24 Ekim 2021 - Pazar / 14:28
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
Atilla KIRBAŞ Atilla KIRBAŞ
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

KOMŞUDA PİŞER BİZE DE DÜŞER…… MİKROPLASTİK

--Geçtiğimiz günlerde bilim adamları Kuzey Kutbu’nda aldıkları kar numunelerinde yüksek seviyede mikroplastik parçacıkları saptadılar. Bu tespit plastik parçacıklarının da tıpkı çiçek polenleri gibi dünyanın atmosferinde seyahat ederek çok büyük mesafeleri katettiğini ispat etmiş oldu.

--Kullanım sonrası imha edilen plastik türevli malzemeler ile endüstriyel atıklar ve bunların imhası sonucunda ortaya çıkan ve boyu 5 mm’den daha küçük olan bu mikroplastiklerden Kutuplarda alınan bir litre hacimli kar numunesinde 14.000 adet tespit edilmiş olması bilim adamlarını ve çevrecileri bir hayli endişelendirdi. Bu rakam, Avrupa kıtasında bulunan Alp dağlarından alınan numunelerde ise neredeyse on bir kat artarak 154.000 gibi korkunç bir rakama ulaşmakta. Kıyı bölgelerinde, buzullarda deniz yüzeyi ve tabanında daha da yoğun olarak bulunmakta.

--Genişletilen çalışmalarda Paris, Tahran ve Dongguan gibi dünya şehirlerinin havasında da bol miktarda mikroplastik parçacıkları tespit edildi.

--Özellikle açık denizlerde gemilerin ve şehirlerde otomobillerin kaportalarından dökülen boyalar ve kauçuk türevli parçalar ile ambalaj malzemeleri tespiti yapılan mikroplastiğin önemli bir kısmını oluşturmakta.

--Yayınlanan bilimsel rapor sonrası Dünya Sağlık Örgütü ( WHO) geçen hafta konu ile ilgili bir açıklama yaparak artık şehirlerde yapılacak hava kirlilik ölçümlerinde mikroplastik parçacığı muhteva düzeyinin de ölçülmesi gerekliliğinin altını çizdi.

--Bilim adamları ,teneffüs edilen havadaki mikroplastik parçacıklarının insanlar ve hayvanlar üzerindeki olumsuz etkilerinin tespiti konusunda daha fazla araştırma yapmaları gerektiğininde farkındalar. Üstelik mikroplastiklere yapışan kimyasal ve mikroorganizmaların oluşturacağı muhtemel sağlık problemleri konunun ne kadar hassas ele alınması gerekliliğini de gösteriyor.

--Bilim adamları daha düne kadar içme suyu muhtevasında sadece Tifo ve Kolera bakterisinin önemsendiğini ancak artık mikroplastiklerin ve beraberinde taşıdığı kimyasallarında ciddi bir tehlike oluşturduğuna dikkat çekiyorlar ve havayı içimize çektiğimizde mikroplastiğin insan vücudu üzerindeki zararlı etkilerini bilmeye gerçekten çok ihtiyaçları olduğunun altını çiziyorlar.

--Hakikaten haklılar da .Düşünsenize bir. Doğada yok edilemeyen plastik malzemesini insan vücudu nasıl yok edecek ki?

--Sanırım, Devletimizin son dönemde plastik ve nylon poşet kullanımı ile ilgili aldığı karar ve tedbirlere  bir de bu gözle bakmamız gerekecek.

--Mikroplastik parçacığı 3500 km. yol katederek taa buzullara kadar gidebiliyorsa, ülkemizdeki havası kirli sanayi şehirlerimizden kalkarak Amasya’ya  gelmesi de, doğa harikası Ayder Yaylası’na gitmesi de pekala mümkündür.

--Görünen o ki, mikroplastik konusu önümüzdeki yıllarda tüm dünyada hayli gündem teşkil edecek ve bizlerde soluduğumuz hava ve içtiğimiz suya her zamankinden daha fazla kuşkuyla bakmak zorunda kalacağız. Çevreye duyarlı ve hijyen bir şehrin sakini olmak dahi artık tek başına yeterli olmayacak.

--Tıpkı yazımın başlığındaki gibi. “Komşuda pişer bize de düşer. “  Gerçek şu ki..Küreselleşen dünyada sağlıklı kalmak istiyorsak artık komşumuzdan da sorumluyuz. Mikroplastik tehlikesinin farkına vardıktan sonra, misalen  Samsun Valiliği’nin çevre sağlığı ile ilgili kendi sınırları dahilinde yapacağı bir uygulamanın aynı zamanda Amasya’ya yapılmış bir hizmet olacağını idrak etmekte daha bir kolaylaşacaktır.

--Geçen hafta dünyayı şaşkına çeviren bu bilimsel rapor ve ardından Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamasını okuduktan sonra, ben şahsen Amasya’nın havası ve suyunda mikroplastik parçacıkları olup olmadığını ve insan sağlığına verdiği zararları da merak eder oldum doğrusu . Ya siz?

 Bu yazı 2 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


Atilla KIRBAŞ Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Parseller Ayrılıyor..  
  Daha İyiyi ve Daha İleriyi Hedefliyoruz..  
  Doğantepe Köyündeki Sondaj Yüzleri Güldürdü ..  
  Amasya OBM'de Ormancılık Faaliyetleri Değerle..  
  Uzman Yardımcısı Giriş Sınavı İlanı..  
  SGK'dan Sözleşmeli Personel Alımı..  
  S.S.Bursa Beşevler Sanayi Site İşletme Kooper..  
  Cennet Hurmasının İlk Hasadı Yapıldı..  
  PTT 181 Yaşında..  
  Şeyh Hamdullah Müzesi Ziyaretçilerini Bekliyo..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

booked.net
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.