23 Şubat 2019 - Cumartesi / 18:43
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
İsa ÇOLAKER İsa ÇOLAKER
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

DALYA DİYEN BİR KURUM OLARAK İMAM HATİP LİSESİ

                İmam Hatip Liselerinin açılışının yüzüncü yılını kutluyoruz . Bugünkü İmam Hatip Liseleri’nin kökü olarak 1913 yılında İmam Hatip yetiştirmek üzere açılan ve daha sonra Medresetü-l Vaazin ile birleştirilerek Medresetü-l İrşad adını alan Medresetü-l Eimmeti vel Hutaba kabul edilir. Bu okullar ömürlerini 3 Mart 1924 tarihli Tevhid-i Tedrisat Kanunu’na kadar sürdürmüştür. Sonraları öğrencisizlikten kapatılan okullar(!), 1951 yılında tekrar açılarak , günümüze kadar gelebilmişlerdir . Yani dalya diyen bir kurumsal kimlikle karşı karşıyayız . İmam Hatip Liselerinin yeniden kuruluşuna imza atan Rahmetli Tevfik İleri ' yi minnetle ve şükranla anıyoruz . Demokrat Parti ' nin milli eğitim bakanı olan İleri , dalya yapan okulun ikinci kurucu bakanıdır . İmam Hatip Liseleri halk desteğinin ortaya çıkardığı sivil bir yapının adıdır . Ben de bir İmam Liseli olarak bu mutluluğu yaşıyorum . Kuruluşundan itibaren halkımızın göz bebeği  olan imam hatip liseleri , artık bu milletin bir sivil toplum kuruluşu gibi olmuştur .

                İlk açılan imam hatip lisesi İstanbul İmam Hatip Okulu 'dur . Sadettin  Ökten Hoca ' nın başını çektiği okul , İmam Hatip Liselerinin ilk örneği bir kurumdur . Kutlanan yüzüncü yılımız , aslında İstanbul İmam Hatip Okulu ' nun açılış yılıdır . Zamanla Anadolu ' ya yayılan İmam Hatip  Okul 'ları , tamamen halkın yatırımlarıyla ortaya  çıkmış bir kimliktir . Yurt ve müştemilatının tamamen halkın paralarıyla yapılan bir İmam Hatip Lisesi gerçeğiyle karşı karşıyayız . Cami kapılarında para toplanıp , İmam Hatip  Lisesi yapıldığı günleri çok iyi hatırlıyorum . Babamın ranzalarını yaptığı yurtlarımız gibi .

                Yüzüncü yılına kavuşan okulların politik düşmanları da olmuştur . Milli ve manevi değerlere soğuk bazı kemalist çevreler bu okulun sicilli düşmanlığını yapmışlardır . Türkiye Cumhuriyeti milli eğitim bakanlığının müfredatına göre eğitim yapan okullara düşmanlık yapmanın , bu kesimlere bir katkısı da olmamıştır . Kurumsal kimliğe düşman olmak köy enstitülerine nasıl zarar verdiyse , imam hatip okullarına da zarar vermiştir . Okulları kapatmak değil , ıslah ederek yaşatmak daha doğru bir çözümdür . Onun için hiç bir okulun kapatılmasına ve örselenmesine gönlüm razı olmaz . Bu köy enstitüsü bile olsa . Onun için dalya diyen İmam Hatip Liselerine iyi ki varsınız diyorum .

                İçinden bir başbakan ve bir çok politik figür çıkaran okulumuza sahip çıkalım . Dersleri itibarıyla sosyal ve bir o kadar da toplumsal bir havası olan İmam Hatip Liseleri artık bu toplumun bir malı durumundadır . İmam Hatip Lisesi nesli  Asımın neslidir . Milli ve manevi değerlere sahip çıkan dindar bir nesildir . Bu nesle sahip çıkan Anadolu insanına da buradan şükranlarımı sunuyorum . Okulların hamisi oldukları için , İmam Hatip Liseleri her türlü engele rağmen ayaktadır . İyi ve milli bir kimlikli nesil yetiştirmek bu okullarının şiarı olmalıdır . Bizim dönemimizin sert hoca tipini de unutmalıyız ! Gariban Anadolu çocukları bu sertliği hak etmiyor ! Daha müşfik ve sahici bir nesil için çalışmalıyız .

                İmam Hatip  Liseleri günümüz şartlarında hem bilimsel eğitime hem de dini eğitime önem vermelidir . 28 Şubat koşullarında faşizan bir devlet baskısına maruz kalan okulumuz , Allahın ve bu necip milletin aşkıyla ayakta kalmış ve yeni bir teveccühe kavuşmuştur . Okullarımızın şiddet sarmalında olduğu günümüzde , İmam Hatip Liselerimiz yüz  akımız durumundadır . Dalya diyen okulumuza devlet aklı da sahip çıkmalıdır . Evladı fatihan yetiştirmek isteyen okullarımıza her kesim insanımız sahip çıkmalıdır . Liseleri karşılaştırmayı ve diğerini tercih eden bir kafa yapısına da sahip değilim . Her okulun devlet eğitiminde bir yeri ve ihtiyacı vardır . İmam Hatip Liselerini cennet kapısı olarak da algılamamalıyız ! Sonuçta burası bir mekan .  Onu anlamlı kılan insandır . Benim okulum senin okulunu yener felsefesi doğru değildir ! Yanlış yapan arkadaşlarım benim de oldu . Okulun misyonuna uymayan epey arkadaşımız okul yolunda elendi!

                İmam Hatip Lisesi Mezunları olarak , toplumuza karşı sorumluluğumuzu da unutmamalıyız . Vizyon ve  misyonumuzla milletin vakarına ters işler yapmamalıyız . Dini kimlikle milli kimliği birleştirerek , bir irfan geleneği oluşturmalıyız . Yazan , okuyan , çalışan , yararlı bir nesil olarak milletimize hizmet etmeliyiz . Kendi adıma söylersem , ben İmam Hatip Liseli olmaktan ve mensubu olmaktan gurur duydum . Onun ilkelerine ve çizgilerine uymaya özen gösterdim . Beni Giresun İmam Hatip Lisesine gönderen babacığımdan da razıyım . İyi ki göndermişsin baba . Milli ve manevi değerlere sahip bir akademisyen olmanın gururunu hep yaşamışımdır . Okulların yüzüncü yılı vesilesiyle kaleme aldığım yazımı ; Mehmet Akif Ersoy üstadın , 'Asımın Nesli' için yazdığı bir şiirle bitirelim. İmam Hatip Liseli olmak , Nevruz şiirindeki gibi bir şeydir : " İhtiyar amcanı dinler misin, oğlum, Nevruz?  / Ne büyük söyle, ne çok söyle; yiğit işde gerek. / Lafı bol, karnı geniş soyları taklid etme; / Sözü sağlam, özü sağlam, adam ol, ırkına çek" İşte budur . Yüzüncü yılını idrak  ettiğimiz  İmam Hatip Lisesi neslinin bariz özelliği şiirdeki değerlerdir . İmam Hatip Liselerinin yüzüncü yılı ya da dalyası hepimize ve necip milletimize hayırlı  olsun . Daha nice yüzüncü yıllara ...

                Günün sözü: "Bir su bir kapta çok kalırsa kokar." AtasözüBu yazı 5 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


İsa ÇOLAKER Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  249 Bekçi Törenle Yemin Etti..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Amasya Valiliğine Z..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Belediye Başkanına ..  
  Vali Varol’dan Pekcan’ın Ailesine Başsağlığı ..  
  Sıfırlanan Döner Sermayeye Acil Çözüm Gerekli..  
  Başvurular E-Devlet’ten yapılabilecek..  
  Hayırsever Doktordan Anlamlı Bağış..  
  Başkan Özdemir’den Genç Kızılay'la Kahvaltı B..  
  Emniyet Müdürü Pekcan Dualarla Toprağa Verild..  
  Vakıfbank’tan ATSO Ziyareti..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.