11 Aralık 2018 - Salı / 13:46
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
Naci KONYAR Naci KONYAR
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

“TIP BU DEĞİL”

         Koca Ragıp Paşa’ya ait bir mısra vardır.”Tabibin olsa da kizbi marizin sıhhatin söyler”… Türkçesiyle; tabip, yalan da olsa hastasına sağlıklı olduğunu söyler.

         Tabiplerimiz hastalarına bazen bu gibi tatlı yalanlar söyleseler de “Tıp bu değil” adı ile yazmış oldukları kitapta tıbbın doğrularını dile getirmişler. Hepsi kendi dalında uzman olan 13 doktorumuz modern tıbbın yararlarının yanında zararlarını da belirterek, insanı metalaştıran günümüz tıbbının acilen bilimselliğe dönmesini ve de yeniden ele alınmasını istiyorlar.

         Bugün gelinen noktada tıbbı bilimsel tıp ve rantiyeci tıp olarak ikiye ayırmak gerektiğini, tıp biliminin masumiyetini kaybettiğini temel amaç olan acı dindirmek, hastalığı iyileştirmek gibi iki unsurun dışına taşarak yaşamın her anını belirleyen ve yönlendiren bir olgu haline geldiğini “hastalıklara ilaç değil; ilaçlara hastalık” arandığını belirtiyorlar.

         Doğru beslenmenin, doğru yaşamanın hipertansiyon vakalarının azalmasına, kalp hastalıkları, kanser, şeker gibi hastalıkların gerileyip kemik ve eklem hastalıkları sorunlarının da azalacağına ve insanlarımızın geç yaşlanacağına işaret eden bilimsel tıbbın işlevsel tıbbın bunları söylediğini yazan doktorlarımız ancak rantiye tıbbının başka şeyler söylediğini belirtiyorlar;

         Tansiyonun mu çıktı, al tansiyon ilacı, miden mi ağrıdı al antasit. Sonra o antasit sindirimi ve birçok hayati mineralin emilimini bozuyor. Gelsin yeni hastalıklar, gelsin yeni ilaçlar.

         “Bir yandan yüz nakli, kol bacak nakli gibi sofistike ameliyatlar medya gündeminde yerini alırken öte yandan Manisa da bir ilköğretim okulunda verem salgını ile yüz yüze gelmemiz düşündürücüdür. Tıpta mucizevî başarılar peşinde koşarken veremin hortlaması oldukça trajiktir. Verem hastalığı ülkemizde çığ gibi yayılmaktadır.

         İngiltere sağlık bakanlığı 2010 yılında ciddi radyasyon riskleri nedeniyle gereksiz tomografileri yasaklarken bizde hiçbir semptomu olmayan sağlıklı kişilerde reklam kampanyalarıyla adeta motorlu taşıt muayenesi gibi “check-up” yöntemi olarak pazarlanan bilgisayarlı tomografi tetkikleri yaygınlaştı.

           Medyanın kitleleri hastalık konusunda paniğe sürüklemekteki gücünü, Kuş Gribi ve Domuz Gribi senaryolarının sergilenmesinde gözledik. Sözde Kuş Gribi salgını sırasında yumurtalar insanlar için birer el bombası kadar korkutucu geldi. Sözde Domuz Gribi salgını sırasında her gün bu hastalıktan dolayı öldükleri iddia edilen insanların sayısını ekranlardan takip ettik. Bilim insanları ekranlara çıkıp, salgın hastalık gerçekliği yaratılmasına katkıda bulunarak, aşı yaptırmamızı sürekli salık verdiler, aşı olmazsak ilerde binlerce kişinin ölebileceği her gün bize söylendi. Ancak ne binlerce kişi öldü ne de aşılama istenen hedefe ulaştı.

         Az gelişmiş ülke vatandaşlarının tatil yapma, sokaklarında rahatça gezebilecekleri bir şehirde yaşama, kültürel etkinliklerde bulunma, bir araya gelerek eğlenme ve mutlu olma gibi hakları kısıtlıyken, tıbbi tedavi haklarının en ileri düzeyde korunması gerektiğinin yöneticiler tarafından sık sık dile getirilmesi bir çelişkidir.

         Sağlık giderek büyüyen ekonomik boyutu ile sermaye gruplarının göz diktikleri bir faaliyet alanı haline gelmiştir. Bu nedenle devletin bu alandan çekilerek meydanın bütünüyle sermayeye bırakılması istenmektedir.

         Günümüzün demokrasilerinde sandıktan, tatil, dinlenme, kültürel etkinlik, eğlenme vaatlerini dile getiren yöneticiler değil, daha çok muayene olma hakkı, daha çok tedavi olma hakkı, daha çok tıbbi girişime maruz kalma hakkını dile getiren yöneticiler çıkmaktadır. Bu sihirbazlığın arkasında medyayı, akademik faaliyetleri, eğitimi ve hatta bilimi kontrolü altına almış olan büyük sermaye gruplarını görmek zor değildir.”

         Dr. Osman Elbek “Ama Tıp Bu Değil” derken kitaba niçin isim olduğu da ortaya çıkıyor;

         “Artık görelim ki, mütevazı bir hekimlik sanatına ihtiyacımız vardır. Tüccarlıktan ve bezirgânlıktan uzak; mucizeler yaratamayacağının farkında olan; haddini ve hukukunu bilen; egosunu törpülemiş; anlaşılır bir dil kullanan; emir yağdırmaktan uzakta; dayanışma ilişkilerini ören ve performans puanları toplamayan bir hekimliğe ihtiyacımız vardır. Dahası hiç kuşku yok ki; mucizelerle hesaplaşmak zorundayız. Mucize doktorların, mucize ilaçların, mucize tetkiklerinin, mucize hastanelerin, mucize ameliyatların…

         Tümünün katışıksız yalan ve şarlatanlık olduğunu gören bir zihniyete ihtiyacımız vardır. Dahası yaşlanma ve ölüm gibi iki hakikatin insan denilen canlının zorbalığını önleyen iki sigorta olduğunu fark eden ve bu nedenle de bu iki gerçeği yok etmeye değil, onları anlamaya ve yaşamaya çalışan bir hayata ihtiyacımız vardır. Bu nedenle ölüme karşı savaşım veren bir tıbba değil, yaşamı insanileştirmeye çalışan bir tıbba ihtiyacımız vardır.”

            Dileğimiz devlet adamlarımız “Siyaset Bu Değil”, öğretmenlerimiz “Eğitim Bu Değil”, Hukukçularımız “Adalet Bu Değil” gibi daha nice meslek gruplarının kendilerini eleştirme erdemini gösterdikleri bu türlü kitapların yazılması…

         Yazımıza divan edebiyatından bir beyitle son verelim;

         Tıptan şikâyet geçmişte de olmuş. Sanıyoruz gününüz kadar hastalık çeşidi olmadığından mazinin insanı, farklı bir derdin dermanını arıyor:

                   Tig-ı gamzeyle yarar cerrah-ı dilber sinemiz

                   Urmaz amma rahm edip bir canlı yakı kimseye

                                                                                     Aşki

         ( Dilber, cerrah olmuş gamze neşteriyle bağrımızı yarmakta. Ne çare ki merhamete gelip kimseye canlı yakı olduğu yok.)Bu yazı 6 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


Naci KONYAR Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü..  
  2019 yılı hac müracaatları başladı, son gün 1..  
  2000 öğrenciye “Organik ve İyi Tarım” eğitimi..  
  Vali Varol’a Kozlu’dan ziyaret..  
  Haksızlığa sessizlik zulme cesarettir..  
  Fuar’da Amasya büyük ilgi gördü..  
  MHP’den ATSO ziyareti..  
  Kasım ayı açlık-yoksulluk rakamları açıklandı..  
  Orman Bölge’de E-İhale ve E-Eksiltme Eğitimi ..  
  Y. Amasyaspor kongresi ertelendi..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.