23 Şubat 2019 - Cumartesi / 18:56
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
İsa ÇOLAKER İsa ÇOLAKER
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

ACILARI TOKUŞTURMAK

                Çok kızdığım tuzak laflardan birisi ; bir acıyı , diğer acıyla kıyaslamaktır . Ne zaman bir acıyı konuşsam , bazı arkadaşlar diğer acıyı meşrebi ve partisine göre yorumluyor . Ne sakat bir anlayış . Halepçe ‘ yi , Kerkük ‘ le ; Mısır ‘ ı , Doğu Türkistan ' la ; Suriye ' yi , Irak ' la , Bosna ‘ yı ,Çeçenistan ‘la vs. Acının kendisi tekil olduğu kadar , aynı zaman da evrenseldir . Çünkü , dünya insanı acı çekiyor ve acının dini imanı ve yabancısı olmuyor . Yani acının ve zulmün ideolojisi ve coğrafyası , dili yoktur. Acıları tokuşturan arkadaşlar , evinden acı pazarlayan simsarlardır . Mazlumun olduğu her yer , acının ve zalimin olduğu yerdir . Bize düşen mazlumun yanında ve zalimin karşısında olmaktır . Biz insan olarak tümden adaletsizliğe ve zulme karşı küresel bir duruş sergilemek zorundayız . Eğer yemediysek, vicdan ve ahlak bunu gerektirir . Oysa modern insan , ötekine karşı duyarsız ve sağır .

                Acıyı tokuşturan arkadaşların düştüğü hata ; aşırı yerel ve kaygılarının tekil olmasıdır . Kendini sadece devlete ya da organik bağın olan kimliklerle sınırlarsan , acıyı tokuşturmaya başlarsın . Bazı ulusalcı ya da milliyetçi-muhafazakar kesimler , nerede bir acı ve çile duysalar , bizim acımızı kimse duymadı diyerek eleştiriye başlıyorlar .Ne tuhaf, Türkiye ‘de konuşan herkes, "şu şuna zulmederken neden sustun" diye zulmü ve zalimleri değil de birbirini suçluyor. Oysa , otoritenin ya da devletlerin yaptığı her zulmü onaylamıyorsan, mazlumun yanındaysan , gocunacak bir şeyimiz yok demektir . Mustafa Kemal , Filistin ‘ li Müslümanlara yardım edin diye genelge yayınlıyor ; Kızılay , Suriye ‘li Müslümanlara yardım ediyorsa , hep bu milli ve insanî ilkeden hareketledir . Mazlumun ve zalimin safı aynı değilse , bizim mazlumun yanında durmamızdan daha doğal ne olabilir ? Yani garibanın dini ve ideolojisine bakmak Anadolu insanına yaraşır mı ? Eğer vicdanımızı sınırlar ve yardımlarımızı çıkarlarımıza göre belirlersek , başka halkların bize yardım etmediği masalını konuşmaya ve tartışmaya devam ederiz . Marmara depremindeki yardımları ve uluslararası yardımları hatırlarsak , demek istediğimi anlarsınız .

                Halepçe yardımıyla Kerkük sorunu ya da Mısır’ la , Suriye yardımlarımızı karşılaştırıp oralarda ne işimiz var diyenlere sormak gerek ? Dün Memlük sonrası Mısır’ da ne işimiz varsa , bugün , Trablusgarp ‘ ta o işimiz vardır . Mustafa Kemal Trablusgarp ‘ ta ne arıyorsa , benim vicdanım Yemen ve Somali ‘ de onu arar . Yani tarih değişir ama , vicdan ve kabuller değişmez. Yoksa mazlum halklara örnek olacağız düşüncesigerçekleşemez .Vicdan , çıkardan önce gelir . Acıları tokuşturanlar , sorguladıkları halklara ne yapmışlarda milletin vicdanını sorguluyorlar ? Benim için ; Kerkük , Medine, Paris , Somali , Roma , Şam , İstanbul vb. şehirlerin vicdanı varsa , iyi şehirlerdir . Yoksa , insanı evren bilip mazluma yardım etmeyenlerin , vicdanları kiralıktır . Hangi yardım örgütüne yardım ettik de , onlar anılan yerlere yardım etmediler ? Televizyon diliyle ve yardım etmeden konuşmak , vicdanları yaralar . Türk milleti ve atalarımız her yere çoğulcu adaleti ve acıma duygusuyla gitmişlerdir .Hesapkâr bir çıkar mantığıyla gitselerdi , bu kadar seveni olan bir millet olabilir miydik ? Tekçi ve ezik kafaların göremediği budur .

                Türkiye Cumhuriyeti Devleti dünya küresel yardım ve bağış sıralamasında dördüncü sıradaysa, bu beni mutlu  eder . Ülkemin ve milletimin necip olması buradan kaynaklanmaktadır . Havai depremzedelerine yardım etmiş , Abdulhamit dönemi Japon depremlerine yardım göndermiş bir atanın çocukları ; üç kuruşun hesabını yapıp vicdan ve acı tokuşturması yapamaz . Benim acım , senin acından daha büyük değil ; senin acın benim acımdır diyerek halklara yardım edeceğiz . Etnisiteye , mezhebe , ırka , sadece dine göre de yardım yoktur . Peygamberimizin yoksul Yahudilere yardım ettiğini unutmayalım . Acıları tokuşturanlar ; kafalarını devletin soğuk antenine göre ayarlayıp , küçük bahanelerle büyük iyilikleri ve sevapları kaçıranlardır . Sadaka , zekat , vergi , fıtır vb . ödeme kültürü olan yurttaşlarımızın , yardım ve katkılarını esirgemediğini düşünüyorum . Küçük bahane ve düşüncesi olan çapsız insanlar , yardım edecekleri insanın dinine  kitabına bakarlar  . Kafası ve coğrafyası geniş olanlarsa , yardım ettiği ve edeceği insanı küçük düşürmeden evrensel bir saikle yardımını yapar .

                Yıllar öncesinden mazluma yardımı şiar edinen Nazım Hikmet usta , kafası geniş bir  şekilde ne söylemektedir :"Mısırlı kardeşim, / kanalın sularına karıştı kanın. / İnsanın yurdu bir kat daha kendinin olur /  toprağına, suyuna karıştıkça kanı. / Yaşamış sayılmaz zaten / yurdu için ölmesini bilmeyen millet…" diyerek , Mısır ‘ a dizeleriyle destek vermiştir . Oralarda ne işimiz var , evimizi süpürelim diyen acı tokuşturuculara cevap veriyor . Vicdanın haritası yoktur . Biz acıları tokuşturursak, yanımızda dost millet bulamayız . Dünyadaki her türlü zulme ve darbeye de karşı çıkmalıyız . Yani duruşumuz da , küresel ve ahlakî olmak zorundadır . Mehmet Akif ‘in yıllar önce söylediği dizeler de bunu doğrular niteliktedir :”Tükürün milleti alçakça vuran darbelere / Tükürün onlara alkış tutan kahpelere“ Biz ülkü ve ideallerimizle gariban ve yoksul milletlerin yanında olursak , Akif ‘ in tükürdüğü zalimlerin yanına düşmeyiz . Acıların tokuşturulmadığı , vicdanımızın özgür sesini dinlediğimiz bir anlayışta ittifak etmek dileğiyle , her şey gönlünüzce olsun .

                Günün sözü : “Gençlerin pek çoğu kabalıklarını tabilik zannederler.”F. de la RacheBu yazı 5 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


İsa ÇOLAKER Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  249 Bekçi Törenle Yemin Etti..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Amasya Valiliğine Z..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Belediye Başkanına ..  
  Vali Varol’dan Pekcan’ın Ailesine Başsağlığı ..  
  Sıfırlanan Döner Sermayeye Acil Çözüm Gerekli..  
  Başvurular E-Devlet’ten yapılabilecek..  
  Hayırsever Doktordan Anlamlı Bağış..  
  Başkan Özdemir’den Genç Kızılay'la Kahvaltı B..  
  Emniyet Müdürü Pekcan Dualarla Toprağa Verild..  
  Vakıfbank’tan ATSO Ziyareti..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.