23 Şubat 2019 - Cumartesi / 17:30
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
İsa ÇOLAKER İsa ÇOLAKER
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

TAKSİM TAKSİM ŞİDDET

            Ağaç kesme bahanesiyle başlayan Taksim hadiseleri , sonunda günlerin getirdiği bir şiddet eylemine dönüştü . Sokak muhalefetini bir araya getirdiğini gördüğümüz eylemler başlangıçta masum ve sade bir şekildeydi. Tıpkı beş yüz gün süren başörtüsü , dört yüz gün süren cumartesi anneleri ya da cumhuriyet mitingleri vs. gibi . Sonraları saldırı ve hiddetin bastırılmış kışkırtıcılığıyla , bir anarşi ve  kaos ortamına tahvil edildi. Pireyi deve yapmakta malum olan sokak lümpenleri aklı sıra devrim yapacaklar ve bir hafta önce övdükleri (!) T.C. yi yakıp yıkacaklarını ilan ediyorlardı. Ağaç bahane , eylemci şiddet şahaneydi. Mesele üzüm yemek değil , bağcı dövmekmiş.

            İmralı canisinin elçisi Sırrı Süreyya başkanlığındaki ekip ; liberal , marjinal sol ,faizci , beyaz kuvvetler , lümpen spor tayfası gibi bilumum sokak adamları meşru hükümeti yıkmak için , seçimsiz bir yirmi yedi mayıs provası çektiler ! Havada uçuşan palavra taleplerle ortaya çıkan yıkıcı ve bölücü unsurlar, sövdükleri bir abd baharının minisini yapmaya çalıştılar. Meselenin ağaç olmadığını odunlar bile bilir. Ağaç mesele olsaydı , Dersimde yıllar önce yakılan elli iki bin ağacı hatırlarlardı. Sorun ; Taksime yaptırılmak istenmeyen cami ve eskilerin yıktığı ve yeniden inşa edilecek olan Topçu Kışlasıdır. Yani hakikat ters yüz edilerek sönmez . Şuursuz ve hayırsız evlat , devletine ve milletine pusu kurmaya yeltenmiştir. Hayırlı devlet , bazılarının bu saldırganlığına karşı sükunetini korumuştur.

            Taksim eylemcileri ve yaptıklarını şöyle bir özetleyelim. Koç, Özyeğin, Hacettepe ,Odtü üniversiteleri rektörleri sınavları erteleyip gezi parkına öğrenci bindirme kıtaları sevk ediyor. Boyner ve Garanti bankası genel müdürü çapulcuyuz diyor. Siz çapulculuğu kabul ediyorsanız sorun yok . Hiç üstümüze alınmayız. Sırtına bayrak geçirmiş(!) spor takımı soytarısı lümpenler polise adice saldırıyor. Kafa attıkları polis dengesini kaybederek şehit oluyor. Bine yakın araç yakılıyor , yüz polis aracı kullanılamaz hale getiriliyor. Dört bin eylemci yaralanıyor. Beş yüz polis saldırıya uğruyor…Kullanılan ajitasyon yöntemleri gayet tanıdık değil mi ey okuyucu! Bunun bir sonrası , ulusal kanal sunucusunun beklediği genç ölümleri ve Harbiye ‘den yola çıkacak “ darbeci “ kurtarıcılardır. Tam bir feda kültürü. Cesetler üstünden yapılacak darbe kışkırtıcılığıdır. İşin özü darbeci kültürün hala devam ettiğidir. Cezaevindeki ergenekonik ekip de desteğini açıklamış zaten. Uyuma ey halkım!

            Bu millet  sokak lümpenlerine kendini bırakmadığı gibi , evlatlarını da yem etmez. Polise ve askere saldıran çetelere karşı güvenlik güçlerimizi savunmak boynumuzun borcudur. Ne diyor Akif : “Yıkmak insanlara yapmak gibi kıymet mi verir / Onu en çolpa herifler de emin ol becerir. / Sade sen gösteriver 'işte budur kubbe' diye / İki ırgatla iner şimdi Süleymaniye.” Yani yıkmak basit diyor usta .Taksimi yıkarsın , eskilerin  Topçu Kışlasını yıktığı gibi. Yapmaktır zor olan. Yapılacak olan kışla Amasya’daki Saraydüzü kışlasının prototipi gibi olacaktır. Karşı çıkılan bu yenilenme ve cami inşaatıdır. Açıktan cami yaptırmayız diyemiyorlar ve arkadan dolanarak gezi vs. diyorlar. Bunlar ecdadın adını duydu mu rahatsız olan tipler. Şiirin devamında ;” Ama gel kaldıralım dendi mi heyhat o zaman / Bir Süleyman daha lazım yeniden bir de Sinan. / Bunların var mı sizin listede hiç benzeri; yok. / Ya ne var? Bir kuru dil, siz buyurun karnım tok. / Ötmeyin nafile baykuş gibi karşımda susun. / Mürtecisin be imam?  Mürteciyim hamdolsun.” Akif ‘in tespitleri bugünün tıpa tıp aynısı . Yapmayan ve yıkan , her şeye karşı bir yığın.

            Köprüye , baraja ,otoyola, restorasyona , kentsel dönüşüme , havaalanına , sosyal restorasyona ,hes ‘e vb. her türlü yeniliğe karşı duran bir eski kafa. Boş ve sloganik bir yapılanmanın adı taksim taksim bölünme olur! Toplumu bölme ve germenin alemi yok. Seçim sandığı gelir ve sonucuna katlanırsın. Seçimden ümidini kesmenin karşılığı Taksim- Harbiye yapılanmasıdır! Biz halkız ve bunu biliyoruz. Faizci lobi de aradan nasıl faiz artırımı çıkarırım hesabında. Abd desen o da yerli adamları vasıtasıyla  yardım ve yataklık derdinde . Heyhat , baba katiliyle baban bir safta hali. Yıkan ve yakan değil , dayanışma gösteren ve yabancıların elini güçlendirmeyen bir millet olmalıyız. Polisin de orantısız güç kullanarak , onların eline malzeme verme lüksü olmamalı. Biraz özen diyorum. Lümpen tayfanın ve terör guruplarının derdi , polisi üstüne çekerek saldırtıp durumdan vazife çıkarmak. Güvenlik güçlerimiz buz gibi soğuk kanlı olmalı.

            Vatandaşlarımız da tahriklere kapılmamalı. Camiye gidene söven , camiye ayakkabıyla giren , elinde bira şişeleriyle T.C. (!) yazan , belediyenin otobüsünü yakan ve üstünde  fotoğraf çektiren bir avane ve ekibiyle karşı karşıyayız . Kafası ve gönlü karışık bu insanlara karşı sakin olmalı. Sn. Bahçe ‘linin yaptığı sağduyu ve teskin edici konuşmaları çok önemsiyorum. O alana giden vekil istifa etsin demek , sokağın diline ve şiddete teslim olmamak demektir. Sorumlu muhalefet budur. Bu sorumlu muhalefet dili sandığa da yansır. Ana muhalefetse yangına körükle gitmemeli. Şiddet döner ve onu da vurur. Parti binası yakmak  ne demek? Ya içerden sana cevap verilirse ne yapacaksın ? Kazancı Yokuşu Taksimin tarihi sınavıdır! Bir kör kurşun atılsaydı ne yapardık ? İkinci Taksim ve Kazancı Yokuşu faciası değil mi? Allah korusun. Kitleye gaz verenler bunu hatırlasa iyi olur. Taksim ‘ in Harbiye ‘ye çıktığını unutmayalım !

            Kimseyi öteki yapmadan ve dinleyerek çözemeyeceğimiz sorun yoktur . Yeter ki konuşalım ve ülkemizi sevelim. Kalın sağlıcakla .

            Günün kitabı : Üç Mesele ,İsmet Özel , Deneme ,Şule Yay.Bu yazı 5 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


İsa ÇOLAKER Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  249 Bekçi Törenle Yemin Etti..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Amasya Valiliğine Z..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Belediye Başkanına ..  
  Vali Varol’dan Pekcan’ın Ailesine Başsağlığı ..  
  Sıfırlanan Döner Sermayeye Acil Çözüm Gerekli..  
  Başvurular E-Devlet’ten yapılabilecek..  
  Hayırsever Doktordan Anlamlı Bağış..  
  Başkan Özdemir’den Genç Kızılay'la Kahvaltı B..  
  Emniyet Müdürü Pekcan Dualarla Toprağa Verild..  
  Vakıfbank’tan ATSO Ziyareti..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.