18 Şubat 2019 - Pazartesi / 06:48
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
İsa ÇOLAKER İsa ÇOLAKER
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

HAYIRLI OLSUN

            Demokratik ihtiyaçlar ve milletin talepleri , bireylerin toplumsal talepleriyle çakışınca , ortaya paket dediğimiz ihtiyaç kümeleri çıkar . Hükümetin parti programına paralel şekilde hazırladığı demokratikleşme paketi , bir çok önemli toplumsal talebe çözüm önermektedir . Seçim bildirgesinde yaklaşık altmış iki madde olan paket , şimdilik daha az bir maddeler toplamı olarak hayata geçirilmeye çalışılacak . Pakette benim de çok önemsediğim özgürlük temelli bir çok ayrıntı olduğu gibi , değişik toplum kümelerinin talebi olan ayrıntı istekler de var . Her önerinin karşıtları olacağı gibi , bu manzum paketin eleştirenleri de olacaktır . Onlar da iktidara geldiklerinde daha ileri ve özgürlükçü taleplerle toplumun karşısına çıkarlarsa , daha çok oy ve seçmen tabanı kazanırlar diye düşünüyorum .

            Demokratikleşme paketine  kabaca baktığımız zaman , toplumun çok farklı ihtiyaçlarına cevap verecek bir restorasyon özelliği taşıdığını anlıyoruz . Topluma bu belaları açanların , pakete itirazları ve yakınmaları da gayet doğal ! Siz topluma gem vururken suçluydunuz , şimdi toplum özgürleşirken tabii ki sızlanacaksınız ! Pakete itirazları öteleyerek , kısaca pakette neler var ona bakalım : Başörtüsünü kamusal alanda serbest kılma , romanlara enstitü kurma , kurban derisinde thk tekelini kaldırma , mor gabriel kilise arazisine iade , eski köy isimlerine dönüş , Hacı Bektaş Üniversitesi adını kullanma , salon toplantılarında hükümet komiserini kaldırma , nefret söylemine ceza , farklı ana dillerine eğitim imkanı , seçim barajını düşürme vs . Bunların bir kısmı idarî , bir kısmı da yasal yolla düzelecek , yasalar toplamı olarak halledilecek .

            Paket ne kadar zamanda yaşama geçer bilemiyorum . Başörtüsüyle ilgili özgürlük sorunu hemencecik idari bir tasarrufla aşıldı . Çok da güzel oldu . Dün başörtüsü sorununa tetikçilik yapan ya da üç maymunu oynayarak çetelere ses çıkarmayanların , başörtüsü olayına balıklama atlamaları ne traji komik bir olay ? Zamanında eşimle ilgili bir başörtüsü dosyasını iktidar vekili bir milliyetçi –muhafazakar Amasyalı arkadaşa takdim etmiştim de , zat-ı muhterem değerli eşimin dosyasını , bulunduğumuz arkadaşın düğününde ve oracıktaki masada bırakmıştı ! İnsan hafızası nisyanla maluldür ama , fikri takip yapan aydınlar sorunları ve çözümlerini unutmamalı. İnsan ana dilini seçemez . Tartışmaya ve inkara da gerek yok . Diller Allah ‘ ın işareti olduğu gerçeğinden hareketle (Rum suresi yirmi iki )sorun çözülmelidir . Meselenin çözümünün devletten beklenmesi  de , toplumun devlete olan bağlılığının işaretidir . Kimsenin dili yok demekle yok olmuyor .

            Kurban derisi tekelini elinde bulunduran thk ‘ nın , bu tekeline son verilmesi de ayrı bir güzelliktir . Devlet de olsan , kurbanıma karışma kardeşim . Zorunlu kurban derisi toplama olayı , tam bir milletin derisini yüzme olayına dönüşmüştü ! Bunun halledilmesi ve kurban derisinin istediği yere verilmesi , toplumu rahatlatan bir karar olmuştur . Kurban gibi İslami bir olayı , seküler bir deri olayına indirgeyen iradeye dur demek çok güzel bir şey olmuştur . Devlet kendi alanındaki işlerine baksın . Milletin kurbanına elini sokmasın . Kurban adalet olduğuna göre , istediğim yere kurban derisi vereceğim için çok mutluyum . Alfabeye harf ekleme meselesi de pratiği olamayan bir sorundu . O da çözüldü . Azerbaycan alfabesinde bu harfler zaten vardır . Alfabemizin de otuz dört harfe çıkarılmasında kültürel yarar vardır . Diğer Türk topluluklarıyla dayanışma için de bu bir zorunluluktur.

            Roman kardeşlerimize enstitü kurulması , onların meselelerine daha kolay çözüm bulmamızı sağlayacaktır . Bunu yaptığımız zaman ,- Amasya yerelinde kendilerine site yapılarak , yerleşik düzene geçmelerini temin gibi çözümler ,- ülke genelinde daha çabuk yaşama geçirilebilecek projeler haline  gelir . İsimlerin iadesi meselesi de aşağıdaki örnekle daha iyi anlaşılır diye düşünüyorum . Elaziz ‘in Elazığ olması , İslambol ‘ un da İstanbul olması ne garip bir olaydır ! İhtiyarî kullanılacak olan bu yetkinin isteğe bağlı olması da güzel . Coğrafyanın kader olduğunu bilen birisi olarak , yer adlarının sık sık ideolojik saiklerle değiştirilmesi de doğru değildir ! Onlar bu milletin hafızasıdır . Kültür milliyetçiliğimizin gereği budur . Değişmesi ve iadesi istenmeyen yer adları  yerinde kalmalı ama , iadesini isteyen kesimler de varsa , onun da gereği yapılarak eski adlar iade edilmelidir .

            Pakette nefret suçlarına cezaların artması da iyi bir gelişmedir . Başörtülülere “karafatma”, Müslümanlara “dinci yobaz”, muhafazakârlara “örümcek kafalı” demek ne kadar nefret eylemiyse ; laik dünya görüşünü benimseyenlere, “ayyaş”, “dinsiz” yollu imâlarda bulunmak da aynı cinstendir. Komşulukta, sosyal münasebette, siyaset sahnesinde, arkadaşlıkta da yeni bir muaşerete, yeni bir görgü tazelemesine ihtiyacımız vardır . Nefret diline cezalarda ırkçı dile de ağır cezalar verilmelidir .

            Değişimin toplumsal ihtiyaç olduğu yerde , toplumun önünde hiçbir irade duramaz . Değişmeyen değişimin kendisi olduğu gerçeğinden hareketle , statüko ve dirençli geri anlayışlara rağmen , yenilikçi demokratik taleplere cevap verilmeye devam edilmelidir . Meselelerimizi halının altına süpürerek değil , onlarla yüzleşerek çözenler tarihe geçer . Bu Menderes ‘te böyledir , Özal da böyleydi , yarın da böyle olacaktır . Tarih , değişime açık olanların ve yenilikçilerin ürettiği bir araçtır . Duranların , uyuyanların tarihe bir şey kattığı görülmemiştir . Onlar , meselenin kendisidirler . Yeni yapılar ve değişikliklerde buluşmak dileğiyle . Hayırlı olsun .Bu yazı 5 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


İsa ÇOLAKER Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  İşçi Kardeşlerimizin Her Zaman Yanındayız..  
  Becerikli Tavşanlar Gazetemizi Ziyaret Etti..  
  Amasya Gümrük Müdürü Pınarbaşı'ndan Ziyaret..  
  Bağımlılıkla Mücadele Kurulu Toplantısı Yapıl..  
  Sevdamız, Kavgamız, Davamız Eğitim Bir-Sen 27..  
  Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanından Ziyaret..  
  Amasya Şeker Pancar Bedellerini Ödemeye Başla..  
  12-22 Haziran Festivali Hazırlık Toplantısı Y..  
  Üniversite Güvenlik ve Asayiş Koordinasyon To..  
  Funda Varol’dan Şehit Ailesine Ziyaret..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.