25 Mayıs 2019 - Cumartesi / 11:51
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
İsa ÇOLAKER İsa ÇOLAKER
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

HEPİMİZ REYHANLILIYIZ

            Üzerinde yaşadığımız topraklar bizim kaderimizdir. Yani Türkiyeli olmak bizim kaderimizidir. Üzerinde yaşadığımız topraklar , namaz kılar gibi vatan kılınmıştır.Kimse bunun aksini kimse iddia edemez.Reyhanlı bizim için bu zorunluluğun son savunma hattıdır. Sınır boylarını savunmanın şeref olduğu ve şehitliğe uzandığı bir gelenekten geliyoruz. Reyhanlı’da halkımızı bombalayan yerli ya da ya da yabancı menşeli “coniler “ şunu bilmeli ki hepimiz Reyhanlı’lıyız.

            İbn-i Haldun coğrafyanın kader olduğunu söylerken , biz de Türkiye’yi kaderimiz olarak gördük.Dhkpc ,Tikko , Acilciler vb. bölücü ve yıkıcı örgütlerin göremediği bir şey var , vatanını ve milletini korumaya ahdetmiş bir milletin çocuklarıyız biz. Öldürdüğünüz elli bir can ve yok etmeye çalıştığınız bu millet , yedi milyon tek dişi kalmış canavara yenilmedi ki ,size ve işbirlikçiniz yerli coni ve haydutlara yenilsin. Burası ülkelerden bir ülke ve yurtlardan bir yurt değildir ki , her gelen bizi alt edebilsin. Bir buçuk milyon vatan evladını şehit verdiğimiz dünya savaşı ve Osmanlı son döneminde bile pes etmedik ki , şimdi mezhepçi savaş çıkarmak isteyen on iki eylül artığı acilcilere yenik düşelim.

            Baasçı Suriyeli faşolarla işbirliği yaparak Reyhanlı’da halkımıza saldıran sosyal faşist bedhahlara derim ki , bu millet sizin gibi ne haydutlara karşı mücadele etti ve de başarılı oldu. Kürtçü faşistlere karşı yıllarca direnen bu millet , mezhepçi kılıklı baasçılara karşı da direnir. Anadolu’da hayırlı devlet ve hayırlı evlat diye tabirimiz vardır. Hayırlı evlat yetiştiremeyen bazı ailelerimiz , hayırlı devlete karşı savaş açmış olabilir ama , yol yakınken dönsünler.Bu millet molotoflu haydutlara teslim olmadığı gibi , yeni versiyon baasçı soysuzlara da teslim olmaz. Türkiye Cumhuriyeti  devleti üç buçuk dahili ve harici bombacı hayduta gündemi teslim etmez. Reyhanlı’da halkımızı vuran Acilci çapulculara karşı mücadelemiz , yeni de değildir. Onları on iki eylül öncesinden de tanıyoruz. Ecnebiye ya da Baasçı Arapçı Esed’e çalışmalarını da yadırgamıyoruz! Bunlar , sürekli yabancıya çalışan tetikçidirler. Bombacıların yakalanması ve polisin başarısını kutluyorum.

            Gelelim, Reyhanlı olayıyla birlikte anlayabileceğimiz Swoboda meselesine . AB ‘li sosyalist Swoboda ‘yla görüşmek için salona giren ana muhalefet partisi Başkanımız ; ayak üstü yaptığı konuşmada Sn .Başbakan’ı Esed ‘le aynı teraziye koyunca , Sosyalist Swobodo ‘nun itirazıyla karşılaştı. Demokratik bir ülkenin Başbakanının , seri katil Esed ‘le karşılaştırılamayacağını belirten Swoboda , sayın ana muhalefet lideriyle görüşmeyi reddetti. Yani ana muhalefet liderimiz açığa düştü. Yapılan bu istiskale şahsen ben de üzüldüm ama , ülkesinin başbakanını cani Esed’le bir tutmakta ne demek ? Seri katil Esed’le sayın Başbakanımız nasıl aynı kefeye konur ! Biri halkını bombalayan seri katil Esed , diğeri milletinin oylarıyla seçilmiş bir Başbakan.Kıyas doğru değil , karanlıktaysan gölgen seni yalnız bırakır.

            Yüksek bir kültür ,yüksek bir yaşama tecrübesiyle olur. Kendi milletinizi ve unsurlarını Esed ‘e tercih ederseniz halka uzanırsınız. Ben ana muhalefet liderini her daim , Esed ‘ e tercih ederim. Karakter yapım bunu böyle söyler. Ana muhalefet liderimiz niye cani  Esed’i tercih ediyor bunu anlamakta zorlanıyorum ! Onuncu sınıf Ortadoğu liderlerini savunmak solculuk mu oluyor ? Kalp insanın ana yurdudur. Merhameti ve şefkati elden bırakmayalım. Misafirimiz bize Allah ‘ın emanetidir. Suriyeli muhacir kardeşlerimize karşı geliştirilen ayrımcı ve bölücü hava bu bombalamanın saikidir. Yani onları sürekli horlayan bir atmosfer vardı. Bu sisli hava bombalama öncesi bazı gazeteler tarafından pompalandı.Bize ne oldu böyle?

            Reyhanlı  bombalamasının öncesine bir bakalım. Suriyeli muhacirler paramızı yiyor , sokakta alış veriş yapıp para ödemiyorlar vb. Marmara depreminde yerli hırsızlar , altın için el kol kesmedi mi ! Bulgaristan’dan , Yunanaistan , Halepçe ‘den gelen soydaş ve dindaşlarımıza kapı açmadık mı ? Yani muhacir ve ensarın sorunlu insanı var diye , muhacir yurdu Anadolu ‘yu düşmüşlere açmayacak mıyız? Hani nerede konukseverlik ruhu , nerede düşmüşe vurmama söylemi ? İnanmak istemiyorum ama , bomba patladıktan sonra , yoldan geçen Suriyeli mültecilerin kafasını ezmek ne demek ? Bu mu Müslümanlık? Tam bir Vandalizm örneği. Hz.Ali ne diyor : “Dostlarını üzmekle , düşmanlarını sevindirmiş olursun.” Sanırım bu hale coni çok sevinmiştir! Suriyeli devrimcileri geri göndermek de cabası ! Tam bir akıl ve gönül tutulması.

            Gelen muhacir, bereketi ve sevabıyla birlikte gelir. Sabredeceğiz. Tıpkı Bulgaristan ,Kafkasya, Halepçe ‘den gelenlere sabrettiğimiz  gibi. Anadolu gurbetçilere vatan olmuş , Orta Asya ‘dan gelen biz Türkleri kabul etmiş bir coğrafyanın adıdır.İbn-i Haldun’un dediği gibi kaderimiz olan coğrafyamıza ve atalar kültürümüze yabancılaşmadan , bütün muhacir ve ensar dostlarımıza sahip çıkalım. Baharın barış açtığı coğrafyamızda , kardeşçe ve bir arada yaşama irademizi pekiştirdiğimiz zaman ; burası vatan ve konuklara emin bir yer olur.Yoksa gerisi lâf-ı güzâf.

            Günün şiiri :” Çeşm-i insâf kadar kâmile mizân olmaz.” Lâ EdrîBu yazı 6 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


İsa ÇOLAKER Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Amasya Şehitliği Ziyaret Edildi..  
  Orbay’dan Veda Ziyareti..  
  Söz Verilen Bilgisayar Yonca’ya Teslim Edildi..  
  Şehit Aileleri ve Gaziler Onuruna İftar Veril..  
  Milli Mücadelenin 100. Yılında 100 Genç YEPAŞ..  
  Vali Varol’dan Başsağlığı Ziyareti..  
  “Süt İçiyorum Sağlıklı Büyüyorum"..  
  Haşim Hatipoğulları Güven Tazeledi..  
  Özgür-Der Amasya ve İHH Temsilciliği Gönüllül..  
  Posta Pulları Sağlık Sloganlarıyla Tasarlandı..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.