19 Haziran 2019 - Çarçamba / 02:21
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
Aydın PELİTLİ Aydın PELİTLİ
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

KIRILDIM SİZE!..

Yaklaşık bir haftadır düşünüyorum ve en sonunda artık köşe yazısı yazmamaya karar verdim. Bunu seslendirdim ve paylaştığım şahitlerimde var. Nedenini sorarsınız, yaklaşık dokuz yıllık bir serüven ve gelinen nokta SAKINCALI PİYADE.

Bu süreçte sadece adam gibi gördüklerimi yazmaya çalıştım, birçok kaybı, riski göze alarak. Çoğu yazdığım benim değil, Amasya’nın, Amasyalının sesi idi. Çeşitli nedenlerle düşündüklerini ifade edip, kamuoyu ile paylaşamayanların elçisi olmaya çalıştım. Ama geldiğiniz nokta!..

Son gelişen bir olayda bu düşüncemin yanlış olmadığının adeta bir mührü oldu. Sayın vali çok değer verdiği, her fırsatta saatlerce önüne gelene aynı ifadelerle tekrarladığı projesinin Amasya’da gerçekleşen ilk eserini tanıtmak üzere basın mensuplarını davet ediyor. Israrla benim de katılmam isteniyor. Gitmek istemiyorum, çünkü neler söyleyeceğini, ilk fırsatta bu ilde aksayan yönlerini tek başına dile getiren beni eleştireceğini, gerekli taşları atacağını biliyordum. Bunları bilerek fazla ısrar üzerine ve yanılırım belki düşüncesiyle bu tanıtıma katıldım. Ve beni, sayın vali bakın Aydın beyde burada diye yanına götürmeye çalışanları gördükçe hem üzüldüm ve ürktüm. Ya sevgili arkadaşlar, dostlar beni bu ilde birçok insan tanır, ne yaptığımı, nereye girip çıktığımı ve en güzeli ne düşündüğümü bilir. Ben çok garip, farklı bir insan mıyım ki, bak Aydın BEY DE GELDİ DİYE TAKTİM EDİLMEYE ÇALIŞIYORUM. Ben buradan hep yazdım, çağırın, gelirim, söylediklerinizi de aynen yansıtırım diye. Bu yaşadığım şoktan sonra maalesef yaptıkları hakkında tek bir eleştiriye tahammülü olmayan sayın vali,  o engin tecrübesi, hatipliği ve zekâsı ile beni yanıltmadı ve çok rahat eleştirilerde bulundu. Oysa benim anlatmaya çalıştığımı kendisi ifade etti. Kralın çıplak olduğunu, birçok kişinin proje hakkında ikiyüzlülük yaptığını ifade etti. Bizde buradan karşı olmadığımız bir oluşumun aksayan yönlerini yazmaktan, kendilerini bilgilendirmekten başka ne yaptık ki? Ben haddimi bilirim. Devletin 10 yıldan fazla zamandan beri valilik görevini yürüten bir değerle aşık atmaya kalkmadım ve kalkmamda. Kendisinin birçok toplantısını sonuna kadar izledim, söylediklerini, özellikle Amasya için gerçekten yürekten söylediğine inandığım güzel düşüncelerini zevkle yansıtmaya çalıştım. Çok şeyler alacağıma inandığım bir DEĞERE veda ediyorum artık. Kendisi ile ilgili hiçbir habere gitmeyeceğim, mümkün oldukça ne söylediğini takipte etmeyeceğim. Ben burada doğru olanı yapmaya çalıştım. Oluşan kamuoyunu, dedikoduları yansıtmaya çalıştım. Ama artık bundan sona duyamazsınız ve ortalık cadı kazanı gibi kaynar durur. O çevrenizdekilerin, evet efendimcilerin penceresinden bakarsınız, o da sizi nereye götürür bilmem!..

Geçen bir toplantıya çağrılan sivil toplum örgütlerinin büyük kısmının rağbet etmediğini bir katılan anlattı. Üzüldüm, ancak doğrular söylenmedikçe, bu tablo eksilerek gidecektir!..

Bir olay ve tespitle veda etmek istiyorum. Sayın vali ben özellikle kitapları çocukların harçlıkları ile olmasını istiyorum diyor. Tanıdığım çok değerli ve saygı duyduğum bir öğretmen arkadaş anlatıyor. ‘Eşim ve ben çalıştığım için çocuğumuz öğlen dışarıda yiyor ve ona yetecek ölçüde harçlık veriyoruz. Çocuk eve geldiğinde açtı ve neden yemek yemediğini sordum. O da, baba okulda kitap satışı vardı ve senin durumun iyi diye bana zorla sattılar, param kalmadığı için de akşama kadar aç beklemek zorunda kaldım dedi. Çok kızmıştım ve bir daha almamasını söyledim. Kitaplığını karıştırırken, proje kaynaklı birçok kitap gördüm ve bu kitap sayısı kadar demek ki çocuğum aç eve gelmiş dedim. Korktuğu için bana söylememiş ve aldığı kitapları saklamış.’ Evet, aynen böyle söyledi. Doğruluğu, yaklaşımı, bakış açısı tartışılır, ancak ben yaşananlar olduğu için bu ve bunun gibi birçok tespiti yazmaya çalıştım sadece.

Geçen, bu ilin en köklü, güvenilir, okunan gazetem Yeşilırmak’ta öğrencilerin kendi yaptığı söylenen bir esere girerken ücret ödememeleri ve bu konuda talepte bulunulmaması konusunda bir sürmanşet bir haber yayınlandı. Sayın vali yaptığı tanıtımda, bu yazıyı ‘BİRİ PARASIZ GİRİŞ OLSUN DİYE YAZMIŞ’ diye niteledi ve her zamanki gibi şakşakçılarında desteği ile olmayacağını belirtti. Olur, olmaz, uygularsınız, uygulamazsınız,  sadece bir öneri sunan  bir gazetenin Sürmanşetine ‘BİRİ’ diye hitap edemezsiniz!..

Ayrıca sayın vali emekli öğretmenlerin yüzde sekseninin ya öğretmen evlerinde, ya da kahvelerde oyun oynayarak vakit geçirdiğini ifade etti. Bu tespit acıdır, doğru ise siz bu ilde bunun önüne geçmek için ne yaptınız. İşte bir emekli öğretmen, kendi çıkarını bırakmış, toplum çıkarı için mücadele ediyor, sizde onu her fırsatta yere vurmaktan zevk alıyorsunuz.

Bu benim kararım, yemin falan etmedim. Ancak mümkün olduğunca köşe yazısı yazmayacağım. Ama yukarıda yazdığım gibi gazetecilik yaşamım süresince ve bu ilde görev yaptığı sürece sayın valinin katıldığı hiçbir toplantıya gitmeyeceğim, ne söylediğini ve düşündüğünü merak edip okumayacağım. Ben kendisini çok iyi anladım ve anlatmaya çalıştım. Ancak kendisi maalesef beni anlayamadı. Benim tavrım ve yazdıklarım onun başarılı olması için karanlıkta minikte olsa bir parıltı idi. KIRGINIM, RESMİYETTE VARSINIZ, ONUN DIŞINDA BENİM VALİM DEĞİLSİNİZ ARTIK.  Bu yazı 8 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


Aydın PELİTLİ Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  100. Yılında Amasya Genelgesi..  
  Başkan Sarı TRT FM’e Canlı Yayın Konuğu Oldu..  
  Feyzioğlu’ndan Ziyaret..  
  Bir Eğitim-Öğretim Yılını Daha Geride Bırakıy..  
  Jandarma Teşkilatı 180 Yaşında..  
  Başkan Sarı; “Amasya ile Bütünleşen 5 Yıldızl..  
  Tüm Şehitler Anısına Mevlid-i Şerif Okutuldu..  
  Erbaa Belediye Başkanı Karagöl’den Ziyaret..  
  Silgi Kullanmanın En Maliyetli Olduğu Alan Eğ..  
  Kızının Birinci Seçilen Şiiri, Asker Babaya H..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.