23 Şubat 2019 - Cumartesi / 17:50
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
İsa ÇOLAKER İsa ÇOLAKER
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

HARÎMİ İSMETE DEVLET GİREMEZ

                Başbakanımızın ayaküstü yaptığı  bir konuşmadan sonra , bir kıyamettir koptu . Kıyısından bizim de bildiğimiz ve ara ara duyduğumuz polisiye bilgiler ortaya saçıldı . Apartlarda , özel yurdumsu (!) yerlerde sömürülen öğrenci  yaşamları , birden medyanın arenasına düştü . Düştü ki , ne düştü . Bir arada ya da farklı ortamlarda buluşan örencilerin yaşamı , birden özel alana ve mahreme müdahale seslerine karıştı . Oysa işin aslı başka . Devletten ve milletten kaçırılan örgüt yaşamı ya da sıradışı yaşamlar , beden politikasına kurban gitti .

                Devletin özel alanımıza ve mahrem yaşamımıza giremeyeceğine inanan bir kafa yapım var . Bunu Peygamberimizin veda hutbesinde de görebilirsiniz . Namus için , evin kapısı ve içeri şartını koyar . Bunu da yaşam düsturu haline getirmişizdir . Sicili pek iyi olamayan bir devlet yapımız var . Merve Kavakçı Hanımın evinin şafakta  basıldığı , başörtülülerin yerde sürüklendiği , ikna odalarına faşistçe kamera konduğu , bayanların üzerine işendiği , eli 'bayraklı' kokonaların başörtülü bayanlara saldırdığı bir gündemin daha dumanı üzerinde ! Bu işin politik bireysel tarafı . Bir de ; buradan baktığımızda , nüfus planlaması için ; ilaç ve kondom dağıtarak eve bodoslama giren bir devlet geçmişimiz de var . Tüm bunlardan sonra , devletin 'beden siyaseti' yapmadığını söylemek geçmişe kayıtsız kalmaktır . Kürtajın da hala bedava olduğunu unutmayalım ! Bu kadar haremi ismete girmeye hevesli bir devlet ve elemanları var .

                Gelelim günümüze . Sn .Başbakan konuya yanlış yerden girmiştir . Niyet halis olmasına rağmen , akıbet iyi gelişmemiştir . Apartlardaki düzensizlik , kayıtsız yasa dışılık , özel yurdumsu(!) yerlerdeki idari ve basit düzenleme isteği dillendirilecekken , müdahalenin evin içine yapılacağı gibi bir maksat hasıl olmuştur . Daha dün mahrem olan örtülere saldırılırken dişini sırıtanlar , mal bulmuş mağrip gibi sahneye inmişlerdir . Oysa devlet dahil hiç kimse , evimize ve mahremimize giremez . Olsa olsa ekonomik ve aksayan barınma meseleleri için önlemler alabilir . Yurt yapımı ve özel kiralamayla yurt temini gibi . KYK ' da ilana çıkarak , il il yurt kiralama ilanı vermiştir . Bunlar sorunun çözümü için iradenin olduğu yolundaki iyi işaretlerdir .

                Muhafazakar bir iktidarın unutmaması gereken şey , bir arada yaşama saçmalığına giden yolu ahlaken tıkamaktır . Çocuklarını kızlı erkekli evlerdeki örgütlere kaptıran velileri unutmayalım . Dhkpc  nin , pkk 'nın , mlkp 'nin ... 'komün yaşamı' araçları , bu gibi kontrolsüz öğrenci evleridir . Hiç bir Türk ailesi , kızlı erkekli sıradışı bir  arada yaşama iradesine saygı duymaz !  Üzerine gitmeyi de düşünmez . Sadece çocuğunu o illet yaşamdan korur . KYK ' nın  erkekli kızlı yurtları uzaklaştırması doğrudur . Bırakınız yapsın , bırakınız geçsin liberalliği bize uymaz . Nesli korumak , iktidarların anayasal görevidir. Geçmişimiz , 'zaaflarımız' yüzünden yıktığımız devletçiklerle doludur ! Tarihsel örneklere bakarak , ince mahrem ayrımı yaparsak , mesele olmaz . Şahsi alana ve bireysel özgürlüğe çok değer veren bir gelenekten geliyoruz .

                İnsanın nefsine hitap eden sıradışı bir arada yaşama kültürünü boşa çıkarmanın ve azaltmanın yolu ; evladına sahip çıkan aile ve devlet yaşamından geçer . Bizim için ölçü , aşağıdaki örnek yaşamlardır : "Hz. Ömer bir gece Medine sokaklarında dolaşırken evlerin birinden şarkı sesleri duyar. Hemen duvara tırmanıp içeri girer. Evde ‘kadınlı-erkekli’ içki içilen bir manzara görür ve içerideki adama çıkışır... _“Ey gafil, yaptığın kusuru Allah’ın örteceğini mi zannettin?” Adam , karşısında duran kişi halife yani devlet başkanı olmasına rağmen gayet soğukkanlı cevap verir... _“Ey müminlerin emiri; dur, acele etme. Eğer ben, Allah’a karşı bir bakımdan hata işlediysem, sen üç bakımdan hata işledin!” Hz. Ömer şaşırır... Adam “Ey Ömer” diyerek bir bir saymaya başlar : “Bir, Allah Teala, ‘Birbirinizin gizli hallerini araştırmayın’ (Hucurât 49/12) buyurduğu halde, sen haneme girip ayıp araştırdın. İki , Allah, ‘Evlere kapılardan girin!’ (Bakara 2/189) buyurduğu halde, sen duvara tırmandın. Üç , Allah, ‘Ey iman edenler! Kendi evleriniz dışındaki evlere, sahiplerinden izin istemeden, onlara selam vermeden girmeyiniz. Böyle yapmanız sizin için daha münasiptir. Olur ki düşünür, hikmetini anlarsınız’ (Nur 24/27) buyurduğu halde sen evime hem izinsiz girdin hem de selam vermedin!” Bunun üzerine hiddeti ve adaleti ile tanınan Hz. Ömer gözyaşları içinde adamdan affını diler. _“Ben seni affedersem sen de beni affeder misin” der ve konut masuniyeti gereği oradan uzaklaşır .

                Devleti arkalayarak , insanımızın mahremine girenlerin yaptığını unutmadan ; kendi doğrularımız ışığında yönetmeye ve insanımızın mahrem  hukukuna dikkat etmeliyiz . Tarih bizden bunu bekler . Yoksa kerameti kendinden menkul beden politikası yapmıyorum diyen kaçak güreşçiler ortalığı yeniden kaplar . Dün haksız olanlar , bugün hata aramak için el ovuşturuyor . Bunu da görüyoruz . İnsan yakan , infaz yapan , köy yakan , b.k yedirenler , özel alandan en son konuşacak adamlardır  ! Bunun bilincinde olarak , Hz. Ömer ( ra ) ler olmaya ve haremi ismete sadakate dikkat edelim . Halkımız ahlaksız bir yaşam istemediği gibi , özgürlükleri konusunda da çok dikkatli . Bu ince ayrıntıya dikkat kesilelim . Devletin müdahaleci tavrından ailece yaralı biri olarak derim ki ; kendine yapılmasını istemediğin bir şeyi başkasına yapma . Velev ki , o sana yapmış olsa bile . Kapısını kapamış birey , devletin emanetidir . Onu da korumak devletin gereğidir . Aileyi savunan Akif şiiriyle sonlandıralım  :" Vatan muhabbeti , millet yolunda bezl- i hayât; / Hülâsa, âile hissiyle cümle hissiyât; / Mukaddesâtı için çırpınan yürekte olur. / İçinde leş taşıyan sîneden ne hayr umulur?"

                Günün kitabı : Ali Tuzcu , Seyahatnamelerde Amasya , Amasya Bel . Yay .Bu yazı 5 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


İsa ÇOLAKER Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  249 Bekçi Törenle Yemin Etti..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Amasya Valiliğine Z..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Belediye Başkanına ..  
  Vali Varol’dan Pekcan’ın Ailesine Başsağlığı ..  
  Sıfırlanan Döner Sermayeye Acil Çözüm Gerekli..  
  Başvurular E-Devlet’ten yapılabilecek..  
  Hayırsever Doktordan Anlamlı Bağış..  
  Başkan Özdemir’den Genç Kızılay'la Kahvaltı B..  
  Emniyet Müdürü Pekcan Dualarla Toprağa Verild..  
  Vakıfbank’tan ATSO Ziyareti..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.