23 Şubat 2019 - Cumartesi / 17:29
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
İsa ÇOLAKER İsa ÇOLAKER
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

AMASYA ÜZERİNE UFUK TURU

                “ Kent Ekonomileri Formu “ nun Amasya ayağı yapıldı.11.5.2013 ‘te Amasya Apple Otelde yapılan forumda , kentin âkıl adamları ve toplumun değişik kesimden kanaat önderleri proje ve fikirlerini ortaya koydular.Sabah saat dokuzda başlayan forum ,ara vermeden yaklaşık üç saat devam etti. Prof. Dr. Numan Kurtulmuş Bey’ in seksen bir ildeki projesinin Amasya ayağı başarılı bir şekilde ifa edildi. Projenin Amasya ayağını, yine bir Amasya evladı olan siyasal bilimci Doç. Dr. Murat Önder Beyefendi yönettiler. Forumun amacı ; yaşadığımız kentin iki bin yirmi üç yılına kadar fotoğrafını çekmek ve kenti projelerle yeniden kuşatmaktı.

                Forumun katılımcıları arasında ; STK ‘lar , eşraf , milletvekili , sanayici ,akademisyenler, gazeteciler , dernek ve kamu temsilcileri vardı. Tematik olarak masalara ayrılan ve her masada değişik proje üreten toplum kesimleri ; bunları yazarak , hayata geçirilebilecek somut projelere dönüştürdüler.Her masadaki raportör akademisyenler , çıkan projeleri uygun bir dille oylama ortamına attılar ve ortaya böylece müşahhas öneriler çıktı. Projeler genelde ; turizm, tarım ,sanayi troykası etrafında yapılandırıldı.

                Forum masalarındaki makul insanlardan gayet akıllı proje adları geldi. Bunlardan birkaçını şöyle sıralayabilirim  : 1. Gökmedrese’ den başlayarak , kenti kentsel bir dönüşüme sokarak Amasya ‘yı müze kent yapmak. 2. Geleneksel tarım ürünlerinin yanı sıra başka tarım çeşitlerine ve tohumculuğa yönelmek. 3. Tarihe dayalı yeni tematik kent ve turizm alanları kurarak , kenti güneye doğru kaydırmak.4. Tarım arazilerini toplulaştırarak yeni ve büyük tarım alanları açmak ve tarım arazilerini devletten kiralama yoluyla temin etmek vb. Tüm bu tasarı ve projelere ek ,bir çok proje dillendirildi.Bir nevi ting teng yapıldı.Beyin turu ve projelerin derlenmesi şeklinde yapılan toplantı , Amasya ‘ nın ne kadar ufku açık bir yer olduğunu gösterdi.

                Akademisyen arkadaşların raportörlüğünü yaptığı forum , gayet açık ve şeffaf bir şekilde icra edilirken , aynı zamanda  heybesinde söyleyecekleri olanları memnun etti. Sağda solda konuşulan halk projeleri yaşama geçirilmek üzere not edildi. İktidar partisi bu projelerin birini yaşama geçirebilirse , tarihe ve Amasya ‘ ya not düşmüş olur. Yinelenen ve sakız olmuş, hiçbir proje konuşulmadı!. Meyve suyu işletme tesisleri ve tarım aletleri üretime vb. gibi gayet yeni üretim önerileri ve çözümleri üretildi. Çözüm bazında da ; il özel idaresi , firmalar ve yerel ekonomik aktörlerin potansiyelleri konuşuldu. Özel sektör eleman bulamaması gibi alt yapı sorunları da tartışıldı. Bunlara çözüm yolları önerildi.

                Kentin eğitim ve istihdam sorunlarıyla ilgili ufuk turu yapılırken , vasıfsız eleman bolluğuna vurgu yapılarak , nitelikli kalifiye eleman azlığına dikkat çekildi. Radikal bir öneri olarak , kendi özel teşebbüs teknik liselerini kuralım diyen sanayicimiz oldu.Çok doğru. Bir sanayicimiz , niteliksiz elemanların devlete ve millete külfet olduğunun altını çizdi.Mermer ve maden sektörüne vurgu yapılarak , yer altı zenginliklerimizin Amasya ‘nın özel zenginliği olduğu vurgulanarak , teşvik alanının buralara kanalize edilmesi istendi. Tarım arazilerinin kullanım alanlarını sıralı ekim yöntemiyle , zarar etmekten kurtarılabileceğine dair analizler yapıldı.Herkes her şeyi ektiği zaman kar zarar ilişkisinin üretici aleyhine bozulduğunu oysa , her kesin ekim ve dikim çeşitleri farklı olursa tarlaların daha verimli kullanılabileceği rapor edildi.

                Hizmet elemanı yetiştirmek ve elemanları işe hazırlamak için ,iş garantili ve istihdam odaklı eleman yetiştiren hizmetiçi akademileri kurulması önerildi.Turizm , madencilik , tarımda vesıflı elemanın ancak böyle yetiştirilebileceği belirtildi.Akılcı ,desteklenebilir projeler sıralı oylama yoluyla kabul edildi.Notlandırılarak politik bir metin haline getirildi. Siyasi irade ve iktidar bu projeksiyonlardan yararlanırsa , bunun Amasya ‘ya ve ülkemize çok faydası olur.Amasya ‘yı bir Saraybosna yapacak , kültür ve turizm kenti kılmak için her şey söylendi.Sıra uygulama ve pratikte. Ak Parti “Kent Ekonomileri Formu” nun Amasya ayağı , verilen kokteyl yemeği ve nezih bir ortamda sona erdi.

            Açık teşekkür!

            Ufuk turumuzu sevindirici bir eğitim haberiyle tamamlayalım. Sevgili iş adamlarımız ; Hasan Ali Cesur bir milyon lira ve  Muharrem Kol iki yüz bin lira vererek İlahiyat Fakültesi kompleksimizin yolunu açmışlardır. Eğitimci-Yazar olarak kendilerini kutluyorum. Darısı diğer Amasyalı hayırsever iş adamlarımızın başına! Üniversitem adına şimdiden teşekkür ediyorum.

 Günün sözü :” Veren el , alan elden üstündür.”Hadis                     

 Bu yazı 5 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


İsa ÇOLAKER Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  249 Bekçi Törenle Yemin Etti..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Amasya Valiliğine Z..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Belediye Başkanına ..  
  Vali Varol’dan Pekcan’ın Ailesine Başsağlığı ..  
  Sıfırlanan Döner Sermayeye Acil Çözüm Gerekli..  
  Başvurular E-Devlet’ten yapılabilecek..  
  Hayırsever Doktordan Anlamlı Bağış..  
  Başkan Özdemir’den Genç Kızılay'la Kahvaltı B..  
  Emniyet Müdürü Pekcan Dualarla Toprağa Verild..  
  Vakıfbank’tan ATSO Ziyareti..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.