rağmen % 38 oy alabildi.

      AK Parti seçmeninin bir kısmı oy vermemesine rağmen, % 4-6 MHP seçmeni, % 0.6 BBP seçmeni çıktığında geriye % 46-48 AK Parti seçmeni kalıyor ki, yarıya bölünmüş MHP ve % 10 oyunu doğu ve güneydoğuda Ak partiye kaptırmış baraj altı kalacak olan HDP çıkarıldığında bir seçimde, AK Parti rahatlıkla 400 e yakın anayasal çoğunluğa ulaşabilir. Yani boşuna seviniyor ve sonucu çarpıtıyorlar. Üstelik hayır bloku tek adaya oy veremezken, AK Parti, MHP ve BBP bloku rahatlıkla aynı adaya oy verebilir.

    Seçimin diğer bir kaybedeni ise, MHP ile Kürt seçmeni korkutmak ve terbiye etmek isteyenlere. Buradaki genel seçimden % 10 daha fazla oy çıkması, sanırım bazılarının suratına tokat gibi patlamış ve MHP nin savunduğu Türk-Kürt kardeştir desturunu perçinlemiştir.

     Son sözüm ise, ne olduğu belli olmayan silahlı bir adam resmi ile, 302 oyun tamamının bir doğu ilinde evet çıkmasını çarpıtan HDP ye. 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde, yüzlerce sandıkta, silahlı baskılar sonucu tamamı geçerli olmak ve geçersizi çıkmamak üzere HDP ye full çıkan yüzbinlerce oya itiraz etmeyip, şimdi 302 oy üzerinden ağlama edebiyatı yapan HDP bu konuda en söz söyleyecek parti olsa gerek.

     Yeniden görüşebilmek ümidiyle. 26.04.2017Bu yazı 2 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


Ülkümen PELİTLİ Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  OKA’dan 34 Milyon TL..  
  Genel Başkan Yardımcısı Özçelik’ten Başkan Sa..  
  İlçeler 100. Yıl Dönümü Coşkusuna Renk Kattıl..  
  Muhammed Mursi İçin Cenaze Namazı Kılındı..  
  Bakan Yardımcısı Tunç’tan Ziyaret..  
  Vali Varol, TRT FM’den Canlı Yayınlanan “Genç..  
  Kur’an Eğitimine Karşı Çıkmak Sendikal Faaliy..  
  100. Yılında Amasya Genelgesi..  
  Başkan Sarı TRT FM’e Canlı Yayın Konuğu Oldu..  
  Feyzioğlu’ndan Ziyaret..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.