28 Şubat 2020 - Cuma / 09:11
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
Naci KONYAR Naci KONYAR
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

BETON SEVGİSİ…

Tarihi tekerrür diye tarif ediyorlar

Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi

Milli şairimizin “Geçmişten hisse kapılacağı” düşüncesine masal demekte ne kadar haklı olduğunu, sel, deprem gibi felaketlerle karşılaştıkça daha çok hak veriyoruz.

İzzet Molla hiçbir şeyden ibret almayanlar için “Yorulmaktır cihanı köhneyi tamire uğraşmak” cümlesini boşuna söylememiş.

Tecrübe, insanın başından geçen olaylar değil, onlardan çıkardığı derstir. Depremlerden, yaşanan sel felaketlerinden ders çıkarmıyoruz. Nisyan ile malulüz.

Hani aslında iş cinayeti niteliğindeki iş kazaları için sorumluları sorumluluktan kurtaracak bir kılıf arandığında sıkça duyduğumuz bir cümle vardır. Takdir-i ilahi… İstanbul’da vuku bulan sel felaketi doğanın tahrip edilmesi, çarpık kentleşme, orman alanlarının ve su havzalarının yok edilmesi, dere yataklarının betonlaştırılması, yağmur suyu kanallarının yetersizliği gibi sebeplere bağlı bu felaketler için ancak takdir-i idari diyebiliriz.

Uzmanlar “Taşkının en önemli nedenin rant odaklı imar değişikliği kararları olduğunu, kentsel dönüşümün sadece üst binalar dikmekle, binlerce insanı alt yapısız yerleri göndermekle olamayacağını, önce alt yapı sonra üst yapının yapılması gerektiğini, sürekli betonlaşmaya yönelik bir düzen içinde maalesef alt yapıya ne bütçe ne de fikir ayrılmadığı için yeşil alanları sıfırlanmış bir kentte böyle sellerin olağan sayılması gerektiğini söylüyorlar.

Bir yazarımızdan okumuştum. Yazarımız, “Son yıllarda İstanbul’la ilgili yayınlar oldukça arttı. Ne diyeceksiniz?” sorusuna “İstanbul elden çıkınca kitaplara girmeye başladı.” cevabı İstanbul’un hali pür melalini anlatmaktadır.

Yıllar önce bir İtalyan mimar İstanbul’u bir de helikopterle havadan görmek istemiş. Şehri yukarıdan seyrettikten sonra;

“Bu şehri Mimar Sinan’ın torunları inşa etmiş olamaz” demiş.

Evet deprem gibi sel gibi felaketlerden sonra başımıza gelenler için hep aynı günahların hatırlarını anlatıyoruz. Yeryüzüne rahmet olarak inen yağmur İstanbul’da felakete dönüşüp, bir çok semti sular altında bırakıyor, bodrum katlarında elinde kovalarla çaresiz insan manzaraları görüyorsak, itfaiye yardıma koşmak için geldiği sokaklara giremiyorsa tahliye kanalları tıkanıyor, kanalizasyonlar patlıyorsa bunun adı takdir-i ilahi değil, takdir-i idaridir.

Konusunun uzmanı mimar Turgut Cansever “İstanbul’u anlamak” adlı kitabında İstanbul için yaklaşan felaketlere dikkat çekerken, çarpık kentleşmenin sorumlularını da eleştiriyor.

“Kent konseyi” denilen gariplikler için birbirlerine sayın demekten fırsat bulup da tek dişe dokunur söz söylemeyen insanlardan oluşan grup; Mimarı da bu memleketi müteahhitler cumhuriyetine çeviren devasa şebekenin icraatında sadece küçük bir imza, ya müteahhit ortağı ya da aklayıcısı” diye tarif ediyor.

İstanbul’da iktidar imkanlarını “muhafazakar” kelimesini sıfat olarak kullananlar maalesef iyi sergileyemediler.

Büyük paralarla satın alınan bir kaç yılda bir değiştirilen boyalı taşlarla kaldırımları döşemekle ve ana caddeleri pavyon sokağı gibi süslemekle oluşturulan rükuş kadın görüntülü çarpık kentleşmenin bir sel felaketinde içler acısı manzarasını televizyon ekranlarında hep beraber izledik.

Ne yazık ki insanımızın kahredici ihtirasının temelinde yatan, bireylerin gözünü bürümüş doymak bilmeyen bir kazanç hırsı ve hastalığına bir türlü çare bulamadık.

Depremlerde toplanma alanları olarak ayrılmış yeşil alanları AVM’lerle doldurduk. Kentleri boğan beton yığınlarıyla kalkındığımızı, doğal ve tarihi dokuyu tahrip ederek yaptığımız otoyol ve köprülü yollarla çağdaş olduğumuzu, AVM’lerle geliştiğimizi sandık.

Her yağmur yağdığında ortalığı sellerin kaplamasına engel olabilecek, bunun için tedbirlerini alabilecek atık suların denize dökülmesini sağlayacak, dereleri ıslah edecek, kanalizasyon işini kökten halledecek, şehrin imar planlarını yeniden ele alacak, yasalara aykırı yapılaşmayı ortadan kaldıracak, kaçak yapılara izin vermeyecek, şehrin genel görünümünü silüetini ve tarihi yapısını bozan yapıları ortadan kaldıracak, arsa yağmasını önleyecek, depremlerde kullanılacak toplanma alanlarını AVM’lere peşkeş çekmeyecek kendini ve adamlarını ihya etmeyi değil ülkesini ve milletini düşünerek çocuklarımızın huzur ve mutlu olacağı bir şehir ve şehirleşme hamlesini gerçekleştirecek güzel insanlara ihtiyacımız var.

Sadece İstanbul’u yönetenler değil tüm şehirlerimizin yöneticilerinden bir örnek betonlaşan ve şehrin kimliğini yok eden bu beton sevgisine son verip ananemizi, kültürümüzü yansıtan mahalleler ve evler ile düzensiz şehirleşmenin ülkemiz kültürünün geçmişini yok etmesini engelleyecek bir şehircilik hamlesini görmek istiyoruz.

Zira yüce yaratıcının insanoğluna emanet ettiği kainat ve onun hüsnü muhafazasında ve güzel hale getirilmesinde bireylerin “korumak ve güzelleştirmek” gibi ortak sorumluluğu vardır.Bu yazı 2 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


Naci KONYAR Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Yavru Kuzuyu Elleriyle Besledi..  
  Başkan Sarı’dan Genel Başkan Taşlıçay’a Ziyar..  
  Amasya Defterdarlığı'ndan Başkan Kırlangıç'a ..  
  Vali Eşleri ve Koruyucu Ailelerle Bir Araya G..  
  Ülkü Ocaklarından “Hocalı Katliamı” Konulu Ko..  
  Can Dostlarımızın Minik Ziyaretçileri..  
  Denetimler Yıl Boyunca Devam Edecek..  
  Başkan Sarı, Berber ile Dünya Gündemini Değer..  
  Rahmet Mevsimi Üç Aylar..  
  Bozulan Yollarda Kumlama ve Yol Genişletme Ça..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.