23 Şubat 2019 - Cumartesi / 17:56
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
İsa ÇOLAKER İsa ÇOLAKER
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

EY SEVGİLİ EN SEVGİLİ

     Kutlu Doğum Haftası ; onlarca  tüketime dayalı kapitalist kutlamalar yanında, en sahici olanlardan  biri diye düşünüyorum.Diyanet İşleri Başkanlığı değişik etkinliklerle Nisan ayı başından itibaren bu haftayı değerlendirmeye başladı.Peygamberimizin(sav) örnek bir kişilik olarak anılmaya başlaması bugünün meselesi değil , inananlar yüz yıllardır kutlamaya ve hatırlamaya  devam ediyor. Bu konuda yüzlerce naat- ı şerif ve övgü şiirleri yazılmıştır. Bunların en iyilerinden biri de Fuzulî üstadın “Su Kasidesi” dir.

    Peygamberimiz(sav) ahlak abidesi bir kişilikti. Birey olarak onun yaşamından alacağımız çok radikal örnekler var. Onun devrimci ve dönüştürücü bir ahlak ve dava adamı olduğunu hadislerinden anlıyoruz: “ Ben ancak güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim.” Dinimizin güzel ahlak ve iyilik üzerine kurulduğunu bu hadis çok güzel anlatır.Değerler eğitimine muhtaç olduğumuz bu günlerde güzel ahlaka gönderme yapmak ayrı bir güzel.Peygamberimiz, bugün hasretle ve  özlemle aradığımız bir diğer güzel ayrıcalığa da vurgu yapar: “ Allah’ın kullarının en sevgilisi, ahlakça en güzel olandır.” diyerek paraya ve güce değil, ahlaka ve değerler eğitimine  ne kadar önem verdiğini de gösterir.

    Peygamberlerin ortalama belirgin özellikleri :Sıdk,emanet, tebliğ, fetanet, ismet’ken ; bizim Peygamberimizin bunlardan başka ayırıcı nitelikleri de vardır. Bütün Resullerin üstünüdür, insanlara ve cinlere gönderilmiştir, son peygamberdir, dinimiz de kıyamete kadar devam edecektir. Böyle niteliklere sahip bir Peygambere sahip olduğumuz ne kadar övünsek azdır. Doğruluğu ,emin olması, güvenir olması gibi özellikleriyle ecnebilerin bile takdirini kazanmış bir kişiliktir Peygamberimiz.

   Kalem suresi ayet 4’te :”Hiç şüphesiz sen pek büyük bir ahlak üzeresin diyerek.” Allah ‘ da ona arka çıkmıştır. Resulünü böyle  destekleyen Allah’ ın kulları ne oluyor da ,önderinin kişilikli yaşamını örnek almıyor? Dini, Peygamberi üstünden algılayan Müslüman-Türkler;  hadisler ve Kuranı kendine miras olarak görmüşlerdir. Onun için Peygambere ve eserlerine karşı bizim müthiş bir sevgimiz vardır.Hadise saldıran sorunlu kafaların psikolojik savaş yaptığını düşünüyorum.Peygamber sevgisinin edebiyattaki karşılığı;bazen Mevlit bazen de, kalite naatlardır.Yani Peygamberi öven şiirler.

   Aşksız iman olamayacağı gibi, Peygambersiz bir din ontolojisi de olamaz. Bunu yapmaya çalışanlar, sevgili Peygamberimize haksızlık ediyorlar. En kötüsü de, onu anlayamazsak; bu, millete ve değerlerimize zarar verir. Bugünkü sıkıntılarımızın  sosyolojisi biraz budur. Üstat Sezai Karakoç , çağdaş bir naat olan şiirinde şöyle  anlatır Peygambere olan tutkusunu: “Yenilgi yenilgi büyüyen bir zafer vardır /Sırların sırrına ermek için sende anahtar vardır /Göğsünde sürgününü geri çağıran bir damar vardır /Senden umut kesmem kalbinde merhamet adlı bir çınar vardır / Sevgili / En sevgili /Ey sevgili”

   Sırların sırrına ermek tasavvuf da , Allah’a ulaşmak çilesidir. Ama, ozana göre çözüm de Peygamberin elindedir. İnsanın dünyadaki yaşamı sürgündür ona göre, bundan kurtulmanın anahtarı da Allah’ tadır. Umudunu yine Allah’a bağlayan ozan , merhamet çınarının da Resulde olduğunu belirtir. Modern zamanların en iyi Peygamber şiirlerinden biridir. Sürgün Ülkeden Başkentler Başkentine adıyla bilinen uzun şiiri(dört ayrı bent ) okumanızı salık veririm. Kutlu doğumun anlamını ve Peygambere olan ihtiyacımızı bir kez daha anlarız.

   Ey sevgili ve en sevgili nakaratlarını başlığa çekmemin nedeni de, ustanın kelimelere yüklediği Peygamber sevgisi ve kullandığı pekiştirme ağırlıklı sıfatlar dilidir.En , ey kelimeleriyle yapılan vurgu ; tam bir Resul sevgisi resmidir .Bundan daha güzel bir sevgili ve aşk ilişkisi olamaz. Divan şairlerinin divanlarında da çok güzel naatlar vardır. Bunlardan biri de Zatî’ nin dizeleridir:

     ” Yûsuf’ı gerçi görenler ellerini kestiler  / Gün yüzün gördü senin şakk oldı ayın ayesi .”

   Hz. Yusuf’un güzelliğini görenler bileğini kestiler ama, ay da seni görünce ikiye yarıldı diyerek Zatî ; Peygamberimizin şakk-ı kamer (ayı ikiye bölme ) mucizesine gönderme yapar. Ne özgün ve anlamlı sevgi dizeleri. Peygamberimizi böyle güzel bir hatırlama vesilesi yapanlara selam derim.Hepinizin kutlu doğumlara neden olan gönül günleriniz ve anlamlı sevgileriniz olsun. Allah,bizi Resulünün sevgi ve muhabbetinden ayırmasın. Müjdecilik niteliğiyle bilinen bir Peygamberin milleti olan Türkleri ve diğer halkları da korusun.Duayla kalın.

    İnternet notu:www.kacakyolcu.com

 Bu yazı 5 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


İsa ÇOLAKER Diğer Yazıları