19 Haziran 2019 - Çarçamba / 02:16
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
Aydın PELİTLİ Aydın PELİTLİ
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

BU YAZIYI ÖNYARGISIZ OKUYUN

BU YAZIYI ÖNYARGISIZ OKUYUN

 

           Yazı yazmak zor iştir. Ağır sorumlulukları vardır. İyi düşünüp, iyi araştırıp, doğruları yazmak zorundasınız. Tabiki doğrular bir çok kişinin hoşuna gitmeyecek. Çünkü o insanlar eleştiri nedir, neden yapılır, pek bilmezler. Siz onları devamlı alkışlayacaksınız. Şurası da eksik, bana göre değil, çoğu insanda böyle diyor deseniz de hemen karşınıza geçecek, tavır koyacaklardır.

Şimdi bu yazımda ilimizde bir çok konuda yapılanların bir tablosunu gözler önüne koymak, çekmek istiyorum. Tamamen ön yargısız, bu ilde yaşayan bir fert olarak izlenimlerim, araştırmalarım, bizzat tanık olduklarım bunlar.

İlimizde iyi niyetli, konumuna uygun bir çok proje ortaya konmaya çalışılıyor. Ancak öyle bir hamle yapılıyor ki, buna zaman, finans yetecek mi, bunu yürütecek kadrolarınız yeterli mi? Ülkenin imkanları belli, bize bunlar için düşünülen kaynak aktarıldı mı. Turizm Destinasyon, 5 yıllık Stratejik Plan bunların en büyükleri. Bunların hepsinin birden yürümeyeceği kesin. Yürüse de kaynak aktarımı nedeni ile yıllar alacaktır. Bu ve bunun gibi projeler finansı, önceliği düşünülüp yapılsa daha faydalı, gerçekçi olmaz mı? İl Özel İdaresi bir çok ilde spora büyük katkılar, tesisler yapıyor.

Bizim ilimizde ise lütfen araştırın bu güne kadar  spora katkısı ne olmuş, ne olması düşünülüyor? Diğer iller aktarıyor da bu bizde niçin olmuyor? Spor sağlık, gençliğin yaşamında, yönlenmesinde çok önemli diyorsunuz. Bir hamle ile desteklenen, ilimizde büyük sevgi ve ilgi kaynağı olan basketbol’un, takımın yok olmasına seyirci kalıyorsunuz. Voleybol, Hentbol Takımlarının ligde zor şartlarda mücadele ettiğini defalarca yazdım. Hamle bir yıllık, diğer sorunlara kulak bile asmıyoruz. O zaman inandırıcılığımızı yitirmiyor muyuz?

Tarih, turizm, kültür şehri Amasya diyoruz. İlimize çeki düzen verecek bir çok kararlar alıyoruz. Ama ya sonra? Uygulama sürekli ve yeterli değil. 1Haziran’da kaldırım işgali bitecekti. Amasya’nın kaldırımları işgal altında duruyor. Bu önemli konumda bir kentin hiçbir vasfı, fazla geleni gideni olmayan tipik bir İç Anadolu İlçesinden farkı yok. En acil sorun otopark dedik. 2 mezara takıldık kaldık. Alternatif projeler için çalışmalar çok ağır gidiyor. Bu sorun felakete dönmeden, acil çözüm istiyor. Yollar zamansız yapım aşamasında. Bir yaz sezonu gelenlere köy görüntüsü yaşattık. Amasyaspor’un 2. Ligden düşüp, yok olmasına seyirci kaldık. Şimdi hadi bakalım yeniden bir hamle içindeyiz. Dün daha az ekonomik koşullarda bu takımı ligde tutmak varken, şimdi çok zor bir hedefe yatırım yapıyoruz. Yapılan hizmetler, çalışmalar övünmek için değil, göreviniz olduğu için yapılıyor. Bunları tekrar bedel ödeyerek gündeme getirmenin faturası ile bir çok hizmet daha yapılabilir. Herkes görüyor, yaşıyor, doğru yapılan bir şey varsa alkışlıyor.

Akşama kadar trafik denetimi yapan ekipler var. Onlar olmasa trafiğin hali ne olur diye düşünüyorsunuz. Bu özverili çalışmalar içinde öyle uygulamalar var ki, hayretler içinde kalıyorsunuz. İlde bir çok alanda park yapılmaz levhasının altında araçlar dururken, şehrin en ana caddelerinde kaldırımlarda araçlar, yayalar yolda yürürken, hiçbir uyarı levhası olmayan bir alana ceza uyguluyorsunuz. Niye böyle diye sorduğunuzda size inat ertesi gün aynı uygulamayı görüyorsunuz.

O zaman şehri ana caddesi dibinde kaldırımda duran araçları niçin seyrediyorsunuz? Özellik kaldırıma araç parkını da mı getiriyor? Mustafa Kemal Paşa Caddesinde yayaların karşıya geçişleri tehlike altında, çözüm diyorsunuz. Dönüp bakan yok.

Eğitimde yerimizi beğenmiyor, bir dizi hamle için yola çıkıyoruz. Sonra faturayı tüm ilde sadece 14 okul müdürüne kesiyoruz. Bunun tespitinde bile soru işaretleri var? Başarı oranları gittikçe düşen, bu tespit edilen müdürlerin alt sıralarındakilerin tutuluş amaçlarını merak ediyoruz. Neşter atılacaksa hak edene atılmalı. Aynı konumda birini tutup, öbürünü suçlu ilan ederseniz o zaman birileri niyetinizi düşünür. İlde ücretli derse giren öğretmen sayısı ne kadar diye sorduk. Bunlar kadrosu olan öğretmenlerin yerine giriyorsa; bu kadrolu öğretmenler nerelerde? Eğer burada kadrolu öğretmenler yoksa o zaman niçin ilimizin öğretmen ihtiyacı yok diyorsunuz?

Kimsenin halkı dinlediği, olanlar, yapılanlar hakkında fikrini sorduğu yok. Törenlerdeki alkışlayanların dışında çok kişi var ilimizde!

Gençliği var, çalışanı var, emeklisi var. Bunların çoğunluğunun ne düşündüğünü bilmiyorsunuz. Çünkü sormuyor, sormak istemiyorsunuz. Başarılar ekip çalışması ile gelir. Genç enerjik, yeterli bilgi ve donanıma sahip, akademik kariyerli, hiçbir ön yargısı olmayan ekipler sizi başarıya götürür. Olmazsa da bu günkü gibi yapılan her işin hesabını vermek zorunda kalırsınız.

Yapılan işlerde o, bu,para, kimlik, etiket ortaya çıkmamalı. Gereken planlamalar gerçekçi yapılmalı. Doğru işler için herkes yardımcı olmalı. Kimse dokunulmazlık zırhına bürünmemeli. Doğru, yansız eleştirilere kulak verilmeli. Çünkü bu eleştiriler doğruyu bulmada size rehber olacaktır.Bu yazı 12 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


Aydın PELİTLİ Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  100. Yılında Amasya Genelgesi..  
  Başkan Sarı TRT FM’e Canlı Yayın Konuğu Oldu..  
  Feyzioğlu’ndan Ziyaret..  
  Bir Eğitim-Öğretim Yılını Daha Geride Bırakıy..  
  Jandarma Teşkilatı 180 Yaşında..  
  Başkan Sarı; “Amasya ile Bütünleşen 5 Yıldızl..  
  Tüm Şehitler Anısına Mevlid-i Şerif Okutuldu..  
  Erbaa Belediye Başkanı Karagöl’den Ziyaret..  
  Silgi Kullanmanın En Maliyetli Olduğu Alan Eğ..  
  Kızının Birinci Seçilen Şiiri, Asker Babaya H..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.