19 Haziran 2019 - Çarçamba / 12:19
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
Ülkümen PELİTLİ Ülkümen PELİTLİ
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

MEHMETÇİĞE FAKİR FUKARA, GARİBAN ÇOCUKLARI DİYEN ????????

         29 Ocak tarihli, Afrin’de zafer bizimde başlıklı yazımda, Mehmetçiğe gariban, fakir fukara çocukları diye ağzını açtığında sahip çıkıyor görünüp, bizzat en aşağılık duygularını ifşa edenleri yazacağımı söylemiştim.

         Afrin’e düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı başlamadan;

        Ana Muhalefet lideri; “Hava desteği almadan oraya asker sokacaksanız, Erdoğan’a açık ve net çağrımdır. Seni kefenle karşılayan arkadaşları gönder oraya. Bu milletin fakir fukara çocuğunu oraya göndermeyeceksin”

        Yeni kurulan MHP doğumlu bayan muhalefet lideri de; “Ama bu harekat için Rusya sana ne diyecek, ABD sana ne diyecek; millet bunu bilmek istiyor. Sana bir önerim var. Şu paralı askerlik yapan çocuklarınızı ön saflarda görelim. Kendi çocuklarınız paralı askerlik yapıyor, garibanın çocukları üzerinden kabadayılık taslıyorsun” demişlerdi.

         Şimdi sormak lazım, bu iki liderin Mehmetçiğe fakir fukara çocuğu, garibanın çocuğu demeleri, onları korumak, haklarını savunmak ve vicdani bir söylem mi?

         Yoksa binlerce yıldır tarihi yazan, şimdi de gerek Fırat kalkanı, gerekse Zeytin Dalı Harekâtı ile bölgede dengeleri değiştirecek kahramanlıklarla tarihi yeniden yazan, ölüme değil düğüne gidiyoruz diyen, ailem beni beklemesin diyen, tarihte Avusturyalı komutanın söylediği gibi, “Türkler ölmeyi çok iyi biliyorlar. Ben de ölmeyi bilen bir milletin yenilemeyeceğini bilecek kadar tecrübeliyim” diyecek kadar hayranlığını kazanmış, bu kahramanları aşağılamak mı?

        Elbette ki bu sözlerde ne niyetle söylenirse söylensin, asla bir iyi niyet yoktur. Siz kimsiniz de Türk Ordusunun aslan Mehmetlerine fakir fukara çocuğu, garibanın çocuğu diyorsunuz. Asıl sizin beynininiz gariban, fakir fukara kalmış, önce ona sahip çıkın.

       Türk ordusunun bu aslan evlatlarının, şehit düştükten sonra geldikleri cenaze evlerini, yaşadıkları yerleri, ekserisi gerçekten güç durumda olan anne babalarını elbette  görüyoruz. Yüreğimiz yanarken, onların vatan sağolsun, diğer evladımı da vatana kurban ederim diyecek kadar koca yüreklerini gördükçe insan olanın gözyaşlarını durdurması mümkün değil.

       Ama onların mağdur durumda olmaları, o yiğitlerin şehadetinin fakir fukara, gariban çocukları diye tanımlanması, en basit tabiriyle aşağılık bir düşünce ürünüdür. Beyin eksikliğidir. Diğer eksikliği söylemek ise suç olduğu için varın onu da siz anlayın.

       Evet bu çocuklar genelde maddi durumu çok da iyi olmayan ailelerin çocukları. Fakat bu beyin eksiklerine verecek cevabım şu olur ancak. Bağdat caddesinde baba parasıyla araba yarıştıran piçler, Nişantaşı, Şişli vs. boğaz kıyısındaki gece kulüplerinde kafa bulucu haplarla uçuşa geçmiş yavşaklar, bedelli için sıraya geçmiş yüzbinlerce insan bu üniformayı giymek için yarışıyordu da, bu çocuklar zorla, torpille Mehmetçik olup, onların elinden üniformayı alıp, gözü kapalı şehadete koştular.

       40 yıla yakın terörle mücadele eden devletimiz ve TSK, 18-20 ay eğitime alınmış ana kuzuları, dağlarda gerilla savaşı yapan kalleş ve piç iç destekçileri hiç eksik olmayan eşkıya sürüsü karşısında mağdur olmasın diye bundan bir süre önce profesyonel ordu anlayışını benimsedi.

        Siirt’te Afrine uğurlanırken, askerin işi savaşmaktır diye 15 günlük yavrusunu öpüp, gülerek dünyanın en kanlı coğrafyasına koşan Mehmetler, işte bu Anadolu’nun bağrında, vatan, millet, bayrak, ezan namustur şiarıyla ölümü borç bilen yiğit ana babaların, yiğit çocuklarından seçilerek, üst düzey profesyonel eğitimle, TSK nın şanlı personeli, Peygamber ocağının aslan yavruları, kahraman Mehmetçik oldular.

        Siyaset yapacağım diye bunlara, ana babalarına gariban, fakir fukara çocukları diye tanım yapmak, en aşağılık bir düşüncedir. Vicdan kanatan bir şeref sorunudur.

         Dağlarda çobanlık yapacakken, tarlasından ailesini geçindirecek gelir elde edemeyen, İstanbul veya diğer illere göç edip, inşaatlarda, hallerde çalışacak, belki de ilerde suça yönelecek bu insanları, Devlet ve TSK “ gelin ülkemiz sizden hizmet bekliyor. Yiğit ailelerinizin ve memleketin canı ve namusu size emanet olsun” diyerek, üzerlerine giydirdiği İslam sancaktarlığını yapan üniformayla bezemek, onları vatan namus savunmasını emanet edecek kadar güvenmek, devletin maaşı ile en şerefli mesleğin mensubu yapmak, ülkemizin son yıllarda ki en iyi yaptığı hizmetlerden biridir.

       Çünkü Anadolu’nun namusu ancak Anadolu’dan çıkacak aslanlara emanet edilir. Burada kazandığı ile Amerika, İspanya, İngiltere vs. yabancı ülkelerde ev alıp kaçacak beyin piçleri ile olacak iş değildir.

       Size de kızmak yerine anlamak lazım. Bunlar 15 Temmuz’da tankın, topun, merminin önüne ölümüne çıplak elle çıkan, elindeki son yiyeceğini sırtında bebeği ile cepheye taşıyan ve yolda meleği ile şehadet şerbeti içen istiklal savaşı kadınlarının torunları. Elindeki kuzusunu Afrin aslanlarına kesip, kanını alınlarına süren yörük teyzenin yavruları. 72 yaşında keşke askere gitsem de, şehit olsam deyip, birkaç saat sonra namazda pkk lı piçlerin roketi ile camide şehit olan 72 yaşındaki Terzi Muzaffer amcanın yeğenleri.

       Siz ne anlarsınız bunlardan. Elbiseleri gariban, yaşantıları fakir fukara olabilir, ama onlar sizin gibi beyin garibanı değil, memleketimin hardından dua ve gözyaşı ile uğurladığı TSK nın şanlı personeli.

        Ha en çok koyan şeylerden biri de size, sanırım bazılarının kızıl elmaya gidiyoruz deyip, bozkurt işareti yapmış olmaları olmasın. Bilemedim. Şunu bilin ki, CHP ilçe yöneticiliği yapmış, şehadet şerbeti içmiş aslan parçaları da var aralarında. Onlar vatanı namusu bilen aslanlar, siz çenenizi kapayın yeter. 08.02.2018Bu yazı 1 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


Ülkümen PELİTLİ Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  OKA’dan 34 Milyon TL..  
  Genel Başkan Yardımcısı Özçelik’ten Başkan Sa..  
  İlçeler 100. Yıl Dönümü Coşkusuna Renk Kattıl..  
  Muhammed Mursi İçin Cenaze Namazı Kılındı..  
  Bakan Yardımcısı Tunç’tan Ziyaret..  
  Vali Varol, TRT FM’den Canlı Yayınlanan “Genç..  
  Kur’an Eğitimine Karşı Çıkmak Sendikal Faaliy..  
  100. Yılında Amasya Genelgesi..  
  Başkan Sarı TRT FM’e Canlı Yayın Konuğu Oldu..  
  Feyzioğlu’ndan Ziyaret..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.