18 Şubat 2019 - Pazartesi / 07:30
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
İsa ÇOLAKER İsa ÇOLAKER
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

BASKI BALATA EDEBİYATI

                Bazı kesimlerin ağzında sakız olan bir laf var : Ülkede baskı ve diktatörlük var . Onun için yazmak ve konuşmak zor ! Acaba gerçekten böyle mi ? Ya da baskı var da biz mi göremiyoruz ! Bizim millet de balık hafıza ; düne bakmak  ve geçmişten baskının  babası örnekler verme yerine , uzaklaşıp susmayı ya da çalıyı dolanıp , bağıranlara ve öz baskı balatacılara laf yetiştirmeye eriniyor . Halbuki daha yakın döneme bakanlar komünizan uygulamaların çağdaş yorumu olan otoriter düşünme ve eylem örneklerinin yüzlercesini görür ve söyleyebilir . Keşke biraz fikredip , kafa yorma celadetinde bulunabilsek . Kalem sahibi bize bu imkanı bahşettikçe , biz yazmaya ve unutturmamaya devam edeceğiz .

                Baskı balata edebiyatı yapan sövgücü kesim , daha yakın zamanda neler olduğunu ve neler yaptıklarını biliyorlar ama , yavuz hırsız ev sahibini bastırır misali , biz sustukça onlara bağırmaya ve sahtekarca yazmaya devam ediyorlar . Cemil Meriç ‘ in güzel bir sözü vardır : “ Vatanlarını  yaşanmaz bulanlar , vatanlarını ‘yaşanmaz’laştıranlardır  “ diye . Kardeşim , yirmi yedi mayısı , on iki eylülü , yirmi sekiz şubatı biz mi yaptık ? En yakından başlayalım : Yirmi sekiz şubatta tank yürüten , ikna odaları kuran , yüzlerce öğretmeni kapı dışarı eden , tsk ‘ dan asker atan , üniversite asistanlarını ve öğrencileri kovan, ekonomiyi batıya peşkeş çeken , tankları Sincan ‘ da yürüten , bankaları medya faşolarına veren , gezide başörtülü bayanın üstüne işeyen vs . ben miydim ? Tüm bunları yapan ve mağdurları seyredenler , şimdi baskı ve balatadan bahsediyorlarsa , orada bir başka hesap var demektir . İtibarsız olanın , itibar bekleme lüksü olamaz .

                Bu ülkede yurtçu ,sözcü , gözcü , postacı türü yayınlar yedi yirmi dört halka söverken , ne baskı balatasından bahsediyorsunuz ? Baksanıza başbakana söven gazete paçavraları bile özgürce yayın yapıyor , daha ne istiyorsunuz ? Halka b.k  yedirdiğiniz , başörtülü bayanları hapse attığınız , fail-i meçhullerinizi mi özlediniz ? O günler dilerim daha geri gelmez . Sözcü gazetesinde  , dünkü nam-ı diğer Tan Gazetesi sahibi rahmi turan efendi bile ulusalcı olmuş yazıyor ! Yaşı yeten abileriniz Rahmi Turan ‘ ın Tan gazetesinde erotik kadınları nasıl üçüncü sayfa güzellerini boy boy bastığını iyi bilir ! Adam şimdi de Atatürkçü olmuş , baskı balata edebiyatı yapıyor ! Biz uyumuyor ve hafızamızı her daim diri tutuyoruz . Yeter ki bu millete olan inancımız kaybolmasın .

                 Baskı balata edebiyatı ve pazarlaması yapan beyaz Türklere örnek vermeye devam edelim . Ülkenin iktidarını Kemal Derviş ‘ e , ordusunun gereçlerini İsrail ‘ e , parasını da  imf ‘ ye teslim edenler , dünün soslu iktidarları ve eli çabuk hırsızları değil miydi ? Ne çabuk unuttuk , deprem paralarını buhar olduğu , yabancının emanet deprem paralarıyla memur maaşı ödediğimiz günleri ! Maaş alamayacağımızı konuştuğumuz çay ocağı günlerimizi gün gibi anımsıyorum . Tevelerin bir bir satıldığı , foksun , murdokun , akselin medya guruplarına gizlice ya da açıktan sahip olduğunu ne tez unuttuk da , diktatör numaraları çekiyoruz . Ülkede diktatör arayanlar , esed ‘in gölgesinde , ülkesi ve halkına ihanet edenlerdir . Yüz bin kişiyi öldüren katile halk dostu diyeceksin , Suriye ‘ ye erkekli-bayanlı vekil göndereceksin ; seçilmiş başbakanına da diktatör (!) diyeceksin  , yok öyle yağma hasanın böreği ? Bu ekibin babaları da  da hitlere methiyeler düzerdi !

                Gezi zekalıların baskı balata ve yaşanmazlık edebiyatı yaptığı bir ülkede , adı geçen gazete ve dergilerin hangi sayısı toplanmış ? Yenişafak , Vakit , Zaman gazetelerinin toplatıldığı ya da Nokta dergilerinin ergenekonik gerekçelerle basıldığı veya itibarsızlaştığı dönemleri ne çabuk unuttuk! Türkeli , Zaman , Yenişafak gibi gazete aboneliklerini korkudan durduran bir sürü mütedeyyin biliyorum . Tehlikenin farkında mısınız diyenlerin , nasıl insanları fişlediğini , meslektaşlarını sendikaları (!) aracılığıyla nasıl ihbar ettiğini biliyorum . Daha dün eğitimiş adıyla bilinen sendika ; her ilin valiliğine , başörtülü bayan öğretmen arkadaşlarını  ispiyonlayan  dilekçeleri yazmadı mı ? Ne de olsa eski alışkanlıkları ve despotik özlemleri bırakmak kolay olmuyor ! Muhbirliğin ve goygoyculuğun moda olduğu dönemleri unutmadık . Jandarma  gibi gezen “eleman” emekli asker memurların , başörtülü hemşirelerin  fotolarını  çekip ilgili yerlere attığını nasıl unuturuz ? . “Dede” namıyla bilinen maruf yaşlı bir kocamanın ,  kaydedici bir  teyple okul teftişi yaptığı faşist dönemleri ve öğretmene bıyık ölçüsü gösteren “hitlerci” görüntüleri daha dündü . Unutma ve unutturma . Kötülerin galip olduğu ve jurnalcilerin egemen olduğu bir dönemi tekrar yaşamak istemiyorsan , bu numaracı  sahte demokratlara ve onların havarisi çakma tiplerin baskı balata edebiyatına inanma.

Gazeteci yazar İbrahim Karagül ‘ ün nefis bir tespitiyle bitirelim : “ Bu ülkenin en dokunulmazları , en şımarıkları , en tatminsizleri , en özgürleri , kalkmışlar  ‘baskı görüyoruz  diye çığırtkanlık’  yapıyorlar” . Durum budur vesselam . Balata , bir araba parçasıdır ; baskı da , matbaa terimidir ! Anlayana .Bu yazı 5 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


İsa ÇOLAKER Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  İşçi Kardeşlerimizin Her Zaman Yanındayız..  
  Becerikli Tavşanlar Gazetemizi Ziyaret Etti..  
  Amasya Gümrük Müdürü Pınarbaşı'ndan Ziyaret..  
  Bağımlılıkla Mücadele Kurulu Toplantısı Yapıl..  
  Sevdamız, Kavgamız, Davamız Eğitim Bir-Sen 27..  
  Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanından Ziyaret..  
  Amasya Şeker Pancar Bedellerini Ödemeye Başla..  
  12-22 Haziran Festivali Hazırlık Toplantısı Y..  
  Üniversite Güvenlik ve Asayiş Koordinasyon To..  
  Funda Varol’dan Şehit Ailesine Ziyaret..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.