23 Şubat 2019 - Cumartesi / 18:24
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
İsa ÇOLAKER İsa ÇOLAKER
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

AKADEMİK FERYAT

     Üniversite, Eflatun ve Aristo’nun hiçbir politik ve dini baskı unsuru olmadan öğrencileri ile felsefi tartışma yarattıkları ortamdan esinlenerek günümüze kadar evrensel ölçekte bağımsız ve tüzel kişiliğe sahip kurumlar olarak “universitas” üniversite adını almışlardır. Üniversite felsefi tartışma ortamında akıl sürecini, duygusal sürecin önüne alarak kişilerin olayları görerek ve tartışarak farkına varılabilirliğini sağlayan ortamlardır .Tarihsel anlamında üniversite tanımı budur. Günümüzün keskin politik gerçekleri, insanı ve üniversite elemanını ekonomik bir kişilik yapmaktadır.

    Kafası rahat bir şekilde eğitim ve öğretim yapması gereken bilim insanları, ekonomik yetersizlikler sonucu yukarıda verilen üniversal ruha uygun çalışma içerisine girememektedir. Kendi adıma söyleyeyim, düşük akademik ücret ve ek ders sonucu kitap alışverişi yapamaz hale geldim .İki bin beş yüz lira alan bir akademisyen olarak, artık seyahat yapamaz  durumdayım .Kitap alamayan ve seyahat yapamayan bir akademisyen kafasını toparlayıp nasıl tartışma yapacak ve bilimsel değerlendirmelerde bulunacak?

    Düşük ücret nedeniyle üniversitemize asistan bulamıyoruz. İlana çıka çıka bir hal olduk. Altı ay maaş ve altı ay ek ders gerçeği de bizi yormaktadır. Yani yılın yarısını çıplak maaşla geçiren hocalar durumundayız. Toplum da bizi maaş şampiyonu zannediyor… Hiç de öyle değil… İmece usulü para dayanışması yaptığımız günlerden, banka kapılarında sürünen günlere geldik. İlimizin iki eski akademisyen vekillerinden bize yardım etmelerini, en azından önerge hazırlayarak meclise sunmalarını bekliyoruz.

   Ekonomik açıdan bir darbeyi de, gece eğitiminin kalkmasından yedik. Seneye gece ücretimiz de yok… Hatırı sayılır bir ekonomik eksiye geçeceğiz. Eğitim fakültelerinin gece bölümleri de kapatıldı. Eğitim ekonomisine uygun bu kararı desteklemekle beraber, yerine iyi bir zamla destek alabilirdik. Sn. Arınç, Kasım ortalarında hocaların maaşlarında düzeltme yapacağız dedi. Tık yok. Üniversite ortamındaki ilişkiler dahi artık para ve paylaşması şeklinde olmaya başladı. Düşük maaş arkadaşlarımızın kimyasını bozacak hala geldi. Herkes kendine para getirecek  alan arıyor…Kimsenin bilimsel çalışmaya kendini verecek psikolojisi kalmadı.

   Sayın Başbakanım, bu yazımı ve feryatlarımızı duyacak imkanınız olur mu bilmiyorum? Sizi bir garip  guraba dostu olarak biliyoruz. Ne olur şu sesimize ve isteklerimize bir kulak veriniz. Size karşı gerekli muhalefeti mecliste yapamayıp, eski alışkanlıklarla üniversiteleri karıştırmaya çalışanların kışkırtmalarına kanmayınız. Onların neler düşündüğünü ve üniversitelerde neler yapmaya çalıştıklarını bir başka yazımda anlattım. Sağduyunuz galip ve basiretiniz daim olsun. Provakatif kesimlere inat, biz hocalara sahip çıkarak, üniversite camiamıza müjde veriniz. Maaşlarımıza insanca ve adilce bir zam bekliyoruz.

   Ortalama bir çok memurun altında bir maaş alan birisi olarak, bazen istiskale de uğruyoruz. Toplumun bazı kesimleri, aldığımız maaşı duyunca, bizimle “kafa bulur” hale geldiler…Bizim bu istiskalin altında kalacak gücümüz de kalmadı üniversite camiası olarak. İnsanca bir yaşam için, insanca bir maaşa kavuşmak istiyoruz. Bu yazımla birçok arkadaşımın duygularına da tercüman olduğumu düşünüyorum. Onlar adına bu beklentilerimizin boşa çıkmamasını diliyorum. Kalın sağlıcakla.

   Dergi notu: Ayraç, Edebiyat Dergisi. Bu yazı 5 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


İsa ÇOLAKER Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  249 Bekçi Törenle Yemin Etti..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Amasya Valiliğine Z..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Belediye Başkanına ..  
  Vali Varol’dan Pekcan’ın Ailesine Başsağlığı ..  
  Sıfırlanan Döner Sermayeye Acil Çözüm Gerekli..  
  Başvurular E-Devlet’ten yapılabilecek..  
  Hayırsever Doktordan Anlamlı Bağış..  
  Başkan Özdemir’den Genç Kızılay'la Kahvaltı B..  
  Emniyet Müdürü Pekcan Dualarla Toprağa Verild..  
  Vakıfbank’tan ATSO Ziyareti..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.