18 Şubat 2019 - Pazartesi / 07:47
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
İsa ÇOLAKER İsa ÇOLAKER
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

KARADENİZ TÜYAP KİTAP FUARI

Samsun Karadeniz Tüyap 4.Kitap Fuarındayız. Geleneksel hale getirdiğimiz kitap fuarı gezimizi Amasya Üniversitesi Sosyal Sorumluluk ve Fikir Kulübü üyelerimizle birlikte gerçekleştiriyoruz. Bu yıl dördüncüsü idrak edilen fuara, bir ara tirenle bile gitmiştik! Başlangıçtur otobüsüyle gittiğimiz fuar seyahatimiz açık ve soğuk bir havada gerçekleşti. İlk gerçekleştiği zamana göre, kitap fuarında epey mesafe alınmış. Yazar sayısı artmış, reyonlar genişlemiş, kitap stantları artmış, dolayısıyla kitap dostlarının da ilgisi yoğun hale gelmiştir. Yaklaşık iki yüz bin kişinin gezdiği kitap fuarı, bu sene hak ettiği noktaya gelmiş bir durumdaydı. Samsun valisi Osman Kaymak da bu durumu teyit eden bir tespit yapmıştır.

Geleneksel hale getirdiğimiz Karadeniz 4.Kitap Fuarı yolculuğumuz için başlangıçta kayıtları aldık. Kulüp Başkanımız Emre Karakaya da, gelecek öğrenci arkadaşlarımıza mihmandarlık yaptı. Yaklaşık elli arkadaşımızla başlayan kitap yolculuğumuz, sabahın ilk saatlerinde heyecanla başladı. Toplu fotoğraf çektirdiğimiz enstantaneden sonra, gençler kitapların yolculuğuna eşlik ettiler. Kitap fuarının dördüncü ayağında hangi yazarlar yoktu ki: İbrahim Kaboğlu, Mete Yarar, Ercan Kesal, Ahmet Sezgin, Zekeriya Çavuşoğlu, Saygı Öztürk ve daha nice kitap kalem erbabı. Hepsi öğrencilerimizi bekliyordu. Stantların arasına yerleştirilen 15 Temmuz anma panosu da ayrı bir güzellikti. Kimse o meşum darbeyi unutmasın diye düşünülmüş olsa gerektir.

Fikir Kulubü’müzün himayesinde yaptığımız kitap fuarı geleneğimiz aslında birinci Çarşamba Fuarıyla başlamıştı. Bir yıl sonra başlayan Samsun Tüyap Karadeniz Kitap Fuarıyla gelenekselleşti. Kitap insanları buluşturur. Buna inananlardanım. Fuar gezimiz sırasında eski öğrencilerimle ve dostlarımla da buluşma fırsatımız oldu. Yani kitap sizi birleştiriyor da. Ellerinde kitap olan insan manzarası bir başka oluyor. Masalarında okurla buluşanlar da cabası: Erken Uyarı Devlet Bilgisi’yle Hanefi Avcı, Osmanlının Bilinmeyenleri’yle Ahmet Şimşirgil, Onurlu Çıkışla Levent Gültekin,2. Abdulhamid konuşmasıyla Necmettin Alkan biz okurlara eşlik ettiler. Okurun kitaba ilgisi fazlasıyla görünür haldeydi. Sanırım kitaba ve insana doymuş bir fuar gerçeğine tanıklık ettik.

Okuryazarlıktan okurluğa yürüyen insanımız, artık kitap fuarlarına sahip çıkıyor. Amasya’dan onlarca insan kitap fuarına akın etmişti. Liseler, ortaokullar ve üniversitemiz kulüpleri kitaba tanıklık ettiler. Ne güzel bir etkinlik, ne kitaplı bir yürüyüş yaptık. Fesbuk yazarlarının azlığı da ayrı bir güzeldi. Popüleri kitaba tercih etmeyen bir fuar olmuştu. Tdk, iletişim, can, diyanet, tarih kurumu, timaş, semerkand, kırmızıkedi, ötüken fuarın ilgi gören kitapçıları oldu. Ben diyanetin edebiyat divanlarını ve ibnül emin mahmu kemal inal’ın son devrin şairlerimiz kitaplarını temin ettim. Öğrencilerim roman ağırlıklı yayınlar aldılar. Her ne kadar fazla kitap imzalatamasak da, kitaplarla buluştuk. Mesele yok. Eğlenceli bir yolculukla başlayan geleneksel kitap fuarı yolculuğumuz, tüyap alanındaki alışverişleriyle sürerken, bir sonraki kitap yürüyüşümüzü hayal eder duruma gelmiştik.

Kitap fiyatları oldukça iyiydi. Çeşitler de boldu. Afiş, poster, sahaf çeşitleri fazlasıyla vardı. İnsan kalabalığı aynı zamanda okur kalabalı mıdır? Orası tartışılır. Okur mu fazla, okuryazar mı az? Yoksa okuryazar sıradanlığı mı var? Kafamı kurcaladı. Yani okuru aramadım değil! Çünkü, niçin sadece roman okunur ki? Düşünce kitapları niye az satar? Bunlar beni az meşgul etmedi! Yığınlar popüler olana mı, koşuyor? Yoksa popüler hakikati mi boğuyor? Bunlar kitabın fuarda olmayan deli sorularıdır? Kendime sorduğum kadar, öğrencilerime de ne aldıklarını sordum. Hepsi roman ya da ders kitabı aldıklarını beyan ettiler. Yani güdümlü okumaya teslim olmuş bir okur kalabalığı! İdeal olan bu mu? Değil. Neyse bunlar deli kitap veya az kitap soruları..

Samsun Karadeniz  4.Tüyap Kitap Fuar yolculuğu böyle geçti. Yenisi dileklerimizi belirtirken, sizi de kitaba ve kitap dostluklarına davet ediyorum. Amasya, Samsun, Giresun, Tokat, Ordu’dan yüzlerce insanımızın aktığı fuar, bize kitabı yeniden anımsattı. Yaşasın kitap ve kitaplı toplum derken, sizi de kitaba e kitabî olana şahitlik etmeye davet ediyorum. Her şey kitapla başladı, yine kitapla devam ediyor.

“Tek kuruş kârım yok varlığından

Zararına seviyorum seni zararına inan''

diyen Attila ilhan gibi, biz de kitabı karşılıksız ve rahmanî seviyoruz. Bir kitap fuarı maceramız böyle geçti. Kitaplı bir başka faaliyet de buluşmak dileğiyle, kitabı elinde olanlardan olasınız temennasıyla.Bu yazı 10 ay önce yazılmış

Yorum Yaz


İsa ÇOLAKER Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  İşçi Kardeşlerimizin Her Zaman Yanındayız..  
  Becerikli Tavşanlar Gazetemizi Ziyaret Etti..  
  Amasya Gümrük Müdürü Pınarbaşı'ndan Ziyaret..  
  Bağımlılıkla Mücadele Kurulu Toplantısı Yapıl..  
  Sevdamız, Kavgamız, Davamız Eğitim Bir-Sen 27..  
  Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanından Ziyaret..  
  Amasya Şeker Pancar Bedellerini Ödemeye Başla..  
  12-22 Haziran Festivali Hazırlık Toplantısı Y..  
  Üniversite Güvenlik ve Asayiş Koordinasyon To..  
  Funda Varol’dan Şehit Ailesine Ziyaret..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.