19 Haziran 2019 - Çarçamba / 02:08
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
Aydın PELİTLİ Aydın PELİTLİ
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

NEDEN GEREĞİ YAPILMADI?..

Geçen hafta düzenlenen bir basın toplantısı sonu Milli Eğitim Müdürlüğünün eğitim ve öğretimden sorumlu müdür yardımcısı ile bir sohbet ortamı gerçekleştirmiş ve bu ortamda kendisine, br yatılı okulda öğrencilere bulaşık yıkatıldığı, bunu yapan okul idarecilerinin birinin çocuklara bulaşıkta yıkayacaksınız, bunu velilerinize şikâyet etmeyin, bunun bir hayat boyu öğrenme metodudur dediğini , bunun gerçekten böylemi görülmesi gerektiğini sormuştum. Kendisinin bana verdiği cevap, bunu yapan ve söyleyen idareci İNTİHAR ETMİŞTİR şeklinde olmuştu. Aradan bir hafta geçti ve bu ciddi konuda bir davet alırım, kendileri ile geniş olarak paylaşırım diye düşündüm, ancak ne arayan var, nede soran!.

Demekki öyle intihar, mintihar gibi cinsten bir olay değilmiş ki iddia sahibini aramak, olayı geniş paylaşmak zahmetine girmediler. Olay aynen devam ediyor ve sizler kayıtsız kaldıkçada devam edip gidecektir.

İHTİYACA BİNAEN Mİ?..

Mezun atanamamış yüzlerce öğretmen var ve bular her yıl Milli Eğitim Müdürlüklerine müracaat edip ücretli, vekil öğretmenlik talebinde bulunurlar. Bu kadar müracaatta bulunan öğretmenin hepsinin görev alabildiğini sanmıyorum. Birçoğu sırada beklerken geçen yıl ve bu yıl ön lisans mezunu kişilere görev verildiği iddiaları var ve geçen yıl bu nedenle Taşova ilçesinde bir soruşturma yapıldığını öğrendim. Bunlardan biride geçen yıl ve bu yıl merkeze yakın köylerde görevlendirildi. Gerçekten tüm müracaat eden öğretmenler görevlendirilip, başka müracaat eden kalmadımı da 2 yıllık ön lisans mezunu bir kişiyi görevlendiriyorsunuz. Buyrun size açık soru. Yapın açıklamasını, verin müracaat eden öğretmen sayısını, kaçının görev aldığını bu satırlarda aynen yayınlayayım. İHTİYACA BİNAENMİ, YOKSA NEYE BİNAEN KAMUOYU GÖRSÜN. Geçende yazmıştım, devlet organları kimsenin çiftliği değil. Sorgusuz, sualsiz bir şehirde yaşıyoruz diye kul hakkına girmeye kimsenin hakkı yok. Suçun biride bir, bini de bir. Bu nasıl hak, hukuk bir açıklayalım lütfen, bizde, kamuoyuda öğrensin.

SERVİS İHALESİ!..

Osman Yıldırım iş okulunda bilindiği gibi özürlü çocuklarımız eğitim görmektedir. Bu öğrencler okula servis ile gidip gelmektedir. Ancak bu öğretim yılında servis ihalesinin okul açılalı 3 hafta geçmesine rağmen yapılmadığı, sadece imkânı olan öğrencilerin gelip, gidebildiği diğerlerinin mağdur olduğu söylenmektedir. Neden bu ihale bu güne kadar grçekleşmedi, neden bu çocuklar mağdur edilip, okullarından alıkonuluyor, bir açıklama yaparsanız bizde ilgililenenleri bilgilendiririz.

BİR DOĞRU.

Milli Eğitim Müdürlüğü spor izcilik şübe müdürünün hazırladığı ve valiliği sunduğu proje ile atanamamış beden eğitimi öğretmenlerine istihdam sağlamak ve bu yolla yüzlerce öğrenciyi spor alanlarına kazandırmak, okul ve amatör müsabaka sayılarını artırmak için çalışmalar sonuçlandı ve öğretmenler görevleine başladılar. Bu gerçek bir görev ve sorumluluk anlayışı ile hazırlanmış ve yürütülen bir proje. Bu hem çocukları sokaktan kurtaracak, onlara spor imkânı sunacak, atanamamış öğretmenlere 10 ay boyu istihdam sağşlayıp, sigorta imkânı sağlayacak proje gelecek yılların Amasya’da spor alt yapsınıda oluşturulacaktır. Görevini hak hukuk, hakkaniyet içinde yapan, kul hakkını gözeten sorumluların da olması bizleri umutvar ediyor. Kendisini yürekten kutluyorum.

BİR DE DOĞRU TESPİT.

Ayrı, ayrı bölümlerde başarılı olupta, bunu tercihte yasıtamayıp, son yirmide olmak gerçekte üzücü. Burada bi şeylerin eksik olduğu kesin. Yapılan toplantılar snrası bu başarılıgrafiğin tercihlere yansımamasının önemli bir nedeninin aile, okul rehberliğinin eksik olması olarak saptanmış ve bu öğretim yılında bununla ilgili önemli çalışmalar yapılacağı söyleniyor. Soruna doğru teşhislerde biri ve gereği yapılıp, bu çarpık başarı oranı düzeltilir inşallah.

SİGARA…

Öğrenciler arasında sigara alışkanlığı çok yaygın ve gittikçede artarak sürüyor. Bu konuda yeterli rehberlik, takip yapılıp caydırıcılığa yönelik çalışmalar yapıldığını sanmıyorum. Bu konuya ciddi olarak eğilinip, ilgili kurumlar ile işbirliği yapılıp, çocuklarımızın her türlü kötülüğün başlangıç kapısı sigaradan kurtarılması en önemli eğitim sorunlarından biri.

SPORDAN KOPUŞ!.

İlimizde spora fedekarca hizmet eden bir kardeşim, uzun zamandır idmanlaragelmeyen bir sporcularının peşine düştüklerinde gördükleri manzaranın ürkütücü olduğunu, bu gencin kısa

Sürede bali kullanımına yöneldiğini gördüklerini ve en kısa sürede bu çocuğumuzu yeniden sahalara döndürmek için büyük bir gayret içinde olduklarını belirtti. Bu örneği neden verdim. İlimiz merkezinde 2 adet faal futbol kulübü kaldı, bu yıl 2 si faaliyetlerini imkansızlıkardan sona erdirdi veya dondurdu. Bu bir gençlik adına tehlikedir. Kulüp sayısı artırılıp, faal sporcu sayısının artırılmasıgerekirken bu ilimizde tersine işlemektedir. Kayıtlarda olan, yüzleri bulan bu madde bağımlısı çocuklarımızın binlere ulaşmaması için lütfen krumlar gereğini yapsın. Bunun da tek yolu maddi sorunu olmayan kulüp sayılarının çoğaltılması. İşlerlik kazanmasının bir yolu, ilimizde geçen yıl uygulanıp başarılı olan kardeş okul, kardeş kurum projesinin kardeş kurum, kardeş kulübe dönüştürülmesi.Bu yazı 8 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


Aydın PELİTLİ Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  100. Yılında Amasya Genelgesi..  
  Başkan Sarı TRT FM’e Canlı Yayın Konuğu Oldu..  
  Feyzioğlu’ndan Ziyaret..  
  Bir Eğitim-Öğretim Yılını Daha Geride Bırakıy..  
  Jandarma Teşkilatı 180 Yaşında..  
  Başkan Sarı; “Amasya ile Bütünleşen 5 Yıldızl..  
  Tüm Şehitler Anısına Mevlid-i Şerif Okutuldu..  
  Erbaa Belediye Başkanı Karagöl’den Ziyaret..  
  Silgi Kullanmanın En Maliyetli Olduğu Alan Eğ..  
  Kızının Birinci Seçilen Şiiri, Asker Babaya H..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.