19 Nisan 2019 - Cuma / 06:07
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
Ülkümen PELİTLİ Ülkümen PELİTLİ
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

HAYIR VE BEREKET AYI RAMAZAN…

         Ramazan ayı boyunca siyasi yazı yazmayacağım demiştim bir önceki yazımda. Çünkü insanlığın ıslah ve paylaşım ayı olan bu günleri hep birlikte amacına uygun geçirmek gerektiği bilincinde olmalıyız.  Bu nedenle, bu ayla ilgili okuduğum ve anlamlı bulduğum güzel yazıları sizlerle paylaşmak daha anlamlı. Ola ki bu alıntı paylaşımlarda, düzeltilmesi gerekli noktalar olursa, bu konuda ilmi yüksek insanların görüşlerine de açığım ve düzeltme ile yayınlamak zevk olur benim için.

Ramazan ayı, hayır ve bereket ayıdır. Senenin bütün aylarının en hayırlısı olan bu mübarek ayda yapılan iyiliklerin karşılığı kat kat fazlasıyla verilir. Bu ay her yıl büyük bereket ve hayırlarla gelir. Ramazan ayı ayni zamanda insanin salih amellerini ve hayırlarını artırması için bir fırsattır. Bu fırsatı iyi değerlendirerek, bu ayda salih amellerini ve hayırlarını artıranlar Ramazan’ın getirdiği bereketlerden ve hayırlardan daha çok yararlanmış olacaklardır mutlaka. Böylece Rasûlüllah (s.a.v)'in da müjdelediği üzere rahmet, mağfiret ve cehennemden kurtuluş mükâfatına kavuşacaklardır.
              Ramazan ayı içinde bin aydan daha hayırlı bir gece bulunmaktadır ki o da Kadir gecesidir. Allah Teâlâ bu ayda kulları için rahmetinin kapılarını açar. Rasûlüllah (s.a.v) bir hadisi şerifinde söyle buyurmuştur: "Bu ayı oruç tutarak, ibadet ederek ve hayır için harcamada bulunarak geçirenlere ne mutlu!"
            Rasûlüllah (s.a.v)'in bildirdiğine göre: "Ramazan’ın ilk gecesinden itibaren şeytan ve cinlerin azgınları bağlanır. Cehennemin kapıları kapanır, artik (Ramazan’ın sonuna kadar) onun hiçbir kapısı açılmaz. Cennetin kapıları açılır ve artik (Ramazan’ın sonuna kadar) hiçbir kapısı kapatılmaz. Bir seslenici: "Ey hayırda öne geçen sen gel! Ey kötülükte ileri giden sen dur!" diye seslenir. Allah’ın o zaman cehennemden azat edilen kulları vardır. Bu her gece böyle olur" (Tirmizi).
           Ramazan, ayni zamanda cömertlik, hayır için dağıtma ve ihsan ayıdır. Müminlerin annesi Hz. Aise (r.ah)'nin bildirdiğine göre Rasûlüllah (s.a.v) insanların hayır yolunda en cömert olanıydı. En çok da Cebrail (a.s)'in kendisini çok sık ziyaret ettiği Ramazan ayında dağıtırdı" (Buhari).
           Ramazan ayı kişinin günahlarından sıyrılarak bayrama bağışlanmış, günahlardan arınmış bir şekilde girmesi için bir fırsattır. Bunun yolu da Allah'a ihlasla ibadet etmek, onun rızası için oruç tutmak ve Yüce Peygamber (s.a.v)'in yolunu izleyerek zorda bulunan müminler için tasaddukta bulunmaktır. Müslümanların, bu ayda Rasûlüllah (s.a.v)'i örnek edinerek hayırlarını ve hayır yolundaki harcamalarını artırmaları, dünyanın çok değişik bölgelerinde zulüm gören, değişik maddi sıkıntılarla karsı karsıya olan Müslüman kardeşlerini hatırlamaları gerekir.
            Kur’an-i Kerim'de Allah yolunda harcamak, Allah yolunda olanlara maddi destek sağlamak, hayır ve infakta bulunmak hakkında pek çok ayeti kerime mevcuttur. Bunlardan bazıları şöyledir:
            "Mallarını Allah yolunda harcayanların örneği, her bir başağında yüz tane olmak üzere yedi başak çıkaran bir taneye benzer. Allah dilediğine kat kat verir. Allah lütfu geniş olandır, bilendir" (Bakara, 261).
           "hayır yolunda her ne harcarsanız O (Allah) onun yerine başkasını verir. O rızık verenlerin en hayırlısıdır" (Sebe, 39).
            "hayır için ne verirseniz size karşılığı eksiksizce verilir ve siz haksızlığa uğratılmazsınız" (Bakara, 272).
           "Kendilerinin ona sevgi duymalarına (mala karsı gönüllerinde bir sevgi olmasına) rağmen yiyeceği yoksula, yetime ve esire yedirirler" (Insan, 8 )
         "Artik kim (Allah için) verir ve (Allah'tan) sakınırsa ve en güzel olanı doğrularsa, ona en kolay olan(a ulaşmay)ı kolaylaştıracağız" (Leyl, 5-7).

          Rasûlüllah (s.a.v) de bu konuda teşvikte bulunmuş ve Allah yolunda harcamak, hayır için infakta bulunmak hakkında birçok hadisi şerif serdetmiştir. Bu hadisi şeriflerden ikisini aşağıda veriyoruz:
              "Kim temiz kazançtan -ki Allah temiz olandan başkasını kabul etmez- bir hurma değerinde bir şey tasadduk ederse Allah onu sağ eliyle kabul eder. Sonra, birinizin tayini büyütüp adeta bir dağ gibi yaptığı gibi onu büyütür" (Buhari, Müslim).
            "Bir hurmanın yarısıyla da olsa ateşten korunun" (Buhari, Müslim).
            Allah yolunda yapılan hiçbir iyiliği küçük görmemek gerekir. Herkes ancak gücünün yettiği kadarını yapabilir. Allah yolunda bir hurma infak etmenin bile büyük karşılığı vardır. Ancak kendisi iftar sofrasına çeşit çeşit yemekler koyarken, bin bir türlü sıkıntı içinde olan mümin kardeşlerini aklına getirmeyen, sonra da Allah yolunda harcama yapmamasına çeşitli mazeretler uyduran bir kimsenin yaptığı da yüce İslam dininin kazandırdığı kardeşlik anlayışıyla bağdaşmaz.
alıntı.

Yeniden buluşabilmek ümidiyle.05.06.2017Bu yazı 1 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


Ülkümen PELİTLİ Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  “Tarım Şehr-i Amasya” Projeleri Tanıtıldı..  
  Vali Dr. Osman Varol, Gül Çocuk Evi’ni Ziyare..  
  Mevsimlik ve Gezici Tarım İşçileri İle İlgili..  
  Proje Hazırlıkları Bilgilendirme Toplantısı..  
  TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu Amasya TSO'..  
  Tebrik Ziyaretleri Devam Ediyor..  
  Sendikadan Eraslan’a Ziyaret..  
  “Türkiye Engelliler Meclisine Doğru” projesi ..  
  43’üncü Turizm Haftası Başladı..  
  Başkan Mehmet Sarı, Seçim Sonuçlarını Değerle..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.