19 Haziran 2019 - Çarçamba / 12:05
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
Aydın PELİTLİ Aydın PELİTLİ
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

SAYIN VALİ YOKSA !...

Amasya valiliği internet sitesi, haberler ve basın açıklamaları linki. Son haber tarihi 28.09.2010, başlığı OKA VE YHKB yönetim kurulu toplantısı yapıldı. O tarihten sonra sayın vali yıllık izine ayrıldı ve 14.10.2010 tarihinde göreve başladı. Yani o tarihler arasında Amasya yatmış uyumuş, resmi kurumlar toplantı yapmamış, vali vekili hiç bir toplantıya katılmamış. Bunun anlamı bu değil mi?. Bu ilde 15 günde kayda değer hiçbir toplantı, bu linke girecekhaber olmamış mı? Vali vekili var, yardımcıları var, onların katıldıklarının haber değeri yok mu?..Bu sayın valinin değil, Amasya Valiliğinin internet sitesi. Yani vali varsa  kayda değer iş, eylem, toplantı var, yoksa böyle boş kalacak öylemi!..Aman valim siz bir daha izine, mizine gitmeyin, Amasya yatıyor!... İSPATI MI SİZİN WEB SİTENİZ.(Not: Bu yazının kaleme alınma tarihi 14.10.2010)

NEDEN YOKUZ?..

Eğitim, öğretim yılının en önemli toplantılarından birisi. İldeki tüm beden eğitimi öğretmenlerinin katıldığı genişletilmiş lig heyeti toplantısı. Okul içi spor faaliyetlerinin masaya yatırıldığı, ihtiyaçların tespit edildiği, dilek ve temennilerin paylaşıldığı, öğrencilerin sosyal, kültürel ve sportif alana yöneltilmesinde, onların sağlıklı geleceklerinin planlanmasında görevli eğitim kadrosunun bir arada bulunduğu bir ortam. Ancak ne yazık ki ilin Milli Eğitim Müdürü lütfedip gelmiyor, bu önemli eğitim neferlerine birkaç cümle ile moral, motive vermeye gerek görmüyor.!.. Siz ne için oradasınız bilmem ki?..İllerin valilerinin emri ile hayali öğrenci yazımı ile okul öncesi öğrenci sayısını şişirmek için mi, eğitim, öğretimi bir parçası projenin peşinde bir yıl koşturarak Amasya’yı 81 il içinde son 20. sıralara hapsetmek içinmi, belli bir grup sendikaya üye öğretmenlerin dışındakileri görmemek, onlara eğitimde hak vermemek ,önünü kesmek içinmi, ne için oradasınız bir açıklasanız da bilsek!..Eğitim, öğretim yılının en önemli toplantılarından birine katılmaktan önemli ne mazeretiniz vardı, o gün eğitim adına!..Yalnız bir gerçek var, suç sizde değil, üzerine vazife olupta sizi seyredipte, tepki göstermeyip, gereğini yapmayanlar da!..Hangi özel sektör de bu kadar başarı grafiği düşük idarecileri görevde tutarlar, bir örnek var mı?..Tersine başarı iddianız varsa bildirin de yazalım!..Bunun üzerine geçen hafta Cuma vaazında sayın hocanın sözlerini aynen aktarayım da, takdir kamuoyunun olsun.

 YÜZÜMÜZ KIZARMALI!..

Sayın vaiz, bir validen dinledim, Amasya’nın nüfusu 15. yüzyılda 20 bin imiş. Bu ilde 5 medrese ve 5 bin alim ve ulema varmış. Ecdatın eserleri bu gün dimdik ayakta duruyor. Bu manzara karşısında YÜZÜMÜZ KIZARMALI diyor, anlayana!..

ALLAH HESAP SORAR!...

Yine Cuma namazı öncesi vaaz ve vaiz şöyle diyor: Amasya’da çok kötü bir olay var. Söylemeden geçemeyeceğim. Eğer görmez, söylemezsek Allah Hesap sorar. Ne o kaldırımların hali. Kaldırımlar dükkân sahiplerince istila edilmiş. Yürümek için adeta akrobasi yapmak gerekiyor. Bazı yerlerde kaldırımlara araba parkedilmiş. Kaldırımlar insanlar için, senin araban insandan değerli mi kardeşim!.. Kaldırımları işgalle insanların hakkına giriyorsunuz. Görüp neme lazımcılık yapmayın, gereken yerlere bildirin. NEME LAZIMCILIK MÜSÜMAN İŞİ DEĞİLDİR. Evet sevgili hocam aynen böyle diyor. KISSADAN, HİSSE ALANA!...

CEVAP VEREMEYECEK İCRAAT!..

Geçen yazmıştım, bir okulumuzda bir dersin normu üç iken ve 20 şer saat ders düşerken, buraya görevlendirme ile 4. öğretmen atanmış ve 3 öğretmenin ek ders saatleri azalıp, hak kaybına uğratılmışlardı. İçlerinden bir öğretmen kardeşim bu durumun gerekçesini öğrenmek için bir dilekçe veriyor. 15 gün içinde cevap verilmiyor ve saçma görevlendirilme iptal ediliyor. Cevap verilemez, hiçbir yasal gerekçesi ve mantığı yok. O zaman cevap veremiyeceğiniz bir saçmalığın altına neden imza atıyorsunuz. Eğitim çocuk oyuncağımı, yap, boz atamalar yapıyorsunuz. Bunun altına imza atan sevgili kardeşimden, o Amasya merkez köylerden birine 2 yıldır ücretli  görevlendirilen 2 yıllık ön lisans mezunu için bir açıklama istemiştim.Bütün müracaat eden öğretmelere görev verdiniz mi ki sıra 2 yıllık ön lisans mezunlarına geldi diye!.Buyrun cevap verin, bu satırlarda yazalım kamuoyu da öğrensin İHTİYACA MI, YOKSA NEYE BİNAEN OLDUĞUNU!..Eğer bu konuda bu satırlarda yayınlanacak cevap göndermezseniz, 1 hafta sonunda Amasya Valiliği Bilgi edinmeye başvuracağım, zorunlu cevap vermek zorunda kalacaksınız, gerekli cevabı alıp yayınlayacağım.

HEPSİNİN SORUNU ULAŞIM!..

İlimizi yurt içi lig maçlarında futbolda Amasya Üniversitesi, hentbolda Atatürk Lisesi, voleybola da Amasya Lisesi takımları temsil ediyor. Uzak deplasmanlara gidecek bu takımlarımızn en büyük gereksinimi emniyet içinde gidip gelebilecekleri araç ve bunu karşılama imkânları yok. Bu ilin bu takımlara ihtiyacı var, çünkü spor alt yapısının gelişmesinde rol modeller. Bu çocuklar ve antrenörleri sizden çok şey istemiyor, gidiş ve geliş ulaşımlarının karşılanması dışında. Bunu yerine getirmek yetkililerin borcu. Üç, beş milyarlık, top, forma verip sorun çözülmüyor. Bir proje için harcadığınız zamanın, imkânların, ilginin yüzde birini verin bu sorunu çözersiniz sayın valim.

GÖREVLENDİRMELER!..

Bir makam elde edip, buraya kadrosu ile gelemeyenler, görevlendirmenin bittiği zaman için yerlerini garantiye alıp bir okul müdürlüğünü cebine koyuyor. Şimdi işe bakın o gidiyor bir makama görevlendirme, boşalttığı yere geliyor bir görevlendirme, onunda boşalttığı yere de bir görevlendirme. Bu halka uzayıp gidiyor. Her kişi iki makamı işgal ediyor. Bir asli, birde görevlendirme makamını. Bunlardan biride milli eğitim müdürlüğünde. Asli görevinin olduğu okulla ilgilide buradan HIRSIZLIK VE BULAŞIK YIKATMA başlıkları altında iki yazı yazmıştım. Bire bir ilişkim nedeni ile her hafta bir bombaya ya şahit oluyorum, yada duyuyorum. Burada olanların, olacakların sorumlusu, vebali asli görevini bırakıpta gidenlerde benden söylemesi!..Bu yazı 8 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


Aydın PELİTLİ Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  OKA’dan 34 Milyon TL..  
  Genel Başkan Yardımcısı Özçelik’ten Başkan Sa..  
  İlçeler 100. Yıl Dönümü Coşkusuna Renk Kattıl..  
  Muhammed Mursi İçin Cenaze Namazı Kılındı..  
  Bakan Yardımcısı Tunç’tan Ziyaret..  
  Vali Varol, TRT FM’den Canlı Yayınlanan “Genç..  
  Kur’an Eğitimine Karşı Çıkmak Sendikal Faaliy..  
  100. Yılında Amasya Genelgesi..  
  Başkan Sarı TRT FM’e Canlı Yayın Konuğu Oldu..  
  Feyzioğlu’ndan Ziyaret..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.