23 Şubat 2019 - Cumartesi / 18:55
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
İsa ÇOLAKER İsa ÇOLAKER
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

AMASYA ´ DAN BİR SUFÎ GEÇTİ

            Amasya belediyesi kar-kış demeden etkinliklere devam ediyor . Soğuk bir kış gecesinde , hınca hınç dolu bir salonda , Sinan Yağmur okurlarıyla buluştu . Bu güzel insanı bizimle buluşturanlara teşekkür ederim . Günler öncesinden duyurusu yapılan etkinlik , on üç aralık iki bin dokuz gecesi , kalabalık bir okur ve dinleyici kitlesi eşliğinde gerçekleştirildi . Saraydüzü Kışla Binasında yapılan konferans dinleti , çok verimli bir ortamda gerçekleşti . Sevgili Sinan Yağmur hoca , dinleyici ve izleyicilerine tam bir sufist dinleti yaptı .

            Eserlerinin epey bir kısmını öğrencilerime okutma bahtiyarlığına sahip birisi olarak , yazarı ve ruhunu iyi tanımışım . Sinan Yağmur hoca , tam bir halk adamı ve mütevazı bir kişilik . Kışla binasının uhrevî ortamına uygun bir konuşma ve eserlerini özetleyen bir edip diliyle konuştu . Aşkın hallerini ve ahvalini iyi yorumlayan bir konuşma yaptı . Ney sesi eşliğinde ve çok iyi bir alt yapıyla okuduğu uzun bir şiirle açılışı yapan yazar , giydiği kostümle de ilgi topladı . Hırka , şal ve yakasız Afgan gömlekle okuduğu dingin şiir , müzikle birlikte iyi bir konsept oluşturdu . Dinleyicisiyle sorulu cevaplı süren konuşmanın ana başlıklarından iki , aşktı . Aşk bir hak ediştir . Aşk bir yolculuktur . Ötekileştirme aşkı öldürür  gibi alt başlıklarla aşkı ve onun Allah 'la ilişkisini çok iyi bir dille anlattı .

            Konferansın ikinci boyutunu , Mevlana ve yaşamı çevresindeki olaylar oluşturdu . Şeb-i Aruz haftasında oluşumuz da , konuşmaya ayrı bir mana katmıştı . Konuşmanın ikinci ve son bölümü tamamen Mevlana ve ahfadına ayrılmıştı . Benim de çok yararlandığım Mevlana ve felsefesi bahsi , sessiz ve sufice bir  derinlikte dinlendi . Dinleyicilerin de üniversite ağırlıklı olması beni çok mutlu etti . Mesnevinin özü değil , kabuğuyla ilgileniyoruz diyen usta ; ecnebilerin bizden daha fazla Mevlana ve düşüncesiyle ilgilendiğini anlattı . Yusuf İslam , Roger Garaudy , Ali Şeriati , Mıuhammed İkbal , Anne Marie Schimmel örneklerini verdi . Biz dudak ve kulak Müslümanıyız sözü hafızama kazındı .

            Aşkın Gözyaşları serisi , Kerbela , Aşkın Meali , Her Anne Bir Melektir vs . tarzında bir çok esere imza atan yazar , birebir ortamda , kitaplarını sufi bir İslami dil temin etmek için yazdığını söyleyerek ; selefi ve sert bir din anlayışından ziyade , sufi bir din dilini kullanmaya talip olduğunu anlattı . Bunun için Mevlana ve yolundakileri kendine rehber edindiğini anlattı . Anadolu 'nun bu sufi İslama ve hoşgörüye ihtiyacı olduğunu anlatarak , eserlerinin bu çerçeve etrafında olmasının nedenlerini de belirtti . Mevlana , Şems , Bahaddin Veled , Sultan Veled çevresindeki manevi halkanın başına gelenleri gayet özel bir dille yansıttı . Şems ' in ' âşıklar birbirinin yarasına gelir' sözüne atıfla , Mevlana ' nın halkasına katılmasını çok iyi betimledi .

            Mevlana ve çevresini menkıbe tadında misallerle çok iyi anlatan Sinan Yağmur ; testi metaforu çevresinde anlattığı hikayelerle dinleyicinin gönlünü fethetti .' Gönlü okşanmayan için , gözü okşama' diyen Şems sözüyle , dinleyiciyi tatlı bir ufuk turu yaptırdı . Mevlana-Şems arkadaşlığı bu kadar mı iyi anlatılır ? Şimdi bir kere daha anladım ki , Mevlana ' yı Şemsle anlamlandıran Allah ; iyilere , iyi bir dostu arkadaş kılıyor . Hz .Mevlana ' yı yaşayan Kuran olarak tasvir eden Yağmur , Mesnevi okumalarımızı artırmamızı istedi . İçimizde iki ses var diyen Yağmur , bunların Firavun ve Musa sesi olduğunu belirterek , bizim Musa ' ya talip olmamızı istedi . Alkış da aldı .

            Konuşmasında "Hamuş" kavramı üstünde duran yazar ; eserlerinden birinin de hamuş ek adıyla yazdığını belirterek , Hamuş teriminin kelime anlamını ve sufilikteki karşılığını anlattı . Arapça hamuşun , susma anlamına geldiğini belirterek , manevi bir dinlemeye gönderme yaptı . Üç hamuşun ( susuşun ) misallerini verdi : Birincisi , Allah ' a karşı hamuş olmalıyız . İkincisi , büyüklerin ya da erenlerin meclisinde hamuş olmalıyız . Üçüncüsü de , sözü anlamayanların yanında hamuş olmalıyız dedi . Çok anlamlı ve derin bulduğum bu üçleme , benim için de ayrı bir eğitim ölçüsü olacaktır .

            Buz kesmiş bir Amasya gecesine kattığı güzellik ve derinlik için , Sinan Yağmur ' a çok teşekkür ediyorum . Geceyi renklendiren dostum Osman Akbaş ' a ve çalışma arkadaşlarına da  , Ferhat 'la Şirin Âşıklar Müzesi Gezisi için ayrıca müteşekkirim . Çok yararlı bir gece meşk ettik . Demli gecelerin  demli çayları eşliğinde biten gece için , her safhası ayrı bir güzel tat bırakan hatırlar yaşadık . Eve avdet ettiğim de , saat gecenin biri olmuş da , ben fark etmemişim ! Bir konferanstan fazlası olan konuşmadan bir vecizeyle bitirelim : " Her derdin ardında Allah var , isyan yoktur ." Eyvaallah .Bu yazı 5 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


İsa ÇOLAKER Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  249 Bekçi Törenle Yemin Etti..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Amasya Valiliğine Z..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Belediye Başkanına ..  
  Vali Varol’dan Pekcan’ın Ailesine Başsağlığı ..  
  Sıfırlanan Döner Sermayeye Acil Çözüm Gerekli..  
  Başvurular E-Devlet’ten yapılabilecek..  
  Hayırsever Doktordan Anlamlı Bağış..  
  Başkan Özdemir’den Genç Kızılay'la Kahvaltı B..  
  Emniyet Müdürü Pekcan Dualarla Toprağa Verild..  
  Vakıfbank’tan ATSO Ziyareti..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.