19 Haziran 2019 - Çarçamba / 12:10
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
Aydın PELİTLİ Aydın PELİTLİ
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

DİLEĞİNİZ HAVA, SU, MAGAZİN Mİ?..

8. yıla döndü. Bu köşeden gerçekleri, sadece gerçekleri yazmaya çalışıyorom. Kimsenin, örgütlerin cesaret edemediği ölçüde, birçok riskleri de göz önüne alarak. Şan, şöhret, toplumda yer edinme adına yapmıyorum. Bu verilen emeğinde bir kuruş maddi karşılığı yok. Sadece inandığım yolda, içinde yaşadığım topluma görevimi yapma adına. Adımız sakıncalı piyadeye çıktı, gerçekleri bal gibi bilenler, benden daha çok kapı arkalarında eleştirenler benimle yan yana görünmeye korkar oldular. Biz ne yapıyoruz burada, ne yapıyoruz?.. 8 yıldır yazıyorum Allaha şükür mahkeme kapılarına gitmedim. Ne yazdığımı, ne yazacağımı çok iyi bilirim. Kimseye makam verecek, alacak bir mevkide olmadığımı iddia da etmiyorum. Benim şahşi çıkarım için beklentim yok, beklentilerim toplum çıkarı adına. Siz de onu yapamıyor, yerine getiremiyorsanız bir vatandaş olarak fikirlerimi yazıyorum. Ondan da doğal ne var?..

Kimsenin güdümü ile bir satır yazı yazmadım, kimse kızacak, üzülecek diye de inandığım, araştırdığım gerçekleri hasıraltı edemem.

Onlar üzülüyor, kızıyor da biz üzülüp kızmıyormuyuz. Benim yazdıklarımın alt yapısı da bundan zaten.1978 yılında futbol hakemliğine başladım, o rezil, Türkiye’de eşi olmayan sahada düdük çalıyordum. Aradan 32 senegeçti o gün dünyada olmayan gençler bu gün hala o sahada top oynuyor, hakemlik yapıyor. Ben buna üzülüyorum, defalarca da yazıyorum. Suç mu?.

Geçen hocamın dediği gibi 15 yüzyılda 20 bin olan Amasya nüfusunun 5 bini âlim ulema iken, bu gün torunları ülkenin başarı ortalamasında son sıralarda iken, bunda hiç payı yokmuş gibi benim hakkımda konuşanlara kızıyorum.

Böyle eşsiz bir şehirin bu gün turizmde Dünyanın sayılı köşesi olup, yaşayanının refah içinde olması gerekirken 30 yıl geriden( Ben demiyorum, yetkilisi söylüyor) takip etmesine üzülüyorum.

İlde trilyonlara mal olan ve sağlığa hizmet edecek bir yapının sorunlu bir temel üzerine yapıldığını yetkili birilerinden duyunca şaşırıyorum.

Deprem bölgesi olan yerleşim alanında olmamıza rağmen, en önemli olanın da sağlam temel olması gerekirken, bu yumuşak topraklarda uygulanması gereken temelleri anlatan bir yetkiliye, kaç inşaat temeli böyle dediğimde, sayılı dediğin de bu umursuzluğa söylenecek söz bulamıyorum.

Sokakta mezun ettiğim gençlerin işsiz gezdiğini, çalacakları bir market kapısından başka çok seçenekleri olmadığını görüp yaşayınca kahroluyorum. Buna çözüm üretecek makamda olanların saatlerce nerede, keyfi vakit geçirdiklerini görünce hayretler içerisinde kalıyorum.

Ben buradan kişi, kurumlarla hiçbir sorunum olmadığını, olamayacağını defalarca yazdım.

Ancak gördüğünüz, yaşadığınız gerçekleri gizleme şansınız yok. Peygamberimiz Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır demiş. Neme lazımcılığın müslümanlıkta yeri olmadığını sevgili hocalarımız söylüyor. Ben ne yapıyorum, sadece inancımın gereğini yerine getiriyorum. Varsa bir cevabınız, açıklamanız, ben bu şehirdeyim, ararsınız, size gelirim, beni eleştirseniz de satırı, satırına yazarım. Tek şartla, bana ulaşılırsa. Araya birilerini koyup, yaptırarak inandığım yoldan döndüremezsiniz. Ben burada birilerinin geçmişini, o makamlara gelmeden neler yaptığını araştırıp, yazmıyorum. Davam, inancım kişisel değil, toplumsal.

Kimse konuşmuyor. Siyasetçisi, muhalefeti, sivil örgütleri, vatandaşı. Nereye kadar!..

Siz söyleyip, yazıncada sip, sivri böyle ortada kalıyorsunuz. Bu köşeden eğitim, spor dışında çok şey yazmadım, yazmamda. Benim ana ve yan dalım onlar. Sonra ben sadece bu köşeden yazmıyorum ki. Hiçbir karşılığıolmadan, hiçbir beklenti içnde olmadan zamanımın büyük bir bölümünü harcayarak yüzlerce habere imza attım. Çabalayan, bir şeyler başarmaya çalışan insanları onure etmek adına. Yüzlerce insanı, sporcuyu, takımı gazetemde haber yaptım.  Doğru varsa arayıp, buldum. Bir çok insanın görmediği, göremediği, görmek istemediği, yada umurunda olmayan olaylara, yaşananlara, yapılanlara ulaşarak, haber değeri olarak sizlere sunmaya çalıştım, çalışıyorum. Yaptığım işi çok iyi yaptığımıda söylemiyorum. SADECE YAPMAYA, BAŞARMAYA ÇALIŞIYORUM. Tek hedefim gerçekleri saklamadan, saptırmadan, kimsenin kuklası olmadan yapmaya çalışmak. Kapı arkalarında değil benim düşündüklerim, bu satırlar da. Ben herkesi seviyorum, herkesinde sevmesini beklemiyorum.

Bu kalemi elime alıpta, bir şeylere çözüm, ön ayak oldu isem ne mutlu bana.

Onun için YETER ARTIK diyorum. Buradan yazdıklarımdan üzülen, kızan, darılan varsa açar telefonu ulaşır bana. Oturur, konuşuruz. Yanıldı isek bu satırlardan özür dilemesini de biliriz. Ne yazalım, havadan, sudan, magazinden mi?..

İnsanlar başarılı olacaksa, olmak istiyorsa eleştiriye, katkıya açık olmalılar. Onlar her yere ulaşamaz. İnsanlarla iç, içe olan basın mensupları bulur, araştırır, yazar, gereken uyarılar alınıp, gerçeklere doğru adım atılır. Ne imiş AMASYA’DA!..Varsa bir sorun, duyulan

sayın yetkililerin ayağına gidip iletecekmişiz. Gazeteci ispiyoncu değildir. Gerçeği arar, bulur, yazar. İlgililerde gereğini yapar. Kızmaca, darılmaca, gücenmece yok. HERKES İŞİNİ YAPACAK. Yanlış yapan, işini yapamayan varsa da direnmeyecek, gitmesini bilecek, o erdemi gösterecek.Bu yazı 8 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


Aydın PELİTLİ Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  OKA’dan 34 Milyon TL..  
  Genel Başkan Yardımcısı Özçelik’ten Başkan Sa..  
  İlçeler 100. Yıl Dönümü Coşkusuna Renk Kattıl..  
  Muhammed Mursi İçin Cenaze Namazı Kılındı..  
  Bakan Yardımcısı Tunç’tan Ziyaret..  
  Vali Varol, TRT FM’den Canlı Yayınlanan “Genç..  
  Kur’an Eğitimine Karşı Çıkmak Sendikal Faaliy..  
  100. Yılında Amasya Genelgesi..  
  Başkan Sarı TRT FM’e Canlı Yayın Konuğu Oldu..  
  Feyzioğlu’ndan Ziyaret..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.