23 Şubat 2019 - Cumartesi / 18:37
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
İsa ÇOLAKER İsa ÇOLAKER
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

ÖTEKİ AMASYA

            Amasya , eski olduğu kadar çok kültürlü bir yapıya sahip bir şehir  . Onun için tarihsel süreçte ve bugün , çok farklı kültürel mirasın bir arada  yaşadığı medeni bir görünüme sahiptir . Kentin tarihten gelen bir arada yaşama kültürü ve demokratik hoşgörüsü günümüzde de sürmektedir . Binlerce yıl bağrında farklı mezhep ve meşrebi sıcakkanlılıkla barıştıran şehir ; bugün de değişik ülkelerden gelmiş muhacirlere , başarılı ve uygar bir şekilde kapılarını açmış ,  mülteci kardeşlerimize çok güzel bir ensar ortamı sunmuş bir şehirdir . Nehir kıyısındaki ramazan programları sırasındaki çoğulcu yapı ve konukların etnik çoğulculuğu , beni bu yazıyı yazmaya teşvik etti . Fonda çalan Türkçe parçalara koro halinde ,  ensar ve muhacir birlikteliğiyle eşlik eden bir Amasya portresi . Ne güzel !

            Değişik neden ve şartlardan dolayı , devlet aklı muhacirlerin bir kısmını Amasya ‘ ya yerleştirmiştir . Tıpkı Osmanlı ‘ da ; Kırım , Azerbaycan , Tatar ,Kürt , Alevi  vb . gurupların yerleştirilmesi gibi ; Suriye ,Irak , İran , Türkmen  vs . ülkelerden muhacir Arap ve değişik ırklardan binlerce insan Amasya ‘ nın ötekisi olmadan ve özgür bireyler olarak yaşamaya devam ediyorlar . Çarşı pazarda iş bulup çalışmaya başlayan muhacirleri görünce , insanımızın hoşgörüsünü ve mazluma sahip çıkma duygusunu bir kere daha anlıyorum . Tarihte de böyleydi , şimdi de böyle . Sen , ben yok ; bizler var . İnsanlık ve kardeşlik paydası var . Oysa ötekine sahip çıkmayan ve kapıya koymaya çalışan Alman faşistlerinin uygulamaları ortada ! Neredeyse her sene yanan Türk insanı gerçeği ! Amasya ‘ mızın Solingen ‘ de yanan canları ve şehit insanlarımız .  Avrupa ‘ nın  vicdanı , hala ötekini anlamaya ve birlikte yaşamaya uygun değil .

            Bir arada yaşama iradesini iyi gösteren kent insanı , Arapça konuşmalara ve yüksek sese dayalı Arap kültürüne gayet olgun bir şekilde kulak kesilmekte ve o insanlara ev ve çalışma ortamı sunmakla tarihsel köklerine sahip çıkmaktadır . Eski Amasya şehri de , Osmanlı ‘ nın değişik şehirlerinden ve Kafkasya , Avrupa civarlarından göçe sahne olmuştur . Yani şehrin biraradalığı bayağı eskidir . Bir çok modern kentimiz mülteci ve muhacire bu şekilde sahip çıkma ferasetini gösterememiştir ! Çok kültürlü ve çok çoğulcu bu yapı Amasya ‘ yı tam bir Medine yapmıştır . Yani İslam ‘ ın şehri diyorum . Çünkü şehirleri şehir yapan , insana ve misafirine verdiği değerdir . Amasya ya bir gelen ağlar , bir de giden ağlar sözü boşuna söylenmemiştir . Ötekisini yaratmayan her kent , yaşanabilir ve vicdanı olan bir şehirdir . Amasya ‘ nın motto ya da gettosu da yoktur . Yani sahiplenemediği bir öteki topluluğu da yoktur . Ötekisini bu denli  içselleştiren şehirler artık bir dünya şehri olmuştur .

            Amasya , içindeki unsurları da tarihsel süreçte koruyan ve renkli tutan bir yapıya da sahiptir . Yozgat , Erzurum , Artvin , Gümüşhane , Sivas , Tokat ,Çorum  vb . şehirlerden kente gelen yurdum insanı , buraya çok çabuk adapte olmuş ve yaşamını ortak kültüre katarak sürdürmeyi becermiştir . Bu bir arada yaşama iradesi Amasya ‘ nın kültür şehri olması yönündeki iradesini kolaylaştırmaktadır . Ortak kimlik ve kültürle yoğrulan kent insanı  , beyefendi ve çoğulcu yapısıyla hala göç almaya ve devlet aklının itibar ettiği bir turistik kültüre doğru gitmektedir . Yani Amasya beraber yaşama ve şehir sessizliği konusunda Türkiye ölçeğinde birinci  sıraya girebilecek özellikleri taşımaktadır . Şehir kültürü yükseldikçe ve insanımız bunu korumayı sürdürdükçe , bundan kazanan Amasya ve yerli kültürü olacaktır .

            Çağdaş dünyada beraber yaşama ve birlikte geleceğe yürüme , artık bir varoluş sorunudur .Bu kriterler , kentler için demokratik ve demografik değerler olmaya devam etmektedir . Yerleşme ve demokrasi artık bir arada ve birlikte yaşamanın adı olmuştur . Yerini seçen insan , hem demokratik olgunluğa ,  hem de yerleşmenin imkanlarına  bakmaktadır . Yani şehir sadece ekonomi değildir . İnanç farklılıklarını ve etnik kimlikleri kucaklayan şehirler , artık ötekini oluşturmayan şehirlerdir . Amasya , ötekini yaratmayan bir şehir olarak bu olgunluğa ulaşmış ve gelişmeye devam etmektedir . Bunda şehrin entegre yapısının da etkisi vardır . Yani Amasya , Osmanlı ve Selçukluyla yakaladığı bir arada yaşama ve birlikte ileriye bakma iradesini , Cumhuriyetle sürdürmekte ve demokratik bir kültüre dönüştürmektedir . Türklerin İslam ‘la muzaffer olduğu günlerden gelen  beraber yaşama ülküsü her daim sürsün dilerim .

            Muhacirini ensarıyla buluşturan Amasya kültürü , çok kültürlü ve renkli bir şekilde yaşamaya devam edecektir . Şehrin güzel insanlarında bu iradeyi görüyorum . Cahit Zarifoğlu ‘ nun Ölü Atlar şiirindeki tanış olamama halini anlatan mısralarıyla bitirelim : “Telaşla yenilen analarda kayboluşları / sevgisiz kalan babalarla / lekesiz bir güneşle ancak / çocuğunu sardığı bezler arınan / ağrıtmaz sanılan bir yaşamak şarkısı …” Ne de zormuş bu yaşamak ve sahipsiz olmak . Öteki olmak yalnız olmaktır ve zordur . Tanrım kimseyi sahipsiz ve öteki yapmasın .  Amin .

Günün şiiri  : Vahdet bahçesine her insan bir gül / Diksin, bayramlarınız bayram olsun . A .KarakoçBu yazı 5 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


İsa ÇOLAKER Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  249 Bekçi Törenle Yemin Etti..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Amasya Valiliğine Z..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Belediye Başkanına ..  
  Vali Varol’dan Pekcan’ın Ailesine Başsağlığı ..  
  Sıfırlanan Döner Sermayeye Acil Çözüm Gerekli..  
  Başvurular E-Devlet’ten yapılabilecek..  
  Hayırsever Doktordan Anlamlı Bağış..  
  Başkan Özdemir’den Genç Kızılay'la Kahvaltı B..  
  Emniyet Müdürü Pekcan Dualarla Toprağa Verild..  
  Vakıfbank’tan ATSO Ziyareti..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.