19 Haziran 2019 - Çarçamba / 11:40
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
Aydın PELİTLİ Aydın PELİTLİ
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

GÖNÜLLÜLÜKTEN, ZORUNLULUĞA!..

Sayın valimizin önderliğinde yürütülen projesi yeni öğretim yılında da tam gaz devam ediyor etmesine de, aynı yolla, aynı sıkıntılara yol açacak plan ve programla!..İnsanlara bir eser sunacaksanız bu öyle bir eser olsun ki akademik, bilimsel değer taşısın. Sosyal kültürel, sportif etkinlikler olsun ki bir yıl öğrencilerin boş zamanları bu etkinliklere yöneltilsin.Yılda bir defa bir program, ondan sonra defter, kitap, kalem, anahtarlık, kartpostal!..Onların bir çoğunu gazeteler hafta sonunda bedava promosyon olarak dağıtıyor.

Projeler üretilsin, bilimsel yarışmalar yapılsın, bilgi yarışmaları düzenlensin, ildeki tüm tarihi değerleri hiçbir ücret talep etmeden yıl boyu gezdirilsin.Çevre illerin tarih, kültür mirasını görecek geziler , ilde ulsal, uluslar arası çocuk festivali düzenleyin, her çocuğun en az bir spor dalında çalışacağı planlamalar , çevre ile ilgili proğramlar, etkinlikler yapın. Yani bir yıl çocuklarımız hep aktif, sportif bir yaşam içinde olsunlar. Onların harçlıklarına göz dikerek ticari zihniyeti bırakın artık. Amasya fiziksel yapı olarak şaslı illerden biri. Devlet buraya yeterli okul yatırımlarını yapıyor. Siz projenize akademik anlamda başarıya yöneltecek rotalar çizin.Kartpostal bastır, kurumlara Milli Eğitim Müdürlüğünden çıkan vali yardımcısı imzalı resmi yazı gönder!.Bu neyin, nesi?..Hani gönüllülük esasına bağlıydı. Sen Türkiye’de bir eşi olmayacak biçimde hiçbir resmi geçerliliği olmayan bir proje için, resmi yazı ile satış iste. Yazıda paranın yatacağı hesap numarasına kadar ver. Bunu alan okul müdürü, kurum müdürünün ben şu kadarını sattım, bu kadarını da iade ediyorum diye sizin yazdığınız yazı gibi resmi yazı ile geri bildirim şansı var mı?..Resmi yazı zorunluluktur, uyulması gerekir.Sat, parasını getir!.Kurum müdürü, yetkilisi elinde KARTPOSTAL 1 TL, ye satışa  mı çıkacak?.. Ya cebinden, yada kurumun devletin gönderdiği ödenekten ödeyecek, yada geçen yıl olduğu gib sözleşmeli, ücretli çalışan personele metazoru dayatacak. Örnekleri mi, isterseniz kurum adları, kimlere zorla ne satıldı burada hepsini yazarım!..Bu iş gönüllülükten, zorunluluğa doğru hoş olmayan bir biçimde yol almaktadır. Gelin bu işi akademik başarıyı artırıcı bir planlama ile yürütelim. Öyle haftada 2-3 kez üçer, beşer saat ne yapalım, ne satalıma kafa yormayalım. Amasya üniversitesi ile ortak, okullara yönelik bilimsel, akademik projeler yapıp, yolumuza öyle devam edelim.Yoksa vatandaşı da, okul müdürünüde, öğretmeni de, öğrenciyi de bu iş sıktı artık. Bu bir eğitim projesi, ticari proje değil, bu nedenle yakışan yolda yürümek gerekiyor.

BU İŞE KAFA YORUN, ÖNLEM ALIN!..

Okulun teneffüs saati, öğrencilerin bir bölümü okul dışında okul duvarının dibinde, karşısın da , arkasında yol boyu gezerek teneffüs saatini SİGARA İÇEREK değerlendiriyor!..VE bu durumdan rahatsız olup, kafasını uzatan bir öğretmen, idareci yok. O çocukların neyaptığını bal gibi biliyorlar bilmesine de, umurların da değil. Yukarıda değindiğim projenizin bir ayağı neden öğrencileri kötü alışkanlıklardam koruma tedbiri değil, bu konuda rehberlik, edip zorlayıcı olmuyorsunuz. Kitaba, deftere gelince  resmi yazı ile al, sat!.. Gençlerin yarınlarını karartacak kötü alışkanlıklara gelince, okul duvarının dibinde onlarcası birikip sigara içmesini görme, görmek isteme.Bir öğrenci okul kapısından içeri girdiğinde, onun son zile kadar çıkışı idareci iznine bağlıdır. Biz böyle gördük, uyguladık. Anne, baba ders saatleri içerisinde çocuğunu okula teslim ediyor. Ona sahip omakta idareci ve öğretmenlerin görevi. Bu gün sigara, yarın daha kötüsü.!.. Gelin hep birikte bu çocuklarımızı kötü alışkanlıkların anası sigaradan kurtarmak için rehberlik, eğitim yapalım. DEVLERİ SİGARA, KÖTÜ ALIŞKANLIK BAĞIMLISI CÜCELER OLMA YOLUNDAN VAKİT GEÇMDEN DÖNDÜRELİM.

PROJE…

Bu ilde spor yapmak isteyen, çocukları kötü alışkanlıklardan kurtarıp sağlıklı bir yaşama yöneltmek isteyen kulüp ve antrenörler var. Ancak yaşadıkları maddi sıkıntılar onların önünde koca dağlar. Günü birlik projeden, sosyal yardımlaşmadan, geçen örneğini yazdım, şans olupta iddiadan para çıkarak bu çalışmaları geleceğe taşımak mümkün değil. Bu ilde neden spor ve sporcunun en az 5 yılını garanti altına alacak, artan sayıda sporcuya kaynak olacak bir spora dayalı AB projesi yapılmıyor. Valilik, Belediye, ilgili kurumlar bir araya gelip, yabancı ortakları olan ve projede yer alan çoukların yer alacağı ve her yıl bir ülkede gerçekleşecek spor şenliği ile sonuçlanacak büyük bir projeyi gerçekleştirmeleri gerekir. Milyonlarca dolarlık projelerin uygulandığı bu havuzan sağlanacak proje geliri ile çocuklarımız, hem antrenörlerimiz sıkıntı içerisinde kalmadan çalışacaklar, hemde başarılarını ülke dışına taşıyabileceklerdir.Bu yazı 8 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


Aydın PELİTLİ Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  OKA’dan 34 Milyon TL..  
  Genel Başkan Yardımcısı Özçelik’ten Başkan Sa..  
  İlçeler 100. Yıl Dönümü Coşkusuna Renk Kattıl..  
  Muhammed Mursi İçin Cenaze Namazı Kılındı..  
  Bakan Yardımcısı Tunç’tan Ziyaret..  
  Vali Varol, TRT FM’den Canlı Yayınlanan “Genç..  
  Kur’an Eğitimine Karşı Çıkmak Sendikal Faaliy..  
  100. Yılında Amasya Genelgesi..  
  Başkan Sarı TRT FM’e Canlı Yayın Konuğu Oldu..  
  Feyzioğlu’ndan Ziyaret..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.