24 Ekim 2021 - Pazar / 16:10
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
Atilla KIRBAŞ Atilla KIRBAŞ
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

BİR FOTOĞRAFIN ÖYKÜSÜ

--Amasya’da akşam henüz olmuş, hava iyiden iyiye kararmıştı.

--Ofisimin penceresinden dışarı bakmaktaydım.

--Yeşilırmak boyunca sıralanan tarihi yalı boyu evleri ile kalenin aydınlatmaları henüz açılmıştı ve hakikaten görülmeye değerdi. Manzaranın bir fotoğrafını çekip, bu anı ölümsüzleştirmeliyim diye düşündüm bir an.

--O an kayığın ırmak üzerinden süzülerek gelmekte olduğunu farkettim. Olası bir çekim karesine  girmesine de pek az kalmıştı.

--Hemen masamın üzerindeki telefonumu kapıp, pencereye geri döndüm.

--Derhal fotoğraf çekim özelliğini açtım, doğru kareyi ayarladım ve biraz bekledim.

--Kayık tam da ortalamışken kareyi, tuşa basıverdim.

--Hissetmiştim iyi bir fotoğraf olacağını, baktım hakikaten öyle de olmuş. Doğrusu,enfes bir görüntü yakalamıştım.

--Fotoğrafı hemen, facebook’daki sayfamda paylaşıverdim. Önceki paylaşımlarımdan tecrübeliydim ve dost ve arkadaşların beğeneceklerinden emindim.

--Az sonra, İnanılmaz bir hızla,beğeni almaya başlamıştı fotoğraf. Herkesin çok hoşuna gitmiş olacak ki, çoğu daha önce hiç tanımadığım yüzlerce insan fotoğrafı kendi sayfalarında paylaşmaya başlamıştı.

--Aynı gece bir anda yüzbinlerce insana ulaşmıştı fotoğraf. Hani yapılan bir paylaşımın, internet ortamında kontrol dışı yayılımını anlatmak için kullanılan “viral oldu” deyimi var ya.Tam da öyle olmuştu işte.

--Ertesi gün, bu kez yurtdışına sıçramıştı fotoğraf. ABD, Almanya, Pakistan, Hindistan, Azerbeycan, Moldova  ve daha pek çok ülke vatandaşı önce resmi beğeniyor sonra da sayfasında paylaşıyordu.

--Pakistan’ın Karaçi şehrinden Nusrat Wahid isimli kadın bir milletvekili, önce resmi beğenmiş ardından da beni arkadaş eklemişti.

--Amasya’da doğmuş, Sanat Okulu’ndan mezun olmuş, sonra buralardan göç etmiş, şimdi ABD’de yaşamakta olan Ann Simon isimli Ermeni asıllı bir hemşerimize de ulaşmıştı resim anlaşılan. Fotoğrafın üzerine kalp işareti koymasından belliydi.

--Fotoğrafı Azerbeycan’ın  Bakü şehrinden gören Alem Nuriyeva isimli bir hanımefendi, bir arkadaşının yaptığı paylaşımın altına “Bu bir resim mi ya, aklım gitti ya” yazıp sonra “Kısmet olurda Türkiye’me gelirsem, mutlaka bir akşamı Amasya’da olacağım” diye de eklemişti.

--Gürcistan’ın Tiflis şehrinden yazan Nuri Bay İnaswili ise, paylaştığı fotoğrafın üstüne “burası İtalya’nın Genova, İsviçre’nin Zürih kenti değil” diyerek adeta fotoğraftan ne kadar çok etkilendiğine vurgu yapmıştı.

--Gurbetteki Amasyalılar da çok ilgi göstermiş ve hızla yaymışlardı fotoğrafı aralarında.” İşte benim memleketim bu” diye de eklemişlerdi fotoğrafın üstüne. Fotoğrafı gören arkadaşlarından gelen” ne güzel memleketin varmış meğer” yorumları bir nevi moral olmuştu onlara.

--Çorum’dan arayan hemşehrimiz Abdullah Çoban bey, fotoğrafın Toyota dergisinde yayınlanacağını iletip, fotoğrafı orijinal boyutu ile kendisine eposta olarak göndermemi rica etmekteydi.

--Fotoğrafın yayıldığı günlerde, Amasya’da bulunan kıymetli hocam Profesör Dr. Cemal Okuyan bey ise, “Atillacığım, Bir dahaki sefere, böyle güzel resimleri internette paylaşmadan önce, ismini muhakkak fotoğrafın bir yerlerine iliştir “ diyerek beni uyarmaktaydı.

--“Yeni Amasyaspor” grubu da paylaşmıştı ve fotoğraf sadece onlar vasıtasıyla yüzbinlerce kişiye ulaşmıştı. Yine on binlerce üyesi olan  “Kamp Karavan Grubu”nun editörü bir Pazar hem fotoğrafı sayfalarında paylaşmış hem de beni arkadaş olarak eklemişti.

--Facebook’dan sonra tweeter ve instagram’a da sıçramıştı fotoğraf. Hatta bazıları, fotoğraf ve şehirle ilgili yorumlar yaptıktan sonra  “Sanatçı-Atilla Kırbaş “ diye de ekleyip bir anlamda emeğe saygı göstermişlerdi. Henüz kaybettiğimiz, Ara Güler gibi dünya çapında fotoğraf sanatçılarının yanında, bizimkisi olsa olsa, ancak bir hobi sahibi olmaktır.

--Paylaşımımdan sonra günler geçtikçe, benden fotoğrafı paylaşanlar, onlardan paylaşanlar, paylaşanlardan da paylaşanlar derken, artık benim için rakamların izlenebilirliği ve kontrol edilebilirliği kalmamıştı. Yaptığım gözlem ve hesaplara bağlı kuvvetli tahminler ışığında fotoğrafın geçen iki hafta içerisinde tüm dünyada 30 milyondan fazla insana ulaştığı ve bir milyondan fazla insanında bu fotoğrafı telefonuna kaydettiğini söyleyebilirim. Bunlar hakikaten çok büyük ve inanılmaz rakamlar.

--Dikkatimi çeken önemli bir nokta ise, özellikle fotoğrafı Amasya dışından beğenen ve paylaşanların önemli bir kısmının orta yaş ve üstü, dünyayı gezen ve çok iyi eğitimli insanlar olduklarıydı. Beton bloklar,makine ve araçlarla dolu kentler arasında sıkışmış günümüz insanları, bu fotoğraf ile adeta büyük özlem duydukları geçmiş yaşamlarını teneffüs ediyor böylelikle de  bir nevi huzur buluyorlardı.

--Bir yazar, ağır makyajın, her kadının kendisine mahsus güzelliğini giderip, tüm kadınları adeta birbirine benzettiğini söyler. Tam da öyle, hepsi birbirine benzeyen binalarla çevrili ve birbirinden farklı olmayan onlarca şehir arasında, kendi kalmış, kendi olmayı başarmış bir şehir olan Amasya,  bu fotoğrafla bir kez daha dikkatini çekmişti anlaşılan, herkesin.

--Son yirmi yıl içerisinde bu fotoğrafın bu güzelliğe ulaşmasına hizmet eden, emek veren tüm Valiler, tüm Başkanlar ile evlerini restore eden sahipleri ile ustasından işçisine herkes elbette bu güzellikte pay sahibi. İki bin yıldan fazla süre öncesi, mağaraları inşa eden Pontus halkını da unutmayalım bu arada.

--Tek bir fotoğraf, insanlar üzerinde milyonlarca afiş, broşür, zarf ve postanın yaptığından daha fazla etki bırakabiliyorsa, bir çırpıda tüm dünyaya hızla yayılabiliyorsa, elinde telefonu olan herkes bir nevi reklamcı hüviyetiyle, yaşadığı şehrin turizm elçisi olmaya da adaydır.Bu yazı 3 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


Atilla KIRBAŞ Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Parseller Ayrılıyor..  
  Daha İyiyi ve Daha İleriyi Hedefliyoruz..  
  Doğantepe Köyündeki Sondaj Yüzleri Güldürdü ..  
  Amasya OBM'de Ormancılık Faaliyetleri Değerle..  
  Uzman Yardımcısı Giriş Sınavı İlanı..  
  SGK'dan Sözleşmeli Personel Alımı..  
  S.S.Bursa Beşevler Sanayi Site İşletme Kooper..  
  Cennet Hurmasının İlk Hasadı Yapıldı..  
  PTT 181 Yaşında..  
  Şeyh Hamdullah Müzesi Ziyaretçilerini Bekliyo..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

booked.net
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.