18 Şubat 2019 - Pazartesi / 07:32
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
İsa ÇOLAKER İsa ÇOLAKER
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

ADALETİN BU MU DÜNYA

Mısır , koçanı koparılmış  ülke durumuna düşürüldü . Eski ve kadim bir kültür geçmişi olan ülke , Abd ve İsrail işbirlikçisi ülkeler eliyle kör bir kuyuya atıldı . Firavunların tarihi , biraz da darbecilerin  tarihidir . Tüm darbeciler , biraz da firavundur . Sessiz ve silahsız bir şekilde direnen Mısırlı kardeşlerimi tüm yüreğimle destekliyorum . Sandık her şey değildir diyen , yerli ve yabancı conilerin de  kulakları çınlasın . Hayatında seçimle yeni tanışan Mısır halkına ve iradesine saygı duymayan karşı devrimci ve işbirlikçi baltacı kıptiler , Mısır demokrasisini daha doğmadan öldürmeye ahdetmişlerdi . Bizde ki gezi olaylarına benzer bir şekilde başlayan çakma Tahrir gösterileri, sonuçta genç Mısır demokrasisini yedi ! Sessiz ve silahsız , Gandhi  metoduyla sokakları dolduran Nil ‘ in çocuklarına adalet ve onun kılıcı yardım eder . Çağdaş bir Musa ‘ yı da , darbeci firavun Sisi ‘ ye musallat eder . Görelim Mevlam neyler .

Meclisi bile erken demokratik dönemde kurulan Mısır , daha anayasal kurumlarını geliştirip serpilmeden , yarı yolda askerî darbeye ve katliama maruz kaldı . Biz doğu toplumları ,  ne çektiysek  postal yalayıcı , sivil ve para militer faşistlerden çektik . Firavun Sisi de halkını kandırmak ve Rabiat-ül Adeviyye direnişini kırmak için , Tahrir meydanına tencere-tava-parayla  hediye çekleri attı ! Bu eylem bizim için de tanıdıktı . Netekim  Evren de , 12 Eylül ‘e kitleleri ikna etmek için , gökyüzünden ayet ve hadis atmıştı ! Yani tüm darbeciler firavun Sisi gibiydi . 28 şubat ‘ ın da bir travesti Sisi ‘ si vardı unutma ! Bizim yerli Sisi ‘ de erotik dergilerden elde ettiği parayı , derin devlete ve para militer elemanlara aktarırdı . Yani darbecilerin dili ve ülkesi farklı olsa da , içerik  ve eylemleri aynıydı . Ama her firavun ‘ un bir Musa’ sı vardır gerçeği değişmez. Diren Mısır ve devrimci halkı diyorum .

Çok eski ve kadim bir kültüre sahip olan Mısır , halk itibarıyla munis ve kırılgan yapıya sahiptir. Savaş ve sertlik kültürü olamayan bu halkı zorla ve itici bir şekilde meydanlara ve çatışmaya ittiler ! Darbecilerin sahibi ve koruyucusu olan batılı emperyalistler ; tıpkı 12 eylül , 12 mart , 28 şubat ‘ ta  olduğu gibi promosyonla sokağa döktükleri işbirlikçileri eliyle de darbeye darbe dememenin çağdaş bir anlayış ve liberal bir düşünce olduğunu bize öğrettiler ! Bizim yerli darbeci sosyal faşistler de , söz konusu Müslüman halk ve Müslüman kardeşlerimiz olunca  , Mısır ‘ daki darbenin zaruri olduğu adi fikrine ve iki yüzlülüğüne kapıldılar . Oysa her darbe , sonuçları itibarıyla Stalinci ve halk düşmanı bir mantıkla yapılır . İyi veya kötü darbe yok , halka kan kusturan apoletli faşist darbeciler vardır . Yani benim darbem , senin darbeni yener komedisi bir demokrat tutum değildir !

İyilikler ve güzellikler konusunda söylenecek güzel bir sözü olan Mevlana , yüz yıllar öncesinden ne diyor : “Ben Musa’mın elindeki asâyım…/  Musa’m gizlide, ben önünde görünüp durmaktayım. /  Müslümanlara deniz üstündeki köprü kesilir, / Sonra da Firavun’a ejderha olurum.”   Mesnevide firavuna Musa kesilen Mevlana ve muhipleri , tüm yüreği ve moral desteğiyle Mısır halkının devrimci mücadelesinde ve direnişinde yanındadır . Çünkü Müslümanlığımız , zalimin yanında olmaya engel ve mazlumun yanında saf tutmaya nedendir . Mesnevisinde Firavuna engel ve ejderha kesilen Mevlana , çağdaş bir yorumla Sisi gibi darbeci katillerin de karşısında ve yiğit bir şekilde yanımızdadır . Hz . Musa , halkına karşı firavunlaşanlara sembol bir karşılıktır . Onun için hepimiz bir Musa ‘ yız .

Kalbi firavunlaşmamış her demokrat , Mısır halkının yanında ve katliamların karşısında olmak zorundadır . Çünkü firavunluk ahlakî  bir sorundur . Musa olmaksa , çok zor ama , insanî bir duruştur . Gariban halkların ve devletlerin yanında olmuş bir Türk milleti , daima Mısır halkı ve insanıyla dayanışma ve gönül ilişkisi içerisinde olacaktır . Tarihte böyle olmuştur , bundan sonra da böyle olacaktır . İktidarı ve muhalefeti anlamsız katliama karşı çıkarken , şanlı direnişe de destek verecektir . Vicdan ,  demokrat olmanın birinci aracıdır . Vicdansız adamlar halkına ve demokrasilerine sahip çıkmazlar . Bu dün böyleydi , yarın da böyle olacaktır . Tüm darbecilerde de vicdan sorunu vardır . Darbeci Sisi ve onun devrilen darbesini görmek için uzağa gitmeye gerek yok , Ahmet Arif ‘ e kulak verelim yeter : “Vurun ulan, /  Vurun, / Ben kolay ölmem. / Ocakta küllenmiş közüm, / Karnımda sözüm var ./ Haldan bilene.” Vurun firavunlar , vurun … Müslüman Mısır halkı ve direnişçiler kolay kolay ölmezler . Bu böyle biline . Tıpkı Çanakkale ‘ de yanımızda savaşan Mısırlıların ve Suriyelilerin ölmediği gibi .

Çağdaş ya da tarihsel firavunları eleştiren bir Sezai Karakoç  : "Firavun saltanatı firavunlar saltanatı / Ve firavun saati bir kent ördü çevrende / Güler yüzlü yılanlar ve akrepler ülkesinde /  Sen güller ve inciler gibi aynı kaldın yine de" der . Çevremizde örülmeye çalışılan firavun oyunlarına karşı , bir ve birlikte olarak , uyanık bir şekilde direnmek için , safları biraz daha sıklaştıralım . Küresel firavunlara karşı da vicdanı ve bilinci elden bırakmayalım . Çünkü güler yüzlü yılanlar(coniler)katliama, katliam bile diyemiyorlar ! Bir diğer şiirinde üstat , darbeyi darbe olarak gören bilinçlere de seslenir : “ iyi ki bilmiyor kalabalıklar / yağmura bakmayı cam arkasından / insandan insana şükür ki fark var / birine cennetse birine zindan / iyi ki bilmiyor kalabalıklar .” İnsandan insana iyi ki fark var . Kendimizi ve vicdanımızı abartmadan sevelim , Ey vicdanlar . Ezilmiş Mısır halkının yanında ve gönlünde olanlara selam olsun . Nabî ‘ nin mısralarıyla bitirelim : “Çerh ni’met mi verir gavgasız / Hîç fir’avn ola mı Mûs⠑ sız ? ” Dünya kavga etmeden nimet mi verir… Hiç Firavun Musa(as) sız olur mu? Olmaz . Zalimle , mazlumun kavgası sürecek ! Dilerim , Mısır çağdaş firavun Sisi ‘ yi indirir . Diren Mısır .

Günün sözü : Hayat fırıldaklara güler mi?Bu yazı 5 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


İsa ÇOLAKER Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  İşçi Kardeşlerimizin Her Zaman Yanındayız..  
  Becerikli Tavşanlar Gazetemizi Ziyaret Etti..  
  Amasya Gümrük Müdürü Pınarbaşı'ndan Ziyaret..  
  Bağımlılıkla Mücadele Kurulu Toplantısı Yapıl..  
  Sevdamız, Kavgamız, Davamız Eğitim Bir-Sen 27..  
  Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanından Ziyaret..  
  Amasya Şeker Pancar Bedellerini Ödemeye Başla..  
  12-22 Haziran Festivali Hazırlık Toplantısı Y..  
  Üniversite Güvenlik ve Asayiş Koordinasyon To..  
  Funda Varol’dan Şehit Ailesine Ziyaret..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.