24 Ekim 2021 - Pazar / 14:29
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
Atilla KIRBAŞ Atilla KIRBAŞ
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

“MERHABA ATİLLA BEY…BEN STEFFEN HATIRLADINIZ MI?”

--2005 yılının Temmuz ayı. Bursa’dayım…Yıldırım Bayezid Camii’nden çıkarken kapı önünde, altmışlı yaşların üzerinde, simasından ecnebi olduğu belli bir adam ile göz göze geldik. Önce karşılıklı tebessüm ardından hatırlaşma ve sonrası tanışma..

--Adı Steffen Neugebauer’di.. Alman bilim adamıydı.. Türkiye, Mısır, Ürdün gibi ülkelerin tarihini araştıran bir Enstitü’ de Profesördü…

--Öncesinde kendi dilinde başladığımız sohbete, kendisinin kibarca yaptığı “ Dilinizi biliyorum.. Lütfen Türkçe konuşalım” uyarısıyla , anadilimde devam etme fırsatı ve hazzını yakaladım.

--Bursa’da o günlerde yaptığı çalışmalardan bahsetti biraz bana…Bir Osmanlı Padişahının damadının izinden giderek tarihe dair ipuçları yakalamaya çalışıyordu…Tarihi bir Han’daki kapı kolundan yola çıkarak yaptığı çalışma ve tespitlerden bahsediyordu…Çok ilginç geliyordu anlattıkları.. Öyle ya, belli ki bizi bizden daha iyi bilen bir Almandı karşımdaki…

--Hemen Amasya’dan konu açıyorum.. ”Duydum adını ama henüz görmedim” diyor…Kendisine             “ Amasya’da Selçuklu ve Osmanlı tarih ve kültürü adına çok şey bulabileceğini ve hatta birikimiyle belki daha fazlasını keşfedebileceğini de “ söylüyorum…Zevkle dinliyor…”Belki bir gün ,neden olmasın ?” diyor.. Kartımı uzatıyorum.. ”Gelirseniz beklerim, ben sizi gezdiririm, hem çok ta memnun olurum doğrusu” diyorum.. Çok seviniyor ve ardından vedalaşıp ayrılıyoruz.

--Sonradan arada bir aklıma geliyor, “Gelseydi keşke…Çok severdi bu şehri ve geçmişten bugüne taşıdığı tarihi değerleri” diye düşünüyordum..

--Aradan yaklaşık 3 yıl geçmişti.. Akşam vaktiydi ve an itibariyle Merzifon’da idim.. Amasya Belediye binası altındaki çay ocağını işleten Osman Çıttır ağabey telefonla aradı..” Atillacığım merhaba..Burada bir misafirin var..Seni soruyor..Alman” deyince ben hemen, kendisini sanki her an  bekliyormuş gibi “Herr Neugebauer’mi?” diye sordum.. Teyit aldıktan sonra “Evet” dedi ve kendisini telefona verdi..

--“Merhaba Atilla bey.. Ben Steffen… Hatırladınız mı?”

--“Hiç unutmadım ki Hocam…Siz ayrılmayın oradan.. Yarım saate geliyorum” dedim.

--“Peki, bekliyorum.” dedi.

--Buluşma ve hatırlaşma sonrası büroya geçtik.. Davetime icabet ederek yaptığı bu hoş sürpriz için kendisine teşekkür ettim…Kendisiyle kalacağı üç gün boyunca Amasya’da nereleri ziyaret edeceğine dair detaylı bir program yaptık..

--Üçüncü günün sonunda tüm programını, heyecanla ve meşhur Alman disipliniyle eksiksiz olarak tamamlamış ve artık şehrimizden ayrılma vakti gelmişti..

--Bay Neugebauer, Amasya’dan hakikaten çok etkilenmişti. Türk tarih ve kültürüne ait zaten var olan engin birikimiyle bir başka dolaşmış bir başka seyreylemişti Amasyamızı… Bunların bir kısmını benle paylaştı ve kendisini büyük bir zevkle dinledim doğrusu…

--Hemen o sene, Amasya Belediyesi tarafından yayınlanan 5 ciltlik “Amasya Tarihi” kitap setini kendisine hediye etmek istedim.. Önce bunu benden duyduğuna ve sonra da kütüphanemdeki böylesine kıymetli bir seti neden kendisine vermek istediğime doğrusu inanamadı.”

--“Bu kitapları okuyacak ve istifade edecek birisine hediye etmekten mutlu olacağım..Belediyemizden ,bu kitapların editörü olan Hüseyin Menç ağabeyden bir takım daha rica ederim…Lütfen kabul buyurun.” dedim.. Tıpkı epeydir çok arzuladığı bir kitap ona hediye edilmiş bir İlkokul talebesi gibi sevinçliydi.. Çok mutlu olmuştu.. Ardından da kendisini yolcu ettim…

--Önce Kayseri’den gezdiği Kervansaraylardan sonra tarihi Sivas Divriği Ulu Camii’nden aradı beni.. Oralardan bahsetti.. Bu eşsiz tarihi değerlerimizi muhakkak en kısa zamanda görmemi bana tembihledi.. Çok etkilendiğini anlattı.. Ve sonra Almanya dönüşü uçağa binerken beni aradı ve gösterdiğim ilgiden dolayı tekrar teşekkürlerini iletti…

--Bir defasında Ulusal basında çıkan bir yazımı, ilk o haber vermişti bana…taaa Berlin’den…

--“Bugünkü yazınızı okudum…Çok beğendim…Sevgiler…Steffen” diye de eklemişti eposta’nın sonuna..

--O gün bu gündür haberleşiriz Bay Neugebauer’le…Daha bir iki gün önce yine ,araştırmalar yaptığı Fas’tan harika resimler gönderdi bana..

--Bir tebessüm…Bir tanışma…Bir davet…Bir ziyaret

--Altı nezaket, üstü muhabbet…

--Çok uzaklarda, Berlin’de bir adam…Amasya’ya gelmiş, gezmiş, incelemiş, yetmemiş beş ciltlik tarihini de hatim etmiş bir adam…Bay Steffen Neugebauer…

--Yine bekleriz ….Gelin he mi ?Bu yazı 3 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


Atilla KIRBAŞ Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Parseller Ayrılıyor..  
  Daha İyiyi ve Daha İleriyi Hedefliyoruz..  
  Doğantepe Köyündeki Sondaj Yüzleri Güldürdü ..  
  Amasya OBM'de Ormancılık Faaliyetleri Değerle..  
  Uzman Yardımcısı Giriş Sınavı İlanı..  
  SGK'dan Sözleşmeli Personel Alımı..  
  S.S.Bursa Beşevler Sanayi Site İşletme Kooper..  
  Cennet Hurmasının İlk Hasadı Yapıldı..  
  PTT 181 Yaşında..  
  Şeyh Hamdullah Müzesi Ziyaretçilerini Bekliyo..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

booked.net
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.