24 Ekim 2021 - Pazar / 16:26
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
Atilla KIRBAŞ Atilla KIRBAŞ
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

ALİ OSMAN TORBACI’ YA VEDA

-"Yiğidim" derdi. O kadar da içten seslenirdi ki.

-Telaşsız, sakin, ağırbaşlı, huzurlu, ilkeli, imanlı bir ağabey ve de iyi bir mühendisti.

-Dinlerdi ve çözerdi. Hoş onun olduğu yerde zaten sorunda olmazdı. İdareci olduğu yerlerde kim yolunu şaşırsa kim bir çıkmaza düşse soluğu hemen onun yanında alırdı.

-Makamı sanki bir rehabilitasyon merkezi gibi çalışırdı. Çayınızı ikram eder, işinizi çözer, psikolojinizi düzeltir sizi öyle gönderirdi. Hasta olduğu son dönemlerde dahi insanların yardımına koşmayı vazife bilmişti.

-Allah dostu bir gönül adamıydı. Kuran'ın tek bir ayetini dahi sayfalarca tefsir edebilecek kadar da kendisini iyi yetiştirmişti. Ömrü boyunca ebedi aleme gitmeye her an valizi hazır halde bekledi.

- Ve geçtiğimiz Cuma akşamı Hakkın Rahmetine kavuştu.

- Tıpkı 1970’li yıllardan başlayarak yakın zamanlara kadar şehrimizdeki mühendislik ve mimarlık hizmetlerini yürüten ve yönlendiren ve artık aramızda bulunmayan rahmetliler Ahmet Kiriş, Süleyman Taşdemir, Dursun Özeren, Hakkı Göztaş, Tarık Erdem, Arslan Demirci, İsmet Köse, Bekir Tokmak, Recep Yalçın Erdem, Ahmet Kazancıoğlu, Ünal Mesci  ve Mustafa Demir gibi o da dünyadaki mesaisini tamamladı ve ebedi aleme göç etti.

-Bu isimler, okul dönemlerinde bu şehrin en parlak talebeleri idiler. Üniversite okudukları yıllarda İnşaat Mühendisliği ve ardından da Mimarlık bölümleri en başarılı öğrencileri adeta mıknatıs gibi çekmekteydi. Öyle ya o dönemde ülke yeniden inşaa ediliyordu. Ve ülkeyi imar edecek genç, zeki ve çalışkan bireylere ihtiyaç vardı. Yaşanan terör ve darbe süreçleri sebebiyle belki hiçbirinin okullarını zamanında bitirme imkanları olmamıştı. Ancak tüm kesinti ve engellere rağmen muvaffak olmuş ve mezun olmayı başarabilmişlerdi.

-Tüm imkansızlıklara ve sınırlı sayıda kontenjana rağmen Devletimizin o yıllarda vermiş olduğu kaliteli eğitim göz önüne alındığında, günümüzde sayıları bir hayli artan Üniversitelerimizde hali hazırda okutulmakta olan mühendislik kitaplarının çok önemli bir kısmının bu kuşaktan yetişen hocaların elinden çıkmış olması hiçte tesadüf olmasa gerek.

-Bu isimlerin her biri ülkenin kaynaklarının kıt, insanlarının fakir olduğu sıkıntılı ve buhranlı dönemlerde mesleklerini ifa etmeye çalıştılar. O yokluklarda gerçekten takdiri şayan hizmetlere imza attılar. Kişisel fedakarlıkları ile o günlerde paranın ve siyasetin çözemediği meseleri çözdüler.

-Kimi ancak katır sırtında kum taşınılabilen bir dağ köyüne içme suyu götürdü, kimi onlarca ailenin bir arada oturmaya başladığı şehrimizin ilk apartmanlarını inşa etti. Kimi uzun yıllar DSİ Bölge Müdürlüğü yapıp neredeyse tüm Karadeniz Bölgesinin baraj ve göletlerinin fizibilite, projelendirme ve inşa süreçlerini yönetti.

 -Kimi şehrine Belediye Başkanı olarak hizmet etti. Kimi Bayındırlık İl Müdürlüğü yaparak tüm ilçeler ve 372 köyün imar işlerini koordine etti. Kimileri de şehir halkına onların ihtiyaç duyduğu tüm yapı ve tesisler ile ilgili bürolarında mühendislik ve mimarlık hizmeti sundu. Kimisi de işveren hüviyetiyle kamu müteahhiti olarak altyapı ve üstyapı taahhütlerini ifa ederek devletine ve milletine hizmet etti.

-Onlar, nüfusu ve ihtiyaçları gün be gün artan bir ülkenin yükünü omuzlarına sırtlamış, maalesef sıkça yaşanan kriz dönemlerinde varını yoğunu kaybedip tekrar sıfırdan başlayan bir nesildendiler. Tıpkı kendileri gibi mühendis olan rahmetli Süleyman Demirel, Turgut Özal ve Necmettin Erbakan ve daha pek çok kıymetli ismin önderliğinde ülkeyi imar eden bir kuşaktandılar. Ülkenin kalkınma ve refahına önemli katkılarda bulunmuşlardı.

-İşte bu vesileyle, şehrimize ve ülkemize hizmetler vererek ebediyete intikal etmiş tüm rahmetli meslek büyüklerimizle birlikte geçtiğimiz hafta ebediyete uğurladığımız Eski Bayındırlık İl Müdürümüz ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yüksek Fen Kurulu üyesi merhum ağabeyim inşaat mühendisi Ali Osman TORBACI'ya Allah’tan rahmet diler kederli ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı dilerim.Bu yazı 2 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


Atilla KIRBAŞ Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Parseller Ayrılıyor..  
  Daha İyiyi ve Daha İleriyi Hedefliyoruz..  
  Doğantepe Köyündeki Sondaj Yüzleri Güldürdü ..  
  Amasya OBM'de Ormancılık Faaliyetleri Değerle..  
  Uzman Yardımcısı Giriş Sınavı İlanı..  
  SGK'dan Sözleşmeli Personel Alımı..  
  S.S.Bursa Beşevler Sanayi Site İşletme Kooper..  
  Cennet Hurmasının İlk Hasadı Yapıldı..  
  PTT 181 Yaşında..  
  Şeyh Hamdullah Müzesi Ziyaretçilerini Bekliyo..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

booked.net
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.