20 Nisan 2019 - Cumartesi / 23:17
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
Ülkümen PELİTLİ Ülkümen PELİTLİ
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

VAY BE ! NE SARAYMIŞ ? NE CHP İMİŞ?

MHP Lİ MUHALİFLER ERDOĞAN’DAN KAÇARKEN KILIÇDAROĞLU’NA YAKALANDI.

     “Parti  içi mücadele ve kavgaya asla izin vermeyeceğim, yapanları kapının önüne koyacağım, % 49 luk bloğu dağıtmak istiyorlar, bunun için saraydan talimat almışlar, partiyi karıştırmak istiyorlar.”

      Evet yanlış okumadınız, bu sözler tarla paylaşamayan iki komşunun veya mal paylaşamayan iki akrabanın sözleri değil, Türkiye’nin en büyük iktidar adaylarından, sol bloğun en önemli partisinden, ana muhalefet partisi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ait.

      Üstelik de bu referandum sürecinde, partisinden ve genel başkanından bağımsız gezen üç siyasetçi ve referandumdan hemen sonra kendi başına sine-i millet ilan ettikten sonra, sözleri bir saat sonra yalanlanan genel başkan yardımcısı ve parti sözcüsünün liderlik adaylığına soyunacağı herkesin malumuyken, bu şaşkınlığı yaşamaları ve kaynağı iktidar partisi Ak Partiyi, Külliyeyi ve Cumhurbaşkanının göstermeleri aczin malumu ve siyasi basiretsizliğin ilanı değil mi?

      Kastettiği isimlere bir göz atarsak;

  1. Deniz Baykal, eski genel başkan ve CHP nin meclis başkan adayı.
  2. Muharrem İnce, eski genel başkan adayı, milletvekili.
  3. Selin Sayek Böke, genel başkan yardımcısı ve parti sözcüsü.
  4. Fikri Sağlar, eski bakan ve parti meclisi üyesi.

      İsimlere bakar mısınız, sarayın talimatıyla % 49 un sevincini yaşamalarına engel olan kişiler, partiyi karıştıranlar, mücadele edenler köy, belde veya ilçe üyeleri falan değil, bizzat Sayın Kılıçdaroğlu’nun en yakınındaki ve partinin kamuoyunca en tanınan 4 ağır topu. Üstelik hepsi milletvekili ve parti tarafından kendilerine resmi görev tevdi edilen isimler.

      CHP Genel Başkanı ve partinin bu isimlere sahip çıkamaması veya asla sanmıyorum ama ola ki bunların saraydan aldığı talimat ile % 49 luk bloğu dağıtma görevine soyunması, bu kadar ağır isimlerin bir anda ortaya saçılması ve Saray tarafından kullanılarak partiye ihanetle suçlanması, CHP nin ne kadar gerçekçi, bağımsız ve demokratik olmaktan uzak, iktidar adayı olabilecek gücü bulunmayan bir kağıttan kale veya kumdan şato olduğunu göstermiyor mu?

      Sayın Kılıçdaroğlu referandumdan önce ve sonra bir türlü açıklayamadığı, 80-120 hatta daha çok bylokçu milletvekili ve bakan paradoksu üreteceğine, keşke partisindeki saray talimatçısı milletvekillerine odaklansaydı da, bu durumu yaşamasaydı ya da bu siyasi gülünçlüğün ve kapı önüne koyma tehditli acizliğin içinde kendini bulmasaydı.

     Ne diyelim, belki de referandum öncesi çok uğraştığı, muhaliflerle başı dertte Sayın Bahçeli’nin ahı tutmuştur :)) Tabi bu arada eğer doğruysa, bir talimatı ile en büyük rakibinin bir anda içini karıştıran ve en ağır toplarını ortaya döken Saray( Külliye) ve sahibini de tebrik etmek gerekmiyor mu sizce?

      Allah’tan kamuoyu, CHP nin başındaki yöneticilerine rağmen , 8 senede  8 seçim kaybeden liderlerinin tekeline son vermek isteyen, patide gerçek demokratik değerlere sahip çıkan isimler olduğunu biliyor da, bu saçma hedef saptırma yerini bulmadı.

      MHP Lİ MUHALİFLER ERDOĞAN’DAN KAÇARKEN KILIÇDAROĞLU’NA YAKALANDI.

     16 Nisan sonrası;

     Sayın Kılıçdaroğlu; “ % 49 luk bloğa sahip çıkmalı ve korumalıyız”

    Sayın Akşener : “ % 49 luk blok korunmalı” .

    Sanırım bu sözler demokrasi ve tek adam dayatmaları iddiasına karşı oldukça iddialı ve yerinde sözler olarak gözüküyor, ama satır araları ve bloğun durumuna bakıldığında ise içerdiği farklı ayrıntılar asla görmezden gelinemez.

    16 Nisanda hangi ölçütlerle saptandı bilemiyorum ama MHP seçmeninin % 73 ünün hayır verdiği araştırma şirketlerince açıklandı. Doğruluk derecesi tartışılabilir ama çevremde  bulunan insanları gördüğümde bu rakamın en az % 60 lar olduğunu söyleyebilirim. Bu insanlar Sayın Bahçeli’nin , Ak Partiye cumhurbaşkanlığı sistemi ve kendilerine bunca yıl önem vermediğini düşündükleri Sayın Erdoğan’a verdiği destek ve muhaliflerin ihracı dolayısıyla kızıp, Sayın Akşener’in nezdinde yürütülen hayır kampanyası ve dolayısıyla ona destek verdiler.

    Bu desteğin tüm bileşenlerle birlikte % 49 a ulaşması üzerine CHP ve HDP, 7 Haziran seçimlerindeki % 60 lık blok söylemleriyle benzer şekilde, bloğun korunması telaşına düştüler. Bunda herhangi bir sakınca yok. Fakat ilginç ve garip olan ise Sayın Bahçeli 7 Hazirandan sonra, MHP ile HDP yan yana düşünülemez bile diyerek kendisine sunulan başbakanlık teklifini reddederek oynanan oyunları bozdu. Ancak Sayın Akşener, Bahçeli’nin aksine, bu blok korunmalı diyerek Kılıçdaroğlu ile aynı söylemle yaptığı çıkışla, bu bloğun içinde kalacağını açıkça deklare etmiş oldu. Böylece Erdoğan ve Bahçeli’nin yakınlaşmasından rahatsız olup kendisine destek olan en az % 6-7 lik ülkücü oyunun, o kesim ile birlikte anılmasına yol açacak.

     Erdoğan ve Bahçeli’den kaçan ülkücü oylar, acaba Akşener, Kılıçdaroğlu ve şimdilik Baydemir le temsil edilen HDP ile iç içe olmayı nasıl içine sindirecek veya nasıl bir tepki verecek onu ilerleyen dönemde göreceğiz. Demek ki Sayın Akşener’in, 15 Temmuz kalkışmasından önce söylediği; “ partinin başına geçtiğimde % 25 le başlayacağım ve hemen başbakan olacağım “derken bir bildiği varmış deyip, bu CHP ve HDP oylarını kastettiğini düşünmeden edemiyor insan.

    Üstelik daha şimdiden kendisine başkan yardımcılığı, eğer parti kurmazsa bu bloğun başkan adaylığı teklifleri siyasi kulislerde seslendirilmeye başlandı. Benim merak ettiğim, yarısı bölünmüş MHP den gelen % 6-7 oy ile bloğun CHP ve HDP den sonra üçüncü gücü olan Akşener’e, başkanlık adına CHP ve HDP nin oy verebileceğini düşünebiliyorum da, Erdoğan ve Bahçeli yakınlaşmasından kaçan, kesin bir dille reddetmesine rağmen Bahçeli’yi başkan yardımcılığı için partiyi sattı diye suçlamalarına rağmen, ülkücülerin, bununla birlikte yapılacak olan milletvekilliği seçimleri dahil 2019 Kasım da, Akşener’in başkanlığı uğruna CHP ve HDP adaylarına nasıl oy verebileceklerini pek kestiremiyorum.

     Ayrıca bu bloğun bileşenleri olan Saadet Partisi, Vatan Partisi, DP, DSP,ÖDP,LGBT,EMEP, PKK, FETÖ vs hadi ben terör örgütleri demeyim ama aşırı sol tandanslı onlarca bileşenin isteyeceği ve listelere gireceği bir seçimde, sanırım oy verirken epeyi bir durup düşünmeleri gerekecek. Sonra mecliste nasıl beraber çalışacaklarını konuşmayalım bile. Gerçi yeni bir Ekmeleddin vakası istemiyoruz diyen CHP lileri de yabana atmamak gerek ama, Bahçeli’den kaçan ülkücü oylar için, sanırım yağmurdan kaçarken doluya tutulmak kavramı bu olsa gerek. Bu blok için kuvvetli bir tutkala ihtiyaç olacağı kesin. İlerde bu konuyu daha detaylı işlemek üzere,

     Yeniden buluşabilmek ümidiyle.15.05.2017

 Bu yazı 1 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


Ülkümen PELİTLİ Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  TGRT Belgesel ve TRT Haber’den Çekim..  
  Kırlangıç’tan Engelli Derneklerine Ziyaret..  
  Millî Eğitim Bakanlığı Daire Başkanlarından Z..  
  Görme Engelliler Kutsal Topraklardan Döndü..  
  YEDAŞ Yeni Araç Filosuyla Sahada Daha Güçlü..  
  OKİP Toplantısı Gerçekleştirildi..  
  Okul Çevreleri Servis Araçları ve Genel Trafi..  
  Minik Afacanlardan Amasya Orman İşletmesine Z..  
  Başkan Sarı ve Meclis Üyelerinden Taziye Ziya..  
  Düzensiz Göçle Mücadele Koordinasyon Toplantı..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.