23 Şubat 2019 - Cumartesi / 17:29
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
İsa ÇOLAKER İsa ÇOLAKER
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

TOPARLANIN GİTMİYORUZ

                İsmet Özel ‘ in bir kitap serisi ve konferanslarının adı budur . İstiklal Marşı derneğinin sitesinde , şiiri bıraktım duyurusu yayınlanınca , aklıma bu başlık geldi . Bırakma usta diyerek , şiir seni bırakmaz diyorum . Bazılarını şiir bırakır ama , İsmet Özel ‘ i şiir bırakmaz . Çünkü o tam bir şiir adamı . Şiirleriyle büyüdüğüm birisinden , şiiri bırakmamasını istemek hakkım diye düşünüyorum . Onun şiiri bıraktım demesi bile yine bir şiirdir . Bıraktım demekle şiir , şairini bırakmaz . Her şiiri bir değer ve düşünce olan birisidir İsmet Özel . Onun farklı yapısı ve düşüncelerinden dolayı seveni ve kızanı çoktur. Bu onun ayrıcalıklı biri olduğunu anlamamıza yardım eder . Sadece şiiri adamı şair yapmaz ama , şair düşünceleriyle birlikte şair olur . Tıpkı Yahya Kemal ve Namık Kemal gibi . Düşüncelerini ayırdığınızda , iki şairden de ne çıkar ?

                Altmışlı yıllarda Halkın Dostları dergisi çevresinde şiire başlayan İsmet Özel ; Ataol Behramoğlu , Cemal Süreya troykasıyla edebiyat ortamına ayak bastı . Sol gelenekle başlayan şiir yaşamını ; önce İslamcı sonra da biraz Türkçü (!) mecrada sürdürdü . Bu savrulmalar şiirine ve düşüncelerine epey yansıdı . Sevdiğim şairlerin şiir ve düşünce turlarına fazla takılmam ama , bu savrulmalar da onları biraz yoruyor diye düşünüyorum . Bunun tipik örneği İsmet Özel ‘ dir . Onun kitaplarından okumadığım ve incelemediğim yok gibidir . Üç Mesele benim favori kitabımdır . Mevdudi ‘ nin  Kurana Göre Dört Terim gibi el kitabımdı . Düşünce yanı ağır basan Özel ‘in teorik denemeleri bir çok genci Müslümanlığa aşina hale getirmiştir . İrtica Elden Gidiyor , Taşları Yemek Yasak , Erbain , Şiir Okuma Kılavuzu , Celladıma Gülümserken vs .hala aşılamamış eserlerdir . Fikri takibi güçlü yazılarını ; Milli Gazete , Gerçek Hayat , Yeni Şafak vs. gazete ve dergilerde bol bol okuduk. Benim yazma ve okumalarımdaki ana hatlardan biri de sevgili Özel ‘ dir . Her sene bir kitabını öğrencilerle buluşturmaya özen gösteririm . İstiklal Marşı ve anlaşılması konusundaki çıkışlarını, İslamcıları yerli damara davet olarak algıladım ve hiç de gocunmadım ! Goethe ‘ yi okuyan bir Müslüman , niye İstiklal Marşı ve yazarına Fransız kalsın !

                Yirminci yüz yılın ikinci çeyreğine İsmet Özel şiiri damgasını vurmuştur . Cemal Süreya , İsmet Özel için bir dost toplantısında şöyle demiştir : “ İsmet Özel ‘den solcular vazgeçemedi , sağcılarda bir türlü sahiplenemedi “ diyerek , onun anlaşılma sorununa atıf da bulunmuştur . Entelektüelin kendini anlatması kolay ama , eserlerini herkesin anlaması gerçeği burada ortaya çıkmaktadır . Onun eserleri veciz cümleler toplamıdır da : “İçinde yaşadığımız çağ İslam'ı arayanların onu ancak  kitaplarda, Müslümanları arayanların onları ancak mezarlarda bulabildiği bir  çağdır."  Buna yakın sözleri rahmetli Akif ‘ te de görürüz . Sahibi olduğu Çıdam yayınlarında , Mızraklı İlmihal basacak kadar da İslam ‘ a kafa yoran bir adamdır . "Ben hangi nedenlerle Sosyalist olduysam o nedenlerle Müslüman oldum" diyen bir şairi anlamak elbette kolay değil .Onda kibir var diyenlere çok güzel bir şiiriyle cevap vereyim : İçimden Şu Zalim Şüpheyi Kaldır / Ya Sen Gel Ya Beni Oraya Aldır" adlı şiirinden bir bölüm : "Sen ol küçük bir kıvrımdan, bir heceden / aşk için bir vaha değil aşka otağ yaratan / sen ol zihnimde yüzen dağınık şarkıları / bir harfin başlattığı yangın ile söndür / beni bir ses sahibi kıl, kefarete hazırım / öyle mahzun /ki hüzün ciltlerinde adına rastlanmasın" Allah ‘ ına böyle yalvaran bir adam da kibir olmaz ama , vakar ve duruş olur vesselam .

                Şiirlerindeki havayı anlamak için , metinlere ve yazdıklarına bakmakta fayda var . Onun için diyorum ki , sen bizi şiirsiz bıraksan da , biz seni şiire çağıracağız usta . En son şiiri internette bulunmaktadır . Şiirlerinde protest ve devrimci bir soluk bulunan ozan , her daim sesli şiir yazmaya özen göstermiştir . Tefekkürün kalesi dizeler hep ondan sadır olmuştur . Belki de sağcısı , solcusu bu keskin itirazî sese koşmuştur kim bilir ? Esenlik Bildirisi şiirinden bir alıntıda neler söyler şair gönlü : “Bir şehrin urgan satılan çarşıları kenevir  / kandil geceleri bir şehrin buhur kokmuyorsa / yağmurdan sonra sokaklar ortadan kalkmıyorsa / o şehirden öç almanın vakti gelmiş demektir .  Tam bir bildiri havası ve politik bir şiir . Şehrin insana küsmüş ve yalnızlaştıran havasına toptan isyan . Aranılan şehir sanki şairin yüreği ve imanında gizli gibi . İte İsmet Özel şiiri böyle ince ve politik bir şiirdir .

                İsmet Özel ‘ i  özel yapan onun vicdanlı   itirazî yapısıdır . Kendi adıma ben de tam bu İsmet Özel ‘i seviyorum .Devrimci Müslüman ve insan yetiştiren İsmet Özel ‘i . Değer politikası yaptığını söyleyen dindar çevreler , onun değerli fikirlerine niye itiraz ederler anlamadım ? Acaba değer aşınması  mı var ? Evet , İsyan şiirinde şiir köklerini de çok güzel anlatır : “Alanlara çok bilenmiş yüreğim alanlara / vurulsun kösleri şu gâvur sevdamızın / vursun isyanın bacısı olan kanım karanlığa / Zülküf de vursun. / Yüzüne ay kırıkları çarpıp uyansın sevdiğim.” Buna hangi Müslüman itiraz edebilir? Alanları bırakırsak , nasıl politik sonuçlara hazır olduğumuzu görmemiz gerektiğini söylüyor şair . Zülküf dediği Zülfikar ya da Hz .Ali ‘nin doğrucu kılıcıdır . Seçilen teşbih bile tarihsel ve anlamlı . Kös ve karanlığa vuran isyan bacısı ne güzel imgeler ! Şiiriyle politik namusu başat giden İsmet Özel , erik yemedi ki dişi çalınsın . Şiiri bırakacaksa , düşünce ishaline uğramış insanlar bıraksın . İsmet Özel ‘ e şiiri bırakmak yakışmıyor . Seni seviyoruz usta , sen şiiri bıraksan da o seni bırakmaz . Okurun olarak bizi yalnız bırakma . Bırakma usta !

                Ustanın , Bir Yusuf Masalı şiirinden bir dizeyle bitiriyorum : “ Bize ait olan ne kadar uzakta !” Evet , bize ait olanları arayanlara ve bulmaya çalışanlara selam ve hürmet olsun .

                Günün sözü :  Acıyı acı bastırır . Atalar sözü.Bu yazı 5 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


İsa ÇOLAKER Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  249 Bekçi Törenle Yemin Etti..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Amasya Valiliğine Z..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Belediye Başkanına ..  
  Vali Varol’dan Pekcan’ın Ailesine Başsağlığı ..  
  Sıfırlanan Döner Sermayeye Acil Çözüm Gerekli..  
  Başvurular E-Devlet’ten yapılabilecek..  
  Hayırsever Doktordan Anlamlı Bağış..  
  Başkan Özdemir’den Genç Kızılay'la Kahvaltı B..  
  Emniyet Müdürü Pekcan Dualarla Toprağa Verild..  
  Vakıfbank’tan ATSO Ziyareti..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.