19 Haziran 2019 - Çarçamba / 01:37
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
Aydın PELİTLİ Aydın PELİTLİ
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

DAVETİYE İLE BAYRAMA!...

DAVETİYE İLE BAYRAMA!...

29. Ekim.2010 Cumhuriyetimizin 87. kuruluş yılını kutluyoruz. Bir il Müdürlüğümüz sevgili protokolümüze bayram için davetiye dağıtıyor. Bu gün öylesine bir gün değil, bu devletin temellerinin atıldığı gün, davetiye ilemi gelinirmiş?.. Her Türk vatandaşı gibi onlarında bu çoşkuyu yaşamak için gelmesi gerekmiyormu, davetiye olmasa gelinmeyecek mi?..Tribünleri dolduran binler davetiye ile mi geliyor?..

MÜSABAKA BİTTİKTEN SONRA!..

Sevgili takım antrenörüm anlatıyor. Sivas’ta bölgesel amatör lig müsabakası oynuyoruz.Sivas valisi  süper lig, 2 lig takımları olmasına rağmen geldi ve protokol tribünü olmayan stadda maçımızı sonuna kadar seyretti diyor.Bizde mi haklarını yemeyelim, stadyuma geliyorlar sevgili büyüklerimiz.Ama ne zaman?..Müsabaka bittikten, el ayak çekildikten sonra… SORUMLUSU KİM!..

İlimizde bir Türkiye şampiyonası düzenleniyor ve hokey federasyonu jest olması için adını 65 bin dev öğrenci 12 yaş altı Hokey Türkiye şampiyonası koyuyor. Şampiyonanın açılış töreni ve 65 bin dev öğrenciyi temsilen 65 öğrenci bile yok!.. Sayın vali projeyi anlatıyor, ancak boş tribünlere!..Herhalde kendiside bu durumdan rahatsız olmuştur. Ancak böyle bir organizasyonda bir salonu dolduramayan sorumlulara ne dedi acaba!.. Spora sevgi salonlarda tribünlerde oluşur, o atmosferi yaşayan çocuklarımız bu güzelliği kendileri de yaşamak için spor alanlarına iner!.. Ülkemizde yeni ve ilimizde de başarılı bir şekilde yürütülen bir spor dalında oluşacak yüzlerce çocuğumuzun önü kesilmiştir. Aksini iddia eden varsa saatlerce tartışırım. Yıllarca takım çalıştırdım, sporcularımın çoğu salonda okul maçlarımızı izleyen öğrencilerden oluşuyordu.

RUHA İHTİYAÇ VAR!..

 Sayın vali bir AB proje tanıtım toplantısında bu ilde en büyük eksikliğin girişimcilik olduğunu, bunu yok etmek içinde yeni bir ruh ve oluşuma ihtiyaç var demiş. Doğru ve yerinde tespit. Bunu geldiğinde düzenlediği ve arkası kesilen konseylerde de söylemişti. Bu sıkıntının giderilmesi için bu ilin önderlere ihtiyacı var ve bunu en iyi yapacak olanlarda ilin valileridir. Kendisinde bunu başaracak fazlası ile bilgi, donanım ve tecrübe var. Ancak bu ruhu ayağa kaldırmak için 1 yılı aşan görev süresinde bunu atlayanlardan daha fazla hamle göremedim, yanılıyormuyum?..

ONLARDA ÖYLEDE, NİYE BİZDE BÖYLE!..

Osmaniye Gençlik ve Spor il müdürlüğü yazan bir araç. Soruyoruz bu aracı sizin kuruma kim aldı diye. İlin valiliği, il özel idaresi kanalı ile alıyor, sporun ve sporcuların kullanımı için il müdürlüğüne tahsis ediyor. Gaziantep Polisgücünün sadece hokey takımına ayırdığı yıllık bütçe 70 bin Türk Lirası imiş. Toplumsal amaçla kurulmuş, aynı isimleri taşıyan kulüpler. Biz fazla istemiyoruz, Gaziantep polisgücünün hokey takımına ayırdığı bütçenin üzerine bir 30 bin Türk lirası daha katın,bu ilin Amatör takımlarının büyük çapta sorunu çözülür, kulüpler kapanmaz, yüzlerce çocuğumuz spor alanlarından, karanlığa kaymaz.Çok mu zor ve ulaşılmaz bir rakam mı bu!.. Her yıl bu bütçeyi amatör sporun emrine tahsis edin, tarihe geçersiniz Amasya’da!.. Hakkınızı da yemeyelim sizde bir şeyler yaptınız, onlarca spor kulübü ve binlerce sporcuya malzeme dağıttınız, 8 bin liralık!..Niye onlarda öyle, bizde böyle anlamak çook güç!..

BUNUN HABERİ BİLE ÇOK GÜZEL.

Belediye başkanımız her türlü reklâmdan uzak, ayaklarını yere sağlam basarak, düşündüklerini yapım aşamasına gelmeden ortaya çıkarmadan sessizce bu ile en iyisini yapmaya çalışıyor. Özellikle bu ildeki spor alanlarının yetersizliğinin farkında, bu olumsuzluğu gidermek için büyük çaba sarfediyor. Yeni imar planına açılan yerleşim alanları içerisinde bir futbol sahası yapacağını kendisi gerçekleşmeden henüz seslendirmedi, ancak projesinin içerisinde olduğunu haber alıyorum. Devlet demiryollarına ait Pazaryeri ile fuar alanı arasındaki arsanın bir bölümünü spor tesisi yapmak şartı ile 10 yıllığına, yılık bir bedel karşılığı alıyor ve protokol imzalanıyor. Amasya Lisesi yıkılınca bu ilin otopark ve meydan sorunu çözülecek, önümüzdeki yıl Amasya belediyesi tarafından bir futbol sahası ve spor salonu yapılacak veya büyük bir bölümü bitirilecek. Bundan güzel bir gelişme duymadım yıllardır spor adına. Kendisini kutluyorum, spora olan sevgi ve tutkusunu kişisel spor alanlarına giderek kendini tatmin adına değil, tüm AMASYA’YI KUCAKLAYACAK SPOR ALANLARI KAZANDIRMAYA HARCADIĞI İÇİN.

KAVŞAKLAR TEHLİKE SAÇIYOR…

İlde trafik günde onlarca defa tıkanıyor, yayaların hiçbir şekilde karşıdan, karşıya geçiş güvencesi yok, istasyon caddesinden şehir merkezine dönüşü sağlayan üçler, memidede ve yampaş önündeki kavşaklar tehlike saçıyor ve bu durum herkesin gözü önünde istenmeyen kazalara sebep olarak  tekrarlanıyor. Bir ambulans şöförünün hal binası önünden, ticaret lisesi önüne kadar bir tırın yer bulup, kendisine yol veremediği sözleri bu karmaşayı her gün yaşadıkça kulaklarımdan çıkmıyor. Bu ilde bir trafik komisyonu var. Birileri söylesin veya anlatsın bu komisyon ne iş yapar?.. Bu rezaleti ve tehlikeleri hiç görmezler mi?.. Bunların en asgari seviyeye düşürülmesi için hiç mi çözüm yolu yok?.. NE İŞ YAPARSINIZ ALLAH AŞKINA!...

TEK KELİME YOK!..

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 87. yılını kutluyoruz. Diğer illerde nasıl bir kutlama proğramı var, ne mesajlar var diye web sitelerinde gezinmeye başladım. En güvenilir ve güncel haberler valilik siteleri olduğu için il valiliklerinin web sayfalarında bu soruma cevap aradım. Erzurum, Cumhuriyet coşkusu başladı haberi, Aydın, valinin mesajı, kutlama haberleri; Sivas, kutlamalarla ilgili haberler; Adana, valinin mesajı; İzmir, kutlama proğramı;İstanbul, basın bülteni; Ankara, valinin mesajı.Mersin, çelenk sunma töreni haberi. Bizdemi ne bir mesaj, ne kutlama proğramı, ne de çelenk töreninden bir haber!.Belki bayram sonrası kutlamalarla ilgili bir haber koyarlar. Cumhuriyet bayramı ile ilgili tek bir kelime bulamamak ne kadar normal, lütfen açıklarmısınız.?..Bu yazı 8 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


Aydın PELİTLİ Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  100. Yılında Amasya Genelgesi..  
  Başkan Sarı TRT FM’e Canlı Yayın Konuğu Oldu..  
  Feyzioğlu’ndan Ziyaret..  
  Bir Eğitim-Öğretim Yılını Daha Geride Bırakıy..  
  Jandarma Teşkilatı 180 Yaşında..  
  Başkan Sarı; “Amasya ile Bütünleşen 5 Yıldızl..  
  Tüm Şehitler Anısına Mevlid-i Şerif Okutuldu..  
  Erbaa Belediye Başkanı Karagöl’den Ziyaret..  
  Silgi Kullanmanın En Maliyetli Olduğu Alan Eğ..  
  Kızının Birinci Seçilen Şiiri, Asker Babaya H..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.