18 Şubat 2019 - Pazartesi / 08:06
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
İsa ÇOLAKER İsa ÇOLAKER
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

DEMLİ AKŞAMLARDA NEFES OLMAK

                Türk Dili ve Edebiyatı Derneği Amasya Şubesi ' nin , her ayın ilk haftası düzenlediği " Külliye Şiir Akşamları" buluşmasındayız . Sevgili Hüseyin Genç ' in daveti üzerine icabet ettiğimiz gece , oldukça verimli geçti . Sultan Bayezid Camii Külliyesindeki  " çay - sohbet okuma evinde " irat edilen gece , tam bir demli şiir ve sohbet havasında geçti . Otantik olarak düzenlenmiş 'çay sohbet ve okuma evine' ilk defa gelmiş biri olarak çok etkilendim . Altı aralık iki bin on üç akşamı , saat on dokuz otuzda başlayan geceye şair Mustafa Ayvalı arkadaşımız ev sahipliği yaptı .

                Dernek başkanı sayın Hüseyin Menç ' in refakatinde yapılan gece , müzisyen arkadaşın sazı  , Mustafa Ayvalı ' nın kısa açış konuşmasıyla başladı .  Demli çay ve Çörekçi Galip ' in güzel Amasya çöreği eşliğinde süren gece , ilerleyen gece aralığında güzel şiir ve konuşmalara ev sahipliği yaptı . Çay- sohbet evinin otantik  havası eşliğinde şiirlerini okuyan şairlerimiz , geceye ayrı bir hava kattı . Külliye Sohbet ve Şiir Akşamları temasıyla sürdürülecek gece ,bundan sonra da devam edecek . Amasya 'nın kültürel havasına bir tat olacak diye umut ettiğim etkinliğin konuğu olmaktan da ayrı bir keyif aldım .

                Demli bir kış akşamına nefes olan gecenin sanatçı konukları ve dinleme şansına sahip olduğumuz ürünleri şunlardı : "Mustafa Ayvalı 'Sır' ,  Mehmet Tozlu  ' Heybetli Konak ' , Halis Büyükbayraktar 'Şiir ve Şair' , Aydın Yeşilırmak ' O Sokağa Şiir' , Bilen Alpat 'Şehr-i Sultan Amasya' , Hasan Buldu 'İyi Geceler -Renkli Günler' , Edip  Ahmet Ceylan ' Ahmet Yesevî Şiiri' , Mehmet Hopal ' Gideceksen Gideceksin Biliyorum' , Samet Menç 'Kim' , Orhan Bol 'Seni Bekliyorum' , Hüseyin Bacanak 'Sevda Masalları' adlı şiir ürünleriyle geceye renk kattılar . Tam bir meşk ortamında geçen gece , soğuk havaya rağmen , gönlümüze ayrı bir ilaç oldu .

                Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Amasya Şube Başkanı Hüseyin Menç ; yaptığı konuşmasında şiir ve sanatın önemine değinerek , bir tarih, kültür ve sanat kenti olan Amasya’nın bu anlamda adeta açık müze görümünde olduğunu ifade etti. Dernek olarak yaptıkları sanatsal faaliyetler ile kentin sanatsal gelişimine katkı sağladıklarını ve bu tür faaliyetlerin artarak devam edeceğini ifade etti . Hüseyin Menç   ,  her ayın ilk haftası Cuma akşamları düzenlenmekte olan şiir dinletisi , müzik ve sanat sohbetlerinin bundan böyle de devam edeceğini , şair ve şiire gönül veren bütün dostları ağırlamaktan memnuniyet duyacaklarını belirttiği konuşmasını , Giriftzen Asım Bey biyografisi hazırlıklarıyla taçlandırdı .

                Şair Mustafa Ayvalı’nın  'heri'  kelimesinin nefis  etimolojisiyle sürdürdüğü gece ; Osman Gürgen’in Anadolu kokan içli  türküleri ve şiirlerle ,şiir dostları ve dinleyici açısından tam bir nefes oldu . Her şairin bir ya da bir kaç şiiri okuduğu akşam , saz faslıyla ayrı bir manaya eşlik etti . Doğal bir akışla devam edilen etkinliğin üçüncü tekrarı ayrı bir güzel oldu . Niçin öncekilere katılmamışım diye de üzülmedim değil ! Külliye Şiir Akşamlarının üçüncüsü böyle bir  güzel havada sona erdi . Dernek şube başkanı sevgili Menç ' e ve gecenin düzenleyicisi şair Mustafa Ayvalı ' ya ve şair dostlara teşekkürlerimi sunarım . Bir dahaki demli şiir akşamlarında nefeslenmek dileğiyle , şiirle kalınız  derken , sevgili şair Mustafa Ayvalı ' nın ilk kez gecede okuduğu ve burada yayınlanan şiiriyle sonlandıralım :

                " Şu karşı tepelerden gün doğar mı bir daha? / Hazan değmiş tenime ne dal ne dalda yaprak. / Gün kasvet, gece hicran, sise gömülü ufkum. / Titreyen şu ruhuma yorgan olurken toprak, / Kader sapağındayım git git bitmez çölde kum. / Dağ başı yalnızlığı, bu son bakış güneşe. / Bel bağladığım dünya düşlerimde yalandır. / İnkisarım kendime, değildir dosta, eşe / Açmazda korkularım boynumda bir urgandır. / Yolun sonu göründü kopuyor sırdan iplik. / Masmavi denizlere sis çöktü, kan bulaştı. / Bir perdelik oyun bu, nihayet bu bir replik. / Erken bitti sözümüz sükût arz’a ulaştı. / Katilim sinsi zaman, gaflet kordan şarapnel. / Yöneldim sancılara bir ses beni çağırır. / Tezahürüdür ömrün vakitsiz sallanan el. / Ulvi bir seferdir bu,   yol ki; sır içinde sır.  "

                Günün kitabı : Beş Vakit Yazar , Deneme ,Adem Turan , Beyan Yay .Bu yazı 5 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


İsa ÇOLAKER Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  İşçi Kardeşlerimizin Her Zaman Yanındayız..  
  Becerikli Tavşanlar Gazetemizi Ziyaret Etti..  
  Amasya Gümrük Müdürü Pınarbaşı'ndan Ziyaret..  
  Bağımlılıkla Mücadele Kurulu Toplantısı Yapıl..  
  Sevdamız, Kavgamız, Davamız Eğitim Bir-Sen 27..  
  Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanından Ziyaret..  
  Amasya Şeker Pancar Bedellerini Ödemeye Başla..  
  12-22 Haziran Festivali Hazırlık Toplantısı Y..  
  Üniversite Güvenlik ve Asayiş Koordinasyon To..  
  Funda Varol’dan Şehit Ailesine Ziyaret..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.