19 Haziran 2019 - Çarçamba / 11:55
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
Ülkümen PELİTLİ Ülkümen PELİTLİ
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

MHP’NİN AÇIK DESTEĞİ NEDEN YADIRGANIYOR? !!!

         Bu köşede, bundan aylarca önce bir iddia dile getirmiştim. Bir yıl önce MHP den ayrılanların, Bahçeli’yi Erdoğan’a yakınlaşma ve destek verme nedeni ile ayrılma, ihraç ve yeni parti kurma çalışmalarında ağır suçlamaları nedeniyle tartışmaların yaşandığı günlerde, daha sonrasında ise 16 Nisan referandumunda desteklemesi sonucu Bahçeli MHP yi bitiriyor denilerek, gerek parti içi gerekse dış mahfiller tarafından en ağır şekilde eleştiriliyordu.

         İşte bir yıl öncede, 16 Nisan referandumunda da şu iddiayı sürekli yineledim. Sayın Bahçeli MHP yi bitirmiyor, tam tersine adım adım iktidara taşıyor. Merak eden olursa geçmiş yazılarımda bu kolaylıkla bulunabilir.

         Nitekim sonuçta söylemlerimde haklı çıktım. Değil MHP’nin bitmesi, Bahçeli ve MHP oyun kurucu rolüyle, iktidarın neredeyse ana ortağı oluverdi. Ak Parti ve Sayın Erdoğan’ın söylemlerinde Bahçeli hakkında söyledikleri, bundan sonraki 7 yıllık dönem için işbirliğinin süreceğinin açıklanması, MHP kadroları için girme şansı olan Devlet kadrolarının, seçimden sonra nasıl evrileceğini hep birlikte göreceğiz.

         MHP den ayrılanların kurduğu partinin söylemleri ve istifa gösterileri ile, MHP yi sürekli baraj altı gösteren yanlı birkaç anket sonucu dışında, son zamanlarda MHP nin var olan % 11-14 civarındaki oyunun, sanıldığı kadar gerilemediği ve % 11 civarlarında bulunduğu bir çok anket şirketi tarafından da dile getirilmeye başlandı.

         Milli birlik ve devletin bekasını önceleyen, oyu ayrılanlarda dahil  % 11-14 arasında olan ve tek başına iktidar olma şansı olmayan bir partinin, yine aynı söylemleri paylaşan ve sistemi beraber getirdikleri Ak Parti ile işbirliği ve ittifak yapmasından daha doğal ne olabilir?

         Ayrıca bu çıkışı ile seçim öncesi, subliminal mesajlarla birbirlerinin adaylarını destekleyeceğini söyleyerek cilveleşen hayır bloğunun da dengesini bir anda bozuverdi.

         Nitekim daha referandumun hemen ertesi günü 17 Nisan sabahı, Hayır bloğunu korumalıyız diyen Sayın Akşener ile ana muhalefet liderinin de birdenbire söylem değiştirmelerine sebep oldu.

         Hayır bloğunu koruyalım diyen, daha birkaç gün önce ikinci tura kalamazsak CHP nin adayını koşulsuz destekleriz diyen Akşener, dünkü demecinde, “seçimlerde kesinlikle CHP ve HDP ile ittifak yapmayacağız, bizi onlarla bir arada göstermek çirkin, ayıp, saygısızlık. Sadece Saadet Partisi ve Demokrat Parti ile ittifak yapabiliriz ” deyiverdi.

         Hakkını yemeyelim Sayın Bahçeli ve Erdoğan’ın işbirliğini saygıyla karşılıyoruz derken, diğer tarafta daha yakın zamanda hayır blokunu korumalıyız dediği oluşumun içinde CHP ve HDP yok muydu da, birden yan yana getirilmeleri çirkin, ayıp ve saygısız oldu acaba? Bilmediğimiz başka partiler mi vardı bu bloğun içinde?

         Diğer taraftan ana muhalefet partisinin genç ve heyecanlı grup başkanvekili, patron çıldırdı, partiyi kapatıyoruz, yarım saatlik görüşmede Bahçeli Erdoğan’a ancak bağlılıklarını bildirip partinin anahtarını teslim etmiştir diye MHP ve Bahçeli’ye acımasızca saldırırken, sanırım ona eski siyasetçilerin bazı hatırlatmalar yapması gerekebilir.

        Belki kızgınlığı Sayın Bahçeli’nin çıkışı ile, bu zamana kadar hayır bloğunu korumalıyız diyen İyi Parti ve Akşener’in, oluşan ittifak karşısında bir anda kendisini geri çekerek, CHP ve HDP gibi partilerle adımın bir arada gösterilmesi çirkin, ayıp ve saygısızlık diyerek yollarını ayırır gibi yapması olabilir. Ama bir parça yakın siyasi tarihi incelediğinde, kendi partisinin ittifak ve işbirliği çalışmalarının, böyle bir saldırı yapmasının önünde engel olacağını görebilir genç başkanvekili.

        Daha geçen hafta görüştükleri ve seçimler ile ilgili işbirliği yapabileceklerini söyledikleri Saadet Partisi Liderine, 1993 deki Sivas’taki Madımak Oteli katliamı sırasında Belediye başkanı olduğu ve olaylardan sorumlu olduğu ve destek verdiği iddiası ile,  partisi ve siyasi yandaşları tarafından nasıl saldırıldığını bir okuyuversin. Google amcasına yazıversin görecektir.

       2014 yılında CHP nin, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde MHP ile ittifak yaparak, Erdoğan karşısında ortak aday çıkardıklarını ve tıpış tıpış oy verecekler diyerek şimdi MHP milletvekili olan adayı nasıl desteklediklerini bir hatırlasa. Acaba o zaman hangi parti diğerine anahtarını teslim etmiş oluyordu?

       Yetmedi, 2015 yılında, 7 Haziran seçimlerinden sonra kendi partisinin yani ana muhalefet liderinin, “ % 60 lık bir blok var, CHP,MHP ve HDP den oluşan bu bloğun başbakanlığını Sayın Bahçeli üstlensin” diye teklif ederken, acaba MHP nin parti anahtarını mı alacaklardı, ya da kendi partilerinin anahtarını mı teslim edeceklerdi? Gerek İhsanoğlu’nun sonradan MHP milletvekili olması ve gerekse de başbakanlığı açıkça Bahçeli’ye teklif etmesi, CHP nin anahtarının MHP ye teslim edileceğini düşündürür insanlara. 100 yıllık bir parti cumhurbaşkanı ve başbakan adayı bulamıyorsa başka ne düşünülebilir?

        İnsan biraz söylediklerini düşünür, nereye gideceğini tartar ve azıcık da utanır. Siz iki sene önceden hayır bloğunu korumalı ve % 60 a çıkarmalıyız derken, ittifak yapmak istediğiniz partilerle görüşmeler yapmak isterken, MHP nin adayını cumhurbaşkanlığı için destekler, başbakanlığı altın tepside Bahçeli’ye sunarken ayıp olmuyor, ama Sayın Bahçeli sistemi beraber getirdikleri Erdoğan’ı destekleyeceğiz dedikleri anda ayıp oluyor öylemi? Millet salak değil genç ve heyecanlı başkanvekili. Azıcık partinin yaptıklarını ve yakın tarihini incele yeter, o zaman sakinleşirsin.

       İYİ PARTİNİN TOKAT VE KONYA MİLİS KAMPLARI…….

        Bu partinin genel başkanı, “ ben eski içişleri bakanıyım, bana hala duyumlar geliyor, Tokat ve Konya’da silahlı sivilleri eğiten milis kampları var” deyiverdi.

        Basından gelen tepkiler üzerine genel başkan yardımcısı çıkıp iddiaları daha da ileri götürerek “ genel başkanımız eski iç işleri bakanı, ona böyle duyumlar gelir hatta iki değil 7 tane ilimizde bu kamplardan var” deyip işi daha da ileri götürdü.

        İki ili ve nedense adı açıklanmayan beş ili daha ayağa kaldıran ve töhmet altında bırakan iddialar için, elinizde ne varsa açıklayın dendiğinde, genel başkanları iddialar araştırılsın bize de bilgi verilsin diyor.

       Ya bu nasıl açıklamalar. Hem ülkede içişleri bakanlığı yaptım bana duyum geliyor diyorsunuz, hem net bir nokta, yer ve belge açıklamıyorsunuz, hem de milleti bu suçlama ile karamsarlığa itiyorsunuz.

     Demek ki eski içişleri bakanı olmak yetmiyor, size sadece duyum geliyor her ne hikmetse. Ama bakın ana muhalefet liderine önce milyonlarca!! olan ama sonra yüzbinlere!! İndirdiği, ülkesini hala seven kahraman bürokratlardan duyum değil çatır çatır Man Adası belgeleri geliyor.

     Bence siz de artık, o yüzbinlerce kahraman bürokrattan!! duyum değil belge isteyin ve onları da meclis kürsüsünde sallandırın da, inandırıcı ve çarpıcı olsun.

     Bu iddiayı ortaya atıp, milleti karamsarlığa sokup sonrada aslını astarını ispatlamayıp, iktidar ispatlasın muhalefeti fena tuttu. Sürekli gündemi karartmak ve cevap verilmeden yeni iddialarla ortaya çıkmak hiç şık ve inandırıcı olmuyor bilesiniz.

     Yeniden görüşebilmek ümidiyle..15.01.2018Bu yazı 1 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


Ülkümen PELİTLİ Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  OKA’dan 34 Milyon TL..  
  Genel Başkan Yardımcısı Özçelik’ten Başkan Sa..  
  İlçeler 100. Yıl Dönümü Coşkusuna Renk Kattıl..  
  Muhammed Mursi İçin Cenaze Namazı Kılındı..  
  Bakan Yardımcısı Tunç’tan Ziyaret..  
  Vali Varol, TRT FM’den Canlı Yayınlanan “Genç..  
  Kur’an Eğitimine Karşı Çıkmak Sendikal Faaliy..  
  100. Yılında Amasya Genelgesi..  
  Başkan Sarı TRT FM’e Canlı Yayın Konuğu Oldu..  
  Feyzioğlu’ndan Ziyaret..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.