23 Şubat 2019 - Cumartesi / 19:01
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
İsa ÇOLAKER İsa ÇOLAKER
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

EY GİDİ GÜNLER

Hâli yaşayan insanoğlu, hafıza bakımından da malûl. Şöyle bir geçmiş turu yaptığınız zaman nelerle karşılaşıyorsunuz? Kitaplar arasında gezinirken kendimi birden mazinin akışı içinde buldum. Bakalım neler olmuş geçmişte ?İnsanın yaşadığı hal ,mazinin unutulmasına engel değildir ve de olmamalıdır.Eskiler hatırlayacaklardır .Çok değil ,otuz kırk sene önceleri farklı bir yaşam akışı vardı. Anımsayabildiğim kadarıyla şu başlıkları söyleyebilirim:

*Yazıldığınız telefonun sırası beş on yılda gelirdi. Bugünse ,günlük telefon değiştirenlere ve aynı anda beş hat alanlara rastlıyoruz.

*Gazocağı ,finnuri ,lüks’le ışıtılan evlerde otururduk .Bugün kamp çadırlarında kullanılan araçlar durumuna geldiler. Artık ledli ,şarjlı ya da elektrikli alet kullanımı revaçta.

*Tuvaletlerde takunya ve maşraba kullanırdık. Artık selleme ve fotoselli armatürler kullanıma girdi.Tuvalet kağıtları kullanımı çağdaş yaşama ölçütü haline geldi.

Bazı mazi unsurlarının da tekrarı mümkün oldu . Eskiden nato ve marşal yardımıyla süt tozu, süt ve poaça tüketimini okulda yapardık . Günümüzde hükümetimiz aynı içecekleri ve fındığı yerli malı olarak öğrencilere dağıtıyor. Nerden nereye değil mi? Nostalji  yapmaya ve maziden âtiye serüvene devam edelim .Hatırlayabildiğim kadarıyla yazıyorum. Okurlarım beni bağışlasın . Yaşım elli, hatıralarım belli ! Hatıralar zincirini sıralamaya devam edelim:

*Sinema filmleri arabalarla ve megafonla tanıtılırdı . Ferdi Tayfur’un “Çeşme” filminin  tanıtımı hala kulaklarımda çınlar. Şimdi devir film indirme ve korsan filmi evde izleme devridir..

*Sokaklarımızda ; kalaycı, dişçi, yoğurtçu, balıkçı, kestaneci gezerdi. Her seyyar satıcı arkadaşın ayrı bir nara atışı vardı. O tematik naralardan kimin geldiğini anlardık.Şimdilerde internetten çikolatalı yoğurt alır olduk. Yoğurtçunun  sesini duyamıyoruz artık…

*Radyoda “arkası yarın tiyatrosunu “dinlerdik. Yayınlandığı Salı geceleri hayat dururdu. Orhan Boran ,Halit Kıvanç , Yuki spiker favorilerimizdi. TRT’den başka televizyon yayını yoktu.Bine yakın uydu kanal yayını ve binlerce internet radyosuyla yaşamımız enformal hale geldi. Artık herşey iletişim olayı.

*Şiir seslerimizde meşhurdu . Haluk Kurdoğlu, Semih Sergen, Müşfik Kenter’in sesleri rehberimizdi. Televizyon sesleri artık , radyo seslerimizin yerini aldı. Görsellik , sesin yerine göz dikti.

*İlkokulda okuma ve yazma bayramımız yoktu ama, herkes okur ve yazardı. Kimse de bayram etmezdi. Acaba bayram kelimesinin içi mi boşaldı ne? Bugün okuma ve yazma bayramımız da var, okur ve yazar sayısı sorunlu ve utandırıcı . Demek ki sadece bayramla olmuyor?

 *Tek aşı iğnesiyle yüzlerce arkadaşımız aşı olurdu ! Kimseye de mikrop bulaşmazdı. Artık iğneler paralı ve tek kullanımlık fakat , hastane mikrobu kapıyorsunuz….Ne hâl..

*Defter ve kitaplarımızı kaplamak modaydı .Kırmızı ve mavi renkte kaplamak herşeye bedeldi. Niye mavi ve kırmızı kaplardık o da meçhul. Şimdilerde defter ve kitaplar kendinden ciltli hale geldi. Fosforlu kaplıklar moda oldu.

*Gazete kağıdı kutsaldı .Yere atılmazdı. Gazete kağıdından kese kağıt yapılırdı. Undan tutkallarla yapıştırırdık. “Uhu” tutkalın genel adıydı. Tıpkı “Sana’nın” margarinin genel adı olması gibi. Şimdilerde  plastik hepsini mat etti . “Omo” deterjanın genel adı olmaktan çıktı. Vernel , Ariel vb. deterjan markalarının  olduğunu keşfettik.

*Yamalı elbise giyerdik. Yamasız elbise, bayramdan bayramaydı…Yamalı ve bol paça elbise moda oldu. Blue Jeans yurt dışından gelirdi . Muzaffer Kot, ilk taklit blue jeans’ımızı yaptı . Sonuçta  ilk blue jeans’ımızın adı “Kot”oldu .O dur budur, kot giyer olduk. Halbuki Kot ismi , Muzaffer Bey’in soyadıydı . Olsun yerli jeansımız oldu ya.

*Okulda şapka giyerdik. Şapkası düşeni hocalar döverdi.. Şimdilerde okullarda kılık kıyafet serbestisi var ve kimse şapka giymiyor. Hatırlayabildiğim mazi unsurlarından bazıları bunlar. Belki siz yüzlercesini hatırlarsınız. Maziden atiye yaptığımız nostalji yolculuğu bana bunları anımsattı . Atiden maziye yolculukta ne zormuş ! Gelecekçi bir kafa yapım var aslında . Fütürist olmayı da tercih ederim. Ama tarihin derinliklerinde gezmeyi de seviyorum.

Ne diyordu üstat Yahya Kemal:” Ben kökü mâzide olan bir âtiyim.”Gerçekten de , fazla geçmişe takılmadan ve ama maziyi de unutmadan yaşamaya ve düşünmeye devam edelim. Çünkü orada çok muhteşem hayat değerleri ve filozofik anlayışlar var. Tüm hatıraların ve hatırlı yaşamların önünde saygıyla eğilirken ; size , tarihin güzelliklerini-geçmişe özlem-  anlatan bir Yahya Kemal şiiriyle veda ediyorum , Rindlerin Ölümü : “ Hafız'ın kabri olan bahçede bir gül varmış; /  Yeniden her gün açarmış kanayan rengiyle. /  Gece; bülbül ağaran vakte kadar ağlarmış / Eski Şiraz'ı hayal ettiren ahengiyle.” Geçmişten geleceğe güvenle ; kalın hatıralarınızla , özgürce .

   İnternet notu:www.ihya.orgBu yazı 5 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


İsa ÇOLAKER Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  249 Bekçi Törenle Yemin Etti..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Amasya Valiliğine Z..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Belediye Başkanına ..  
  Vali Varol’dan Pekcan’ın Ailesine Başsağlığı ..  
  Sıfırlanan Döner Sermayeye Acil Çözüm Gerekli..  
  Başvurular E-Devlet’ten yapılabilecek..  
  Hayırsever Doktordan Anlamlı Bağış..  
  Başkan Özdemir’den Genç Kızılay'la Kahvaltı B..  
  Emniyet Müdürü Pekcan Dualarla Toprağa Verild..  
  Vakıfbank’tan ATSO Ziyareti..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.