21 Mayıs 2018 - Pazartesi / 10:26
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
İsa ÇOLAKER İsa ÇOLAKER
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

BENİM ÜNİVERSİTELERİM

    Amasya Üniversitesi'nin bir mensubu olarak çok güzel şeyler yaşıyoruz.Üniversite, çevresine ışık ve bilgi saçan bir eğitim yuvasıdır. Aynı zaman da geleneği ,geleceğe taşıyan yerdir üniversite. İçinde bulunduğum üniversite, artık böyle bir anlam taşıyor. Misyonu olan bir üniversiteyle karşı karşıyayız.Kültürel çıpasını yükselten, enformatik bir üniversite yapısına doğru gidiyoruz. İçinde yaşayan biri olarak ben görüyorum ki, dışarıdan daha da rahat görebilirsiniz.

    Yazıyı yazmama neden olan etkinlik, tarihsel anlamı da olan seher çorbası faaliyEtidir. Dönem sonuna kadar öğrencilerimize bedava sabah "seher çorbası" veriyoruz. İsteyen öğrencimiz bu çorbayı bedava içecek.Ne güzel bir şey,mensubu olduğunuz kurumsal kimlik, size bedava içecek çorba veriyor.Paylaşmayı ve dayanışmayı anlatan pratik bir fedakarlık. Çorba az belki ama, gönüle dokunan bir etkinlik. İçecek arkadaşlara şimdiden afiyet olsun.

    Etkinliklerin artmasına vesile olan yöneticimiz ve rektörümüz Sn.Metin Orbay’a bu yaptığı hayırlı işlerden dolayı teşekkür ediyorum. Üniversitemizin dikkati çeken bir diğer önemli etkinlik alanı da, kültürel faaliyetler ve akademik çalışmaların artmasıdır. Mümtazer Türköne konferansı, Bayram Bilge Tokel'in Neşet Ertaş anması, Osman Eğri Hoca konferansları bunlardan bazılarıdır.

    Dikkati çeken önemli sıçrama alanlarımızdan bazıları da, akademik çalışmalarda görülen artıştır.Yüksek lisans, doktora alanlarının sayısal artışı, yeni alan ve bölümlerin açılması bunlardan bazılarıdır. Bu etkinlikler içsel ve dışarıya dönük olmadığı için,halkımız pek göremiyor. Görülebilen ve hissedilen etkinliklerde de artış var. İlahiyat Fakültesi,Tıp Fakültesi,Mimarlık Fakültesi,Uzaktan Eğitim(uzem) vb. fakültelerin ve programların  açılması Amasya yereline çok katkı yapmıştır.Öğrenci sayısındaki göreli artış ilimizi ve yerel insanları mutlu etmektedir.

     Kente dönük bir üniversite anlayışına yönelme hali vardır. Üniversitelerin çağdaş rolü de budur.Kentin kültürel ve yerel değerlerine katkı koymak. Benim üniversitemde kente katkısını fazlasıyla yapıyor.Üniversite öğrencilerimizin gazetemizde yazacak olması bile, başlı başına kültürel ve  üniversel bir olaydır. Yazılarıyla bize destek verecek tüm öğrenci  arkadaşlarıma bir kere daha teşekkür ediyorum. Üniversitemizdeki özgürlük ortamı çocuklarımızı ve gençlerimiz de mutlu etmektedir.Öğrencilerimizin bireysel taleplerinin artması bile,insan odaklı bir üniversite yapısına kavuştuğumuzun kanıtıdır.

    Üniversitenin kente katkıları kadar, kentin akil adamlarının da üniversiteye katkılarını bekliyoruz. Aşk iki kişiliktir. Biz Amasyalıları seviyoruz,Amasyalılar da, üniversitesine sahip çıkmalıdır.Tıpkı Kayserililer gibi. Mesela, İlahiyat Fakültemizin halkımız tarafından yapılabileceğini düşünüyorum.Hayırsever bir Amasyalı iş adamımız bunu üstlenebilir. Çok da iyi olur. Maddi ve manevi katkıda bulunacaklara şimdiden bir üniversite mensubu olarak teşekkür ediyorum.

     İnsan  ve kurumlar,  yaşadığı şehri dönüştürdüğü kadar gelişirler. Bizim Amasya’ya ve halka bu sorumluluğumuz var ve bunun farkındayız. Amasyalı kardeşlerimizin de üniversiteye maddi ve manevi sahip çıkmalarını diliyorum. Medeniyetin önemli ayaklarından olan hakikat, üniversitelerde ve ilimle bulunur. Kültür de okullara vasıtasıyla taşınır.Amasya Üniversitesi artık bunu yapabilecek ergenlikte.İki bin altıdan, iki bin on üçe epey mesafe aldık.Bunda katkısı olan tüm akademik arkadaşlarımı ve sayın yönetimi tebrik ederim.

    Marifet iltifata tabiidir ilkesince, bize iltifat eden dostlarımızı da anlıyorum. Bizi takip etmeye ve üniversitenize sahip çıkmaya devam ediniz. Kültürel kotlarını geliştirmiş ve bilime hizmet etmeye başlamış bir üniversite sessiz sedasız, mütevazı bir şekilde yükseliyor.Üniversite yaşamındaki bu çağdaş gelişmeleri besleyen ana kültürümüzden bir şiirle veda edelim.

Gülüm

Saçlar ağardı; sanma ki yaşlanmışız gülüm

Vallahi neyse sendeki hoşlanmışız gülüm

           

Yıllar geçtikçe gönül uslanır sanıp

Düşmüş büyük hatalara aldanmışız gülüm

 

Gel ağzı süt kokanlara yaklaşma zevki yok

Onlar gibiyken aşkı oyun sanmışız gülüm

MEHMET ÇINARLI

 

 

        İnternet notu:www.ihya.orgBu yazı 5 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


İsa ÇOLAKER Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  19 Mayıs büyük bir coşkuyla kutlandı..  
  Şehirüstü ve Çakallar Mahallesi Belediye ifta..  
  18 Mayıs Müzeler Günü, karma sergi açılışı ve..  
  Seçim güvenliği bilgilendirme toplantısı gerç..  
  Gençlik, milletimizin imkânı ve zenginliğidir..  
  Eski Çeltekteki tarihi trenler Kent Müzesinde..  
  Belediye’nin geleneksel Mahalle İftarları baş..  
  Ramazan’ın İlk İftar Topunu Başkan Cafer Özde..  
  SGK’dan Rektör Orbay’a ziyaret..  
  Vali Varol’dan 19 Mayıs mesajı..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.