23 Şubat 2019 - Cumartesi / 17:29
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
İsa ÇOLAKER İsa ÇOLAKER
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

ZAMANIN ELİNDEN TUTMAK

            Değerli akademisyen , hoca , Türk edebiyatının ünlü simalarından Şerif Aktaş hocayı kaybettik. Genelde dost ve arkadaşlarımın armağan kitaplarına ya da hatıra yayınlarına yazı yazamam! Ne zaman böyle bir teklifle karşılaşsam , çekince koymuş ve imtina etmişimdir . Neden yazmadığım konusunda bir fikrim de yok . Derslerimde kitaplarını okutttuğum ve ilk teorik edebiyat bilgilerimi kendinden aldığım Şerif Aktaş hocayı bir yazı konusu yapmak içimden geldi . Kendisinden okuduğum ilk kitabı da , başlığa çektiğim Zamanın Elinden Tutmak adlı denemeler toplamıdır .

            Alimin ölümü alemin ölümüdür gerçeği beni hep düşündürmüştür . Belki de beni yazmaya iten nedenlerden birisi budur ? Şerif Aktaş hoca , velûd bir yazardı . Yazdıkça okunan ve aranan bir yazardı. Türk edebiyatında teorik ve edebiyat bilgileri alanında otorite olmasına rağmen , daha çok hocalığıyla öne çıkmış bir kişilikti . Kendini öğrencilerine ve ilme adamış bir hayatın tanığı olan hoca , yüzlerce akademisyen ve araştırmacı yetiştirmiş biri olarak alem-i daimiye göç etti . Yetiştirdiği insanlar ve ilim adamları ona kefil olur dilerim . İlim adamı olanların buna özen göstermesi önemlidir .Tarihten romana , romandan şiire doğru akan bir edebi dilin tercümanı olmuş bir kişilikti . Eserlerinin tümünde bir araştırma ve emek mahsulü çaba vardır .

            Zamanın Elinden Tutmak , Türk Şiiri Antolojsi ,Roman Sanatı ve İncelemesine Giriş , Edebiyatta Üslup ve Problemleri , Yazılı ve Sözlü Anlatım ilk elde okuduğum ve tabir-i caizse yineleyerek okuduğum eserleridir . Öğrencilerime önerdiğim her eseri , iyi biz bırakmış teorik ustasıydı. Mehmet Kaplan hocadan sonra , en iyi Türk edebiyatı analizcisi ve tahlilcisi  desek yeridir . Kendisiyle hiç tanışma şansına nail olmama rağmen , onu kalben sevmiş ve eserlerini özenle okutmuş biriyim . En teorik ve zor yapıdaki edebiyat meselelerini dahi , çok basit ve anlaşılır yapan bir kalem ustasıydı . Kalemini daha çok edebiyatın anlaşılması ve teorik meselelere ayırdığı için , zor ve aranan metinlere getirdiği yorumlarla bilinir . Üslup ve sorunları hakkında yazdıkları hala aşılabilmiş değildir . Yerli bir kalem erbabı olduğu için , daha çok Türk edebiyatı ve incelemeleri alanına yoğunlaşmış bir yazardır .

            Öğrencilerim ne zaman bir antoloji ve seçki sorsa , hemen oracıkta Türk Şiiri Antolojisi adlı çalışmasını önerirdim . Tamamen kendi şiir düzeni ve anlayışına göre düzenlediği antolojisi , tam bir bilimsel değeri olan çalışmadır . İlk bakışta soğuk ve anlaşılması zor metinleri seçmiş gibi görünse de , kitabı aralayınca hocanın ne kadar seçici ve özenli bir edebiyat disiplinine sahip olduğunu görüyorsunuz . Akçağ Yayınları hocanın tüm kitaplarını ısrarla bastırmayı sürdürüyor . Okunan kitaplar sıralamasında iyi yerde olduğunu düşündüğüm diğer bir kitabı da ; Edebiyatta Üslup ve Problemleri adlı çalışmasıdır . Yerli Rene Wellek-vari- bir üslupla yazdığı eser de , okunası eserleri arasındadır . Batıda- doğuda üslup ve yazma meseleleriyle alakalı ne kadar yayın varsa  taranarak hazırladığı eser hala okuyucusuna öncülük yapmaya devam ediyor .

            Şerif Aktaş hocanın en faal olduğu edebî alanlardan biri de , şiir tahlili ve incelemeleridir .Hocanın bu konuda Şiir Tahlili adlı özgün bir çalışması vardır . Seçili şiir metinlerini yorumladığı çalışma , Mehmet Kaplan hocanın tahlil çalışmalarından sonraki en iyi eserlerden biridir . Yayın bakımından bu kadar zengin olan Hoca , insan yetiştirmeyi ve öğrenci okutmayı da ihmal etmemiştir .Öğrencilerini de unutmayan ve onlara yol gösteren bir tarafı da vardı Hocanın . Bunu bir çok öğrencisinden ve dostundan dinledim . Hz . Peygamberinin üç şeyi ardından bırakan iyi insandır hadisine mazhar olarak ; ardından onu anlayan ve ilminden yararlanan insanlar bırakması ne güzel !

            Edebiyat üstüne yüzlerce makaleleri bulunan Hoca , aynı zamanda Erzurum ekolü diyebileceğimiz öğrenci ve akademisyen kuşağının temsilcilerinden biriydi . Milliyetçi- Muhafazakar camianın sessiz ve dingin yazarlarından biri olan Hocanın , gayet mütevazı ve sade bir yaşamı olmuştur . Şatafatlı ve yapmacık sanat (!) ortamlarından uzak duran Hoca , oldukça kaliteli eserler bırakarak dâr-ı bekâya göç etti . Alimin sadece bedenen öldüğünü unutmadan ; yeni alim ve ilim erbapları yetiştirmek için ,yazdıklarını okumaya ve Türk edebiyatına hizmete sunmaya devam etmek , sevenlerinin ve edebiyat dostlarının bitimsiz görevidir . Eserlerinden feyz aldığım ve okuma kaynaklarımdan olan Şerif Aktaş Hocayı yeniden ve bıkmadan okuyalım . Türk edebiyatı dostlarının başı sağ olsun . Nur içinde yatasın Şerif Hocam . Allah sevenlerinin ilmini ve basiretini artırsın . Amin .

            Günün sözü : “Yeryüzünün mezardan başka beşiği yoktur. ( Firdevsî )Bu yazı 5 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


İsa ÇOLAKER Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  249 Bekçi Törenle Yemin Etti..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Amasya Valiliğine Z..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Belediye Başkanına ..  
  Vali Varol’dan Pekcan’ın Ailesine Başsağlığı ..  
  Sıfırlanan Döner Sermayeye Acil Çözüm Gerekli..  
  Başvurular E-Devlet’ten yapılabilecek..  
  Hayırsever Doktordan Anlamlı Bağış..  
  Başkan Özdemir’den Genç Kızılay'la Kahvaltı B..  
  Emniyet Müdürü Pekcan Dualarla Toprağa Verild..  
  Vakıfbank’tan ATSO Ziyareti..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.