23 Şubat 2019 - Cumartesi / 17:29
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
İsa ÇOLAKER İsa ÇOLAKER
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

KIRK BİR KERE AMASYA

            30 Mart yerel seçimlerine doğru hızla gidiyoruz . Görünürde seçim havası da yok ! Zannederim seçim sonucunu satın alan bir seçmen kitlesiyle karşı karşıyız ! Bu seçimlerin koşulları da oldukça kaygan gözükmesine rağmen böyle . Türk milletinin feraseti de böyledir . Sessiz ve derinden ilerleyen bir Amasya seçimi havası var . Amasya belediye başkanlığı için adayların belirlendiği günlerdeyiz . CHP' den İlyas Ayık , MHP'den Ahmet Fatih Coşar , AKP'den Cafer Özdemir yeni dönemin belediye başkan adayıdırlar . Tüm başkan adaylarımızı medeni cesaretlerinden dolayı kutlarım .Şehr-i Emine talip olmak Hakka hizmettir . Halk için ve Hakla yola çıkmak da güzel bir duygu olsa gerek .

            Belediye başkan adalarımızın muhalefet ayağını , basından tanıyan birisi olarak ; CHP ve MHP ' li arkadaşlara seçimde başarılar dilerim . MHP ' li Ahmet Fatih Coşar Bey ' in Amasray yeraltı tüneli projesi kayda değer bir hizmet olacaktır diye düşünüyorum . CHP'li İlyas Ayık Bey'in de bir işadamı olarak projeleri olduğunu düşünüyorum . Muhalefet ve iktidar partisi adaylarının seçimi proje bazında ve hizmet yarışı olarak sürdürmesinde toplumsal yarar vardır . Belde-i Tayyip ya da 'beldetün tayyibetün' (GÜZEL BELDE)olmanın da yolu buradan geçer. 'Güzel belde' olmak için , hayırda ve hizmette yarışmak tüm adaylarımızın şiarı olacaktır diye düşünüyorum . Bu güzel kentin buna ihtiyacı var . Güzel Amasya , güzel hizmetleri hak ediyor .

            Amasya yerel seçimlerinin iktidar ayağında da , mevcut belediye başkanımız Cafer Özdemir Bey 'in olduğunu biliyoruz . Başkanlıkta bir dönemi ikmal eden Cafer Özdemir , mevcut başkan olarak ve devam eden projelerle  seçime bir adım önde girmektedir .Ak Partinin Cafer Özdemir' de karar kılması çok isabetli olmuştur . Sakin ve dingin kişiliğiyle seçmenle sıcak ilişki kurabilen ve halka dokunan bir yanı olan Cafer Özdemir Bey 'in yapıp ettiklerine şöyle bir bakalım . Proje bazlı bir belediyecilik yaparak , büyük şehir örneklerine yaklaşan başkanın tamamladığı projeler şunlardır : Katı Atık Bertaraf Tesisi , Sebze Hali , Kapalı Halk Pazarı , Sabuncuoğlu Şerefeddin Tıp ve Cerrahi Müzesi , Akbilek Köprüsü (yaya), Yörgüçpaşa Köprüsü(yaya) . Bu projeler oldukça nesnel ve ilk bakışta görülebilecek kadar da , halka yakındır .

            Amasya Belediye başkanı olarak Cafer Özdemir Bey'in bir de görünmeyen kültürel hizmetleri vardır . Beni de çok etkileyen kültürel faaliyetlerine katkı koyan belediye birimlerine ve müdürlerine de ayrıca teşekkür etmek gerekir diye düşünüyorum . Başkanın müzeci bir kafası olması da ayrı bir güzelliktir . Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi bu düşüncemin ilk meyvesidir . Gezme şansına sahip birisi olarak müze , tam bir görüntülü kent müzesi olmuştur . Şehir içindeki 'şehzadeler müzesi' de böyledir. Kültür Evleri projesi de kente mahalle gerçeğini tekrar hatırlatmıştır . Ramazan etkinlikleri de ayrı bir dini sosyo kültürel içeriğe ulaşmıştır .Döneminde kültürel etkinliklere ve kitap basım faaliyetlerine ağırlık varan başkanın , seçimlere avantajlı girdiğini düşünüyorum .

            Ak Parti belediyeciliği Türkiye genelinde proje ve refah bazlı olarak yürümektedir . Yani ideoloji ağırlıklı bir yerel anlayış gütmemektedir . Halka daha yakın duran bu anlayış , Cafer Başkanın da tercih ettiği bir yöntem olmuştur . Sanırım ikinci belediyecilik dönemi de , proje bazlı olacaktır . Bunu seçim bildirgesi ve büroşürlerinde görmekteyiz .Devam eden projelere bir göz attığınız zaman bunu açıkça görürsünüz : Kültür Merkezi , Otogar , Çevre Yolu , Kent Meydanı , Yarı Olimpik Yüzme Havuzu , Sıvı Atık Projesi vs . Cafer Özdemir belediyecilik  heyecanı olan bir kişilik . İkinci döneminde de bu projeleri yapar ve geliştirirse , şehr-i emin olarak tarihe geçer .

            Amasya yerelinde beni çok heyecanlandıran iki proje var : Teleferik ve Yeşilırmak  Şişirme projesi . Dilerim bunlar da yapılır . Sayın başkana bir çözüm de benden ; Gökmedrese çevresini kentsel dönüşüme sokarak , oradaki yıkılmış tarihi yapıları da yeniden örnekleyerek , yayalaştırma yoluyla turnikeli bir tarihi seyir alanı yapalım ! Yeşilırmak kıyısındaki insan kalabalığını şehrin girişine kaydırmış oluruz diye düşünüyorum . Çünkü Amasya gittikçe sıkışık bir kent olmaya doğru gidiyor . İşin trafik boyu da cabası ! Deniz çocuğu bir Giresunlu olarak suyu ve kültürünü çok seviyorum . Amasya'nın kaya gibi dik duruşu da , taşa hükmetmemizi gerektiriyor ! Şehirde turist tutmak için , ören yeri ve yapıları artırmamız gerekiyor .

            30 Mart yerel seçimlerinin huzur , güzellik ve coşku içersinde geçmesini dileyerek ; başkan adaylarımıza ve seçmenlere hayırlar getirmesini arzu ediyorum . Her şey daha iyi bir Amasya için .Bu yazı 5 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


İsa ÇOLAKER Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  249 Bekçi Törenle Yemin Etti..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Amasya Valiliğine Z..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Belediye Başkanına ..  
  Vali Varol’dan Pekcan’ın Ailesine Başsağlığı ..  
  Sıfırlanan Döner Sermayeye Acil Çözüm Gerekli..  
  Başvurular E-Devlet’ten yapılabilecek..  
  Hayırsever Doktordan Anlamlı Bağış..  
  Başkan Özdemir’den Genç Kızılay'la Kahvaltı B..  
  Emniyet Müdürü Pekcan Dualarla Toprağa Verild..  
  Vakıfbank’tan ATSO Ziyareti..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.