23 Şubat 2019 - Cumartesi / 18:52
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
İsa ÇOLAKER İsa ÇOLAKER
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

TÜRKİSTAN TÜRKİSTAN

            Yavuz Bülent Bakiler ‘ in bir gezi kitabının adı Türkistan Türkistan ‘ dır . Doğu Türkistan ya da nam-ı diğer Uygur Özerk Bölgesindeki çalkantı durulmuyor . Çin ‘ in zulmüne dayanamayan Müslüman Uygur Türkleri dönem dönem , Çin ‘in neo liberal komünizmine karşı isyan ediyorlar . İnsan hakları ve özgürlüklerin ayaklara altına alındığı bölgeden yine katliam ve zulüm haberleri geliyor . Doğu Türkistan milli lideri İsa Yusuf Alptekin ‘ in ölümünden beri , özgürlük direnişleri ve muhalif Uygur hareketi direniyor . Urumçi , Turfan , Hotan vb. bölgelerdeki direnişi durduramayan Çin Komünist Partisi (ÇKP) , bildik yöntem ve karartmalarla dünyayı bu direnişten uzak tutmaya ve haberleri engellemeye çabalıyor .

            Müslüman Uygur Türklerinin yakın tarihine bakarsak , yeni liderin Rabia Kadir olduğunu görürüz . Rabia Kadir , Müslüman Uygur Türk direnişinin lideri ve organizatörü durumundadır . Onun sitesindeki fotoğraflara ve haberlere baktığmız zaman , Çin komünistlerinin zulmünün nerelere vardığını çok rahat görebiliriz . Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde çok sert ve oldukça gayri insani. Bir fotoğraf karesinde bayan bir Uygur Türkünü elinden sandalyeye kelepçelemiş komünist Çin askeri bacımızın eline postalıyla basıyor ve kadın Uygurlu direnişçi acılar içinde kıvranıyor , tam bir Çin zulmü . Olayların nedenleri de Uygur Türkü kardeşlerimizin , kimlik ve sosyal haklarının tanınmamasıdır.

            Çin Komünist Partisinin gayri insani  az çocuk yasağı ve bir çocuktan fazlasını kürtaj ve öldürme yasası sırf bu bölge için başlatılmış ve sonra tüm Çine yayılmıştır . Çoğunluğu 9 milyon Müslüman Uygur Türkü’nün oluşturduğu ve Türkiye'nin iki katı büyüklüğünde olan 17 milyonluk bölgede Uygurlar, Çinli yetkililer tarafından dini ve kültürel baskıya maruz kaldıklarını belirtiyor. Bölgeye sürekli olarak gönderilen Hanların (Çinliler) yerleştirilmesi, istihdam eşitsizliği, kaynakların adaletsiz paylaşımı gibi Pekin’in bölgeye olan politikalarından dolayı burada sık sık çatışmaların yaşandığı da kaydediliyor. Son olaylarda 24 Müslüman Uygur Türkünün öldüğü söyleniyor .

            İnternet blogları dahi Çin devletinin saldırısı altında olduğu için , ülkeden sağlıklı haber almak mümkün değildir . Müslüman Uygur Türk kardeşlerimizin başına neler geldiğini sınırlı sayıdaki gizli blog ve sitelerden öğreniyoruz . Sitelerdeki görüntülere göre , küçücük Uygur Özerk bölge sokakları koca Çin tanklarıyla kuşatılmış vaziyettedir . Yüzlerce Uygur genci de göz altına alınarak bilinmeyen yerlere işkencelere götürülmüşlerdir . En son Kaşgar bölgesindeki çatışmalarda Nisan ayında 21 kişi şehit olmuştu . Nedir bu insanımızın çektikleri ? Irak Milli Türkmen Cephesi lideri de menfur bir saldırı da şehit düşmüştür . Irak ‘ ta , Çin ‘ de , Myanmar ‘ da şehit düşen yüzlerce Müslüman kardeşimiz !    Doğu Türkistan ‘ da müthiş bir Çin sansürü ve haber atlatması da var . Çin resmi haber ajansları dışında hiçbir haber kanalı haber yapamıyor ve bölgeye sokulmuyor. Bu nasıl Çin liberalizmi? Abd ‘ nin yedeğindeki bir Çin komünizmi böyle olsa gerek ! Soydaşlarmızın başına ne geldiğini bir şekilde öğrenmeke istiyoruz ama , dünyanın gözü önünde öğrenemiyoruz . Nerde İslam ülkeleri , nerde Türk dünyasının anlı şanlı devletçikleri , hükümetimiz ne yapıyor ? Bu gariban Uygur Türkünün sahibi yok mu ? Sahibi Allah olana O yeter ama , biz zalimden taraf mıyız ? Mazlumdan tarafsak , sesimizi yükseltelim . Sosyal medyayı kullanarak yardım kampanyaları ve mücadele afişleri yapalım . Sayfalarımızı ve çubuklarımızı Çin zulmünü anlatan haberle dolduralım . Yardım örgütlerimiz derhal Doğu Türkistan ‘a gitsin . İHH , Kimse Yok Mu , Cansuyu , Kızılay vb .

            Müslüman Müslümanın ayağına batan dikenen sorumludur . Kardeşlerimiz Çin neo liberal komünistlerine karşı direnirken en azından soluğumuz ve duamızla onların yanında olalım . Diyanet niye hutbe okumuyor ? Camilerimizde Uygur Türkleri için niye yardım toplanmıyor ? Bu millete daima mazlumun yanında olmuştur . Müslüman Uygur Türk kardeşlerine yardım etmek bizim aslî görevimizdir. Nelerine yardım etmedik ki! Allah Ramazan ayına gireceğimiz bugünlerde Müslüman Uygur Türk kardeşlerimizin yâr ve yardımcısı olsun . Zulüm payidar olmaz . Biz soydaş ve kardeşlerimize yardım edelim ki , onlar özgür , müreffeh ve insanca bir yaşama kavuşsunlar . Türk milleti özgürlüğüne ve izzetine düşkün bir millettir . Boğazında Çin tasmasıyla yaşamaktansa , onuruyla ölmesini de bilir . Şehit Uygur Türkü bu bilinçle hareket etmektedir . Yaşasın zalimler için cehennem .

            Günün şiiri : “ Yalancı dünyaya aldanma yahu / Bu dernek dağılır divan eğlenmez / İki kapılı bir viranedir bu / Bunda konan göçer mihman eğlenmez .” Aziz Mahmut HüdâyîBu yazı 5 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


İsa ÇOLAKER Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  249 Bekçi Törenle Yemin Etti..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Amasya Valiliğine Z..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Belediye Başkanına ..  
  Vali Varol’dan Pekcan’ın Ailesine Başsağlığı ..  
  Sıfırlanan Döner Sermayeye Acil Çözüm Gerekli..  
  Başvurular E-Devlet’ten yapılabilecek..  
  Hayırsever Doktordan Anlamlı Bağış..  
  Başkan Özdemir’den Genç Kızılay'la Kahvaltı B..  
  Emniyet Müdürü Pekcan Dualarla Toprağa Verild..  
  Vakıfbank’tan ATSO Ziyareti..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.