18 Şubat 2019 - Pazartesi / 07:30
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
İsa ÇOLAKER İsa ÇOLAKER
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

İMARETTEN İBADETE BAYEZİD CAMİİ

Selâtin camii olarak Sultan Bayezid camisinde teravih kılmak apayrı bir güzelliktir . Ecdadın bin bir güzellikle yaptığı bu cami benim için ayrı bir manevi öneme haizdir . Muhtemelen eski teravih namazlarında da , bu caminin ve cemaatinin ayrı bir güzelliği vardı . Ne zaman Bayezid camisine gitsem , insanların caminin büyülü etkisinden kurtulamadıklarını görüyorum . Cami müştemilatıyla birlikte müminlerin üzerine manevi bir etki kuruyor . Bu camiye yolu düşüp de bunu anlamayan birine tesadüf etmedim . Yani selâtin camii olarak heybetini  mümin gönüllerde gösteriyor . Amasya ‘ da epey ramazan yaşamış birisi olarak , ben Sultan Bayezid camiinin manevi ihtişamını hissediyorum .

Selâtin camilerinde eskiden Enderun Teravihi kılınırdı . Amasya  Sultan Bayezid camisinde de büyük olasılıkla Enderun Teravihi kılınmıştır ! Enderun Teravihinde ; teravih namazının her bir dört rekatında farklı makamlarda Kur'an okunuyor. Yine müezzinler aynı makamla ilahilere devam ediyor. Mesela , Hüseynîyle başlar ve devam edermiş . Ayrıca Cumhur müezzinliği diye bir uygulamada varmış . Çifte ezan okunan bu namazda oruç yaza gelmişse , tervihalarda – her dört rekatta bir – kırmızı şerbet , kışa gelmişse , süt ikramı yapılırdı . Kırmızı şerbet, Peygamberimizin annesinden doğumuna hürmeten ; sütse , Peygamberimizin Miraç yolculunda Cebrail ‘(as ) ın süt ikramı anısına dağıtılırdı . Tervihalar arası dört ila beş dakika olur ve bu aralarda gazelhanlar ilahi okur ve dinlenen cemaat ikramları içerdi. İkramlardan sonra rekata devam edilirdi . Niçin Sultan Bayezid da tekrar Enderun Teravihi olmasın ? Camiyi tekrar eski ihtişamlı selâtin günlere döndürmek için bunu düşünmemiz gerekir .

Enderun Teravihinde amacın müminleri camide tutarak , onları sevaba daha yaklaştırmak ve onların sosyalitesini artırmak diye düşünüyorum . Ne güzel bir toplumsal din ritüeli . Eskiden cemaat çabuk teravih kılıp camiden kaçmak isterdi , şimdi , caminin görevlileri camiyi cemaatten daha çabuk terkediyor ve dışarıdaki işlerine koşuyor ! Enderun Teravini bu şartlarda nasıl kılacağız ? İlgililere duyurmak benim görevim . Ey cemaat ve cami görevlileri , yeniden camiyi eski fonksiyonel teravihli günlere kavuşturalım ! Ne dersiniz , zor mu ? Ecdat zaman ayırmış ve yapmış , biz niye yapmayalım ! İmaret mantığıyla inşa edilen Sultan Bayezid Camii bugün de çevresine sosyal ışık ve maneviyat saçmaya devam ediyor  . Aşevi , yazmalar  kütüphanesi , şadırvan , müezzin odası , bedava çay servisi , kuş yuvaları , yedi bölümlü çifte minare , eşiksiz basık kapılar , deprem ayarları , Pir Hamdullah hattı levhalar , sağlı sollu minarelere paralel çınarlarla (yıldırımlıklar) manevi dünyamıza heybetli bir hizmet sunuyor . Her camimiz gibi avlu da Osmanlının tüm çiçek sevgisini anlatmaya devam ediyor .

Ramazanda oraya uğramazsam kendimi suçlu gibi hissediyorum ! Kime karşı derseniz ? Camiyi bugünlere taşıyan ecdada . Bu camide teneşire yatmak bile güzeldir ! Orada ki ulvi topluluğu ve heyecanlı cami eşrafını nerede bulacaksınız ? Gelen her mümin Allah ‘ ına yaklaşmak ve ecdadına selam göndermek için bu camiye ve müştemilatına geliyor . Niye bir şairimiz Sultan Bayezid Camiine şiir yazmıyor ? Süleymaniye , Sultan Ahmet , Ulu Cami vb . şiirlere konu olmuş da ; Sultan Bayezid camii bir şiiri hak etmiyor mu ? Şiir ustası arkadaşlara buradan bir sitem olsun . İkinci Bayezid ‘ in ruhu bu şiirle taçlanır diye düşünüyorum . Mimarı Şemsettin Ahmet ‘ in marifetine iltifat edecek bir şair ruhu çıkacak mı? Marifet iltifata tabiidir , iltifat görmeyen marifet zayiidir . Vesselam . Evliya Çelebi ‘ nin Amasya’ da ki on medresenin en süslüsü dediği yapı , beni göz alıcı mimarisiyle de etkiliyor . Mukarnaslı giriş kapısı , mermer işçilik harikası minber ve on iki köşeli şadırvan , harika bir işçilik ve ruhun eseridir . Caminin içindeki o loş ve derin ruhani hava ayrı bir güzellik .

Caminin giriş kapılarından birinin hizasına yeni yapılan Şehri  Amasya Maketi ; yüz yetmiş sekiz metrekare bir alana oturmakta ve Amasya ‘ nın bin dokuz yüz on dörtlü yıllarını ışık oyunları ve sabah ezanı eşliğinde çok güzel anlatmaktadır .  Dağı , taşı , nehriyle tam bir Amasya gezisi yapılan maket , camiye modern zamanların bir eseri olarak hava katmıştır . İnsan ruhunu gezdiren bir hava ve İslamî bir dinginliğe sahip olan Sultan Bayezid camii , insanı ve derin tarafını temsil eden bir yapının adıdır . Beni de cezbeden mimarî ve insan iradesinin birlikteliğidir . Bugün öve öve bitiremediğimiz birinci Cumhuriyet ‘in hala bir cami mimarisi yoktur ! Bahçesiz , avlusuz Kocatepe ve Şakirîn camileri bunun tipik örneğidir ! Onun için , varlığın yeter Sultan Bayezid Camii diyorum . İyi ki varsın ata yadigârı . Bize huzur ve inanç vermeye devam edesin ey Bayezid ‘ in ruhu . Bir Yunus beytiyle bitirelim: “Sofuyum halk içinde tesbih elimden gitmez /  Dilim marifet söyler, gönlüm hiç kabul etmez.” Durum bu ey okur ! Dilimiz söyledi , kalem böyle yazdı . Gönül size emanet .

Günün kitabı : Hz . İnsan , Dücane Cündioğlu , Kapı Yay .Bu yazı 5 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


İsa ÇOLAKER Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  İşçi Kardeşlerimizin Her Zaman Yanındayız..  
  Becerikli Tavşanlar Gazetemizi Ziyaret Etti..  
  Amasya Gümrük Müdürü Pınarbaşı'ndan Ziyaret..  
  Bağımlılıkla Mücadele Kurulu Toplantısı Yapıl..  
  Sevdamız, Kavgamız, Davamız Eğitim Bir-Sen 27..  
  Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanından Ziyaret..  
  Amasya Şeker Pancar Bedellerini Ödemeye Başla..  
  12-22 Haziran Festivali Hazırlık Toplantısı Y..  
  Üniversite Güvenlik ve Asayiş Koordinasyon To..  
  Funda Varol’dan Şehit Ailesine Ziyaret..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.