23 Nisan 2019 - Salı / 05:30
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
Ülkümen PELİTLİ Ülkümen PELİTLİ
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

GENEL DEĞERLENDİRMELER !!!!!!!!!

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ……

     Türkiye’de genel ve güncel gelişmelerin dışında, neredeyse siyasetin odaklandığı şey, 2019 Cumhurbaşkanlığı seçimleri. Ancak ilginç olan, bununla beraber aynı anda oy kullanacağımız milletvekili seçimlerinin adını bile anan yok.

      Gerek siyasilerin demeçlerinde, gerekse her gece haber ağırlıklı kanallarda yapılan tüm tartışma ve açık oturum programlarında, siyasetçi, hukukçu, akademisyen, gazeteci, araştırma şirketi sahipleri vs. kim çıkarsa çıksın, hepsi kendi açılarından, genellemelerinden, araştırmalarından, siyasi düşünce veya aidiyetlerinden olaya bakış açılarını sergilemeye çalışıyorlar. Ama acı olan şu ki her gece farklı kanallarda aynı düşüncelerini sergilerken, aylarca önce referandum yapıldıktan sonra defalarca yazdığım konuya, sadece bir oturumcu değindi.

       2019 seçimlerinin ana muhalefet ve yeni kurulacak muhalefet partisi ve diğer bileşenler için en önemli gündem maddesi, % 49 u korumak ve Sayın Erdoğan’ı birinci turda seçtirmeyip ikinci tura bırakmak ve % 50+1 e ulaşıp kendi adaylarını seçtirmek. Kısacası tek hedef Erdoğan ve tüm varsayımlar onu başkan seçtirmemek üzerine kurulu.

           Öncelikle şunu unutmamalılar. % 49 kimsenin tapulu malı, cebinde bir oy potansiyeli değil. Çünkü bu grubun içinde, farklı siyasi ve dünya görüşüne sahip bileşenler dışında, bu sisteme hayır diyen bir grup Ak Partili, Erdoğan’a veya Bahçeli’ye kızgın ve sisteme onay vermeyen oldukça yüksek oranda MHP’li seçmen var. Bunların referandumla sistemin oylanması ile seçimde kendi partilerine karşı da oy kullanacağını düşünmek ancak saflık olur.

            Olay, milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçimine gelince, herkes safına dönecek ve kendi adayına oy verecektir. Böylelikle % 49 da en az, % 10 a yakın bir çekilme olacaktır. Ayrıca yeni kurulacak parti adayını neredeyse iki sene önceden ilan etmesine rağmen, ana muhalefet partisi hala adayını açıklayabilmiş değil. Açıklasalar bile ortada nasıl buluşulacak. Hangi aday ortak gösterilecek. MHP den ayrılan yeni oluşum, bu kadar iddiasına rağmen neden gidip CHP nin adayına oy versin. CHP li bir seçmen, % 25 oy oranını ve nerdeyse 100 yıllık partisini öteleyip, daha henüz kurulmamış bir partinin adayına neden oy versin. Bir HDP li neden CHP li ya da eski bir MHP li adaya oy versin. Onlarca radikal sol bileşen, bu üç adayı desteklese bile özgül ağırlıkları ne. Saadet Partisi seçmeni, kendi içinden yetişmiş bir aday yerine neden taban taban zıt olduğu adaylara oy versin.

        Bunları zamk gibi yapıştıracak bir aday nasıl bulunacak merak ediyorum. Erdoğan karşıtlığı ile hadi bulundu, bu bileşenler birbirlerinin milletvekili adaylarına nasıl oy verecek veya ortak liste nasıl oluşturulacak. Erdoğan karşıtlığı bile bu kadar bileşene zamk olamaz. Diğer % 51 lik blok ise, emanet giden oylarını seçimde tekrar almakta ve siyasi, dünya ve milli görüşleri birbirine bu kadar yakınken ortak adaya oy vermekte zorlanmayacaktır. Ülke, millet, devlet bekası için ortak görüşe sahip bu seçmen tabanı, milletvekili listeleri içinde bir araya gelmekte zorlanmayacaktır. Hele sayı 600 rakamına çıkmışken.

       Kısacası tüm medya, kamuoyu, anket destekleri ve yorumcular kanalıyla oluşturulmak istenen algı tutmayacaktır diyorum. Ömür olursa bu yazıyı 2019 Kasımın da tekrar yayınlarız.

ÜNİFORMADAKİ ARMADAN RAHATSIZ OLAN PARTİ……

      Hdp li bir milletvekili, terörle mücadele eden asker ve özel harekatçı polislerin üniformalarına taktıkları, Göktürkçe Türk ve Kurt yazıları ile sembollerden rahatsız olmuşlar. Bunun üzerine, TSK bir genelge yayınlayarak bu arma, sembol ve yazıların kullanılmasını yasaklamış. TSK bunu yapmak zorunda. Çünkü Türk halkını temsil ediyor ve tarafsızlığını korumak zorunda. Aynı konu doğu ve güneydoğudaki hendek rezilliğinde gündeme gelmiş, armalardan ve duvarlara yazılan yazılardan rahatsız olan bu hain kesim, bunlara kalleşçe pusu kurar silah sıkarken, bu armalı ve yazılı çocuklar bunların binlercesini o çukurlara gömdü. Bu acı nasıl koyduysa yüreklerine, yine utanmadan gündeme getirdiler.

      Millet de, yönetenler de biliyor ki, bu arma, yazı ve semboller, o kahraman ve şerefli çocuklara bir motivasyon sağlıyor. Bunların çoğu rütbesiz veya uzman tabir edilen, bu arma, yazı, sembol ve devleti, milleti için gözünü kırpmadan, soğukta sıcakta ölümüne mücadele eden ve şehit, gazi olan çocuklar. Zaten bu aşk onlara bu üniformayı giydirip, ölüm veya gazilik yolculuğuna çıkartıyor.

      Ya Allah aşkına, şu şehit cenazelerinin geldiği evlere ve kentlere bakın. Zengin evlerine ve kentlerine mi geliyor, yoksa vatan uğrunda ölümü şerbet sayan Anadolu’nun gariban evlerine, ülkücü, muhafazakar tabanlı kentlerine mi geliyor? Bu fark bile onların bu sembolleri neden taktığını gösteriyor.

      Tamam, TSK yapısı gereği, bu tarafsızlık içinde gereğini yerine getirdi ama bizimde yönetenlerden bir isteğimiz olacak. Bu armadan rahatsız olan, bu gariban Anadolu çocuklarına kanlı ve hain pusuları kuran ama onları asla yıldıramayan bu şerefsizlerin, yaptıkları toplantılarda, mitinglerde kullandıkları bayrak dedikleri paçavraları, sembolleri, bölücü başı bebek katilinin poster, afiş ve bayrak üzerindeki resmini de bunlara yedirsinler. Çünkü bu şehit olan ve şehitliğe an uzaklıkta olan çocukların aileleri, milletimiz de Türk yurdunda bu leş paçavraları dalgalandıranlardan ve dalgalandırdıkları paçavralardan rahatsız. Bir tanesini bile görmek istemiyoruz. Onun da gereği yapılsın lütfen.

BEŞİKTAŞ, KONYA SEYİRCİSİ VE İZMİR MARŞI……

      Süper Kupa da oynanan Beşiktaş-Konya maçından sonra, sahaya giren Konya seyircisi neredeyse hain ilan edildi. Aslında bu linçi yaratanda, şimdi FETÖ’ den yargılanan eski başkanlarının İzmir marşı bizim stadımızda söylenmiyor diye seyircisine yaptığı teşekkür konuşması idi.

       Her şeye konuşan Beşiktaş başkanı da, biz efendiyiz nidalarıyla meydanda poz kesmekten asla vazgeçmiyor. O zaman soralım.

           1-Maça giden binlerce Konya seyircisinin bindiği otobüsler, araçlarda ve üstlerinde yapılan aramalarda bir çakıya bile rastlanmadı. Ama Beşiktaş seyircisinin otobüs, araç ve üstlerinde yapılan aramalarda, onlarca bıçak, pala, döner bıçağı vs. kesici ve delici aletler , patlayıcı maddeler yakalandı. Acaba bunlarla Konya seyircisine saç sakal tıraşımı yapacaklardı? Yoksa maskot niyetine ellerinde mi sallayacaklardı? Bu mu senin ve seyircinin efendilik anlayışı?

           2- Yine Beşiktaş seyircisi, bu maçta Nuriye-Semih yaşasın diye pankart açıyor. Tamam insan ve eğitimciler yaşasınlar, hepimizin dileği bu. Fakat yargıda olan ve gerçekten suçlandıkları yasadışı terör örgütüne üye oldukları kesinleşirse, bu pankartı açmak sizin işiniz mi? Başkanlığa geldiğinde tribünden kovmak istediğin bu seyirci grubu, ne olduğu belli olan gezinin liderliğine de soyunmuştu? Bence siz sadece efendiliğinize ve futbola odaklansanız daha iyi olmaz mı?

         Onuncu yıl  marşından sonra entel, dantel geçinen bir gurup, çocukluğumuzdan beri keyifle ve gururla söylediğimiz İzmir Marşına da sahip çıktı. Konya seyircisine öfkede bu gizliydi zaten. Milli maçlarda elinde bayrak, üstünde ayyıldızlı forma ile doksan dakika takımını destekleyen bu seyirci, eski başkanlarının ve entel dantel geçinen kesime öyle bir ders verdiki, görülmeye değerdi, Konyaspor’un Avrupa maçından önce 30 bin kişi hep bir ağızdan İzmir marşını öyle güzel söyledi ki, bu kesimin entelliğini elinden alıp sadece dantelini bıraktı.

         Yeniden görüşebilmek ümidiyle. 09.10.2017

 Bu yazı 1 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


Ülkümen PELİTLİ Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Başkan Sarı'dan Amasya Turizmine Destek..  
  Gençlerden Huzurevi Ziyareti..  
  23 Personele “İHA 1 Pilot Eğitimi” Verildi..  
  Yöresel ve El Sanatları Ürünleri Tek Bir Mark..  
  Vali Varol’dan Hayırlı Olsun Ziyareti..  
  TGRT Belgesel ve TRT Haber’den Çekim..  
  Kırlangıç’tan Engelli Derneklerine Ziyaret..  
  Millî Eğitim Bakanlığı Daire Başkanlarından Z..  
  Görme Engelliler Kutsal Topraklardan Döndü..  
  YEDAŞ Yeni Araç Filosuyla Sahada Daha Güçlü..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.