23 Şubat 2019 - Cumartesi / 18:29
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
İsa ÇOLAKER İsa ÇOLAKER
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

BEYİTLER ARASINDA GEZERKEN

     Şiirler arasında gezerken en zorlandığım şey, ilişkili beyitleri bir arada yorumlamaktır. Edebiyat metinlerinin birbirine yakınlığı, olanları yorumlamayı ve ayrı ayrı anlamlandırmayı da zorlaştırır. Bunun bilincinde biri olarak, farklı beyitlerin arasında gezmeyi, anlamayı da deneyebiliriz. Aslında her bir beyit bir dünyadır. Bunu da biliyorum. Beyitler arası seyr-ü sefer yapmak için, metinlerin dünyasına bir sefere çıkalım. Bunu  yaparken de, eski ya da yeni metinlerden  ziyade, sevdiğimiz  nesir ya da şiirlere  yorum getirmeyi düşünüyorum.

      Önce bir atasözü:”Adam, adamdır olmasa bir pulu / Eşek yine eşektir atlastan olsa çulu”. İnsanın değerinin parayla pulla ölçülemeyeceğini söyleyen bir öğütler  toplamı. Adamın parası olmasa da, değer gören bir kişiliği varsa, yeterlidir atalara sözüne göre. Günümüzde, tersi mi ne? Azcık makamı veya  parayı görenin “yalakalığından” geçilmiyor.Yaradılıştan görevi yük taşımak olan eşeğe, en modern eğer vurulsa da fıtraten eşek olduğuna vurgu yapılıyor! Günümüzdeyse, giyilen bir elbisenin imaj olduğu pazarlaması yapılıyor.Yani paranın, pulun, eğerin değeri insanın değerinin önüne mi geçiyor ne? Kapitalist değerler de, ahlakın tefessühüne yol açmış vaziyette. Varsa yoksa para! Değersizlik bir değer olmuş!

      Hacı Bayram Veli bir beytinde:”Hak Teala intikamın yine kul ile alır / Bilmeyen ilm-i ledünni, anı kul yaptı sanır.”der. İnsanoğlu günlük yaşamında bir sürü sıkıntıyla karşılaşır ya da kötülükler yapar. Fakat bunun cezasız kalacağını da düşünür. İntikam sahibi olan Allah’tır.  Allah’ın intikamıysa, doğal hukuk yoluyla  veya kullarının eliyle olur. Ama çoğumuz bunu bir cinayet ya da kaza üzerinden somutlaştırarak anlarız. Allah‘ın muntakim sıfatıyla intikamına memur insanlar vardır. Oysa diyor Hacı Bayram Veli; keramet sahibi veliler bunun böyle olmadığını bilir diyor. Adaletin kul eliyle gerçekleşmesi, Allah’ın adaletinin yeryüzüne inmiş halidir. Yani gerçek laikliktir. Muntakim olan Allah, memur ettiği intikam sahibi kullar eliyle yeryüzünde adalet tesis eder. Yeter ki biz, adil ve sabırlı bir şekilde  muntakim olana inanalım. Kullar adalet terzisinin aracıdırlar.

      Bir başka beyitte de,ölümün varoluşsal gerçeğine vurgu vardır: ”Hangi güzel yüz ki, toprak olmadı / Hangi güzel göz ki , yere akmadı?”der üstat Bişr-i Hafi. Gerçekten her şey yalan, ölüm gerçektir. Ocak ayı itibarıyla kaybettiğimiz değerli insanlara bakar mısınız? Hepsi birer değerdi. Ama olmadı. Ömr-ü Hak geldi. Güzel yüzlü insanlarımızın bir çoğu Rabbine kavuştu. Ağlayanların da gözyaşları yere akmadı mı? Ne yapabiliyoruz,  bu ölümler karşısında? Sadece salavat ve dua. Her insan ölümü tadacaktır gerçeği orada gün gibi duruyor. Güzel yüz ve gözün toprakla buluşması bu kadar mı diyalektik anlatılır! Sonuçta topraktan geldik ve toprağa dönüyoruz. Gerisi yalan.

      Bir de dünyada yaşayıp da, yukarıdaki gerçekleri fark etmeyen cahil bir tayfa var. Bazıları da okumuş cahiller… Allah’ım niye bu ölümler isyanıyla takılan ruhsuz tayfa! Sorunun kendisi sorunlu! Onlara da Necip Fazıl’ın güzel dizeleriyle cevap verelim : ”Deryada sonsuzluğu zikretmeye ne zahmet /Al sana derya gibi sonsuz Karacaahmet” Ne diyor üstat; dünyada sonsuzluğu ve ölümsüzlüğü aramaya gerek yok. Karacaahmet mezarlığına baktığınız zaman; ölümlü hayatla, ölümsüz gerçeğin ilişkisini, yine ölüm üzerinden anlarsınız diyor. Allah baki, insan fani demeye getiriyor üstat . Her şey üç beş dizeye sığdırılmıştır. Anlatım ne kadar yalın ve basit, anlayana. Ara ara mezarlıkları ziyaret etmek, insan doğasını biraz daha ötelere yaklaştırır diye düşünüyorum. Ölüm kadar yaşamı anlamlandıran bir gerçek yoktur.

      İbn-i Kemal’in sevdiğim bir beytinde de, buna benzer bir akıbet ve sonuç vurgusu vardır. ”Kısmetindir seni gezdiren yer yer seni /Arşa çıksan akıbet yer, yer seni” Şair burada yer yer kelimeleriyle çok güzel oynuyor. O konumuz dışında olduğu için geçiyoruz . Senin bahtın iyiyse ve birazcık kaderinde nasip varsa , ayağın dolaşmadan dünyayı ve güzelliklerini yaşarsın. Güzel kısmet, insanı mutlu eder . Eğer akıbetin ve kaderinde üzüntü varsa , o da seni sonunda bulur . Gökyüzüne bile çıksan, insan kedere dönüşen kaderini yaşar. Eden bulur deyiminin tefsiri olan dizeler bunlar. Seçtiğim tüm dizelerde olduğu gibi, kötülüğün ve iyiliğin karşılıksız kalmayacağı fikri savunuluyor. Günlük yaşamda öyle değil mi , “ men Dakka duka  “yani .

     Beş güzel beyit ve beş güzel hakikat vurgusu. Tematik içerikleri birbirine yakın metinlerin dünyası böyle. Onun için yaşasın adalet diyorum. Doğru yoldan ve hakikatten ayrılmayalım. Para, pul,şan, şöhret, koltuk bunlar insanların maması! Bunların hepsinin imtihanlarımız olduğunu unutmayalım . Onlara taparak, kişiliğimizin yerlere düşmesine neden olmayalım. Dünya fani, hakikat baki. Güzel bir derviş şiiriyle, şifa  niyetine bitirelim: “ Arifler durur sözüne / Gayri görünmez gözüne Eşrefoğlu “ Eşrefoğlu Rumi her şeyi özetlemiş ; sözümüze ihanet etmeyelim, Tanrı bizi katında sever. Kalın sağlıcakla .

     Dergi notu: Karabatak.Bu yazı 1 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


İsa ÇOLAKER Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  249 Bekçi Törenle Yemin Etti..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Amasya Valiliğine Z..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Belediye Başkanına ..  
  Vali Varol’dan Pekcan’ın Ailesine Başsağlığı ..  
  Sıfırlanan Döner Sermayeye Acil Çözüm Gerekli..  
  Başvurular E-Devlet’ten yapılabilecek..  
  Hayırsever Doktordan Anlamlı Bağış..  
  Başkan Özdemir’den Genç Kızılay'la Kahvaltı B..  
  Emniyet Müdürü Pekcan Dualarla Toprağa Verild..  
  Vakıfbank’tan ATSO Ziyareti..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.