19 Haziran 2019 - Çarçamba / 12:22
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
Naci KONYAR Naci KONYAR
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

FEZ LEKE…

            Vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un ders çıkarılması gereken bir anısı:

            “Ülkede II. Meşrutiyet ilan edilmişti. Hemen ardından Mehmet Akif’in rasathane müdürü olarak görev yapan arkadaşı Fatin Hoca, onu İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne üye yapmayı istedi. Ancak Mehmet Akif, üye olurken edilen yeminde ki “Cemiyetin bütün emirlerine, bila kayd ü şart itaat (kayıtsız şartsız itaat) edeceğim” cümlesinde geçen “kayıtsız şartsız” kısmını kabul etmedi. Mehmet Akif, cemiyetin emirlerinden sadece iyi ve doğru olanlarına itaat edeceğim” sözlerini içeren bir yemin etmeyi kabul etmiş, bu tavrı cemiyetin yemininin değişmesine neden olmuştu.

            Bu olayın günümüzle ne ilgisi var derseniz, açıklayalım;

            Demokratik bir ülkede herhangi bir olayla ilgili olarak elde edilen bilgi, belge, doküman ve tarafların ifadelerinin bir araya getirilip, ek bir yazıyla hazırlanmış olan tutanakların adı fezlekedir. Yani bir nevi suç duyurusudur.

            İktidarın dört bakanının rüşvet ve yolsuzlukla suçlandığı iddialarının yer aldığı fezleke mecliste 259 iktidar milletvekilinin oylarıyla reddedilmiştir. Oysa demokrasiyle idare edilen ülkelerin meclislerinde olması gereken şey dosyaların milletvekillerinin incelemesine açılması ve de olayın millet tarafından tüm açıklığıyla öğrenilmesidir. Yani milletin vekilleri bu milletin irfanına güvenip yanlışı yapan kendi partilerinden de olsa biz hırsızlık iddialarının yanında olamayız deyip tavır koymaları gerekirdi.

            Yüce meclisin değerli üyeleri fezlekeyi milletten ve meclisten kaçırmamalıydı. Bu millet sizi anlayıp nasıl 12 yıldır iktidar yaptıysa fezlekenin de yalan olup olmadığını öğrenmeliydi. Bu meclisin milletvekilleri Vatan şairi Mehmet Akif’in yaptığı gibi dört arkadaşına, rüşvet ve yolsuzlukla suçlanıyorsunuz, millet adına soruyoruz ne diyeceksiniz. Doğrularınızın yanında oluruz ama yanlışlarınızın cezasını çekmelisiniz demeliydiler.

            Bir açık oturumda dinlemiştim. Olay Fransa’da geçiyor.Bir Fransız askeri plastik mermiyle bir Fransız yurttaşını yaralamış.Savunma Bakanı istifa etmiş.Bizim İçişleri Bakanımız sekiz kişinin öldüğü onlarca kişinin gözünün çıktığı ve binlerce yurttaşımızın yaralandığı olaydan değil, yolsuzluktan istifa etmek zorunda kaldı.

            Ankara’da ki yanlışlıklar komedyası sizi demokrasiden yana umutsuzluğa düşürmesin. Ülkede haksızlığa, hukuksuzluğa isyan edip istifa eden emniyet müdürlerimiz de var.

            “Terörle cansiperane mücadele eden kahramanlarım, iradem sorulmadan, zamansız ve hiçbir gerekçe gösterilmeden görevlerinden alındılar. Hukuk teminatını ve aralarındaki güveni yitirmiş personelim ile daha fazla kanun uygulayıcılığı görevimi de, yeminimdeki gibi tarafsız ve eşitlik ilkesine sadık bir şekilde devam ettirebileceğime inancım kalmamıştır.

            Hukuk sistemi yerine siyasi kudretin altında çalışacak olmasından sıkıntı duyduğum, modern yönetimin unsurlarının bütünüyle yok olduğu bu yönetişim ortamında amirlik yapmak ve bu olumsuz gidişteki ağır sorumlulukta yer almak beni endişeye sevk etmektedir.” Deyip istifa eden Tunceli Emniyet Müdürü övülecek demokratik bir tavır sergilemiş demokrasilerde istifa gibi bir vicdan kurumunun var olduğunu hatırlatmıştır.

            Toplumu rahatsız eden ciddi yolsuzluk ve rüşvet iddiaları örtülmek dolayısıyla yüce divan ve yargı yolu kapatılmak istenmektedir. Bu sakat uygulama sadece sistemi sarsmakla kalmayıp kamu vicdanını yaralayıp güven bunalımı yaratmaktadır. Bu ülkede sadece fakir ve güçsüzler hesap verir anlayışını yerleştirmek “üstünlerin hukukunu değil, hukukun üstünlüğünü” gerçekleştireceğiz iddiasıyla iktidara gelen bir partiye yakışmamıştır.

            Ülkemiz zor günler geçirmektedir. Siyasilerimizin meydanlardaki söyledikleri vatandaşın gündemiyle uyuşmamaktadır. Yaşanan ve yaşanacak büyük zorluklar siyasilerimizi devlet çizgisinde buluşturmalıdır.

            Türkiye’yi Kuzey Kore gibi kapalı rejimlerle kıyas etmek demokrasiye inançsızlıktır. Orada da yolsuzluk ve rüşvet olayları olur ama duyulmaz çünkü o rejimin karakteri odur.

            Bizde twitter mivitter yasaklansa da bu millet demokrasisinden vazgeçmeyecektir. İsmet Paşa’nın dediği gibi “bir memlekette namus erbabı la’akal namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memleket için kurtuluş yoktur.”

            Evet demokrasi namussuzluğunda olduğu, ama namuslu insanların çoğunlukta bulunduğu bir rejimin adıdır.

            Fezleke kaçırıldı ama lekesi kaçıranların üzerinde kaldı…         Bu yazı 5 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


Naci KONYAR Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  OKA’dan 34 Milyon TL..  
  Genel Başkan Yardımcısı Özçelik’ten Başkan Sa..  
  İlçeler 100. Yıl Dönümü Coşkusuna Renk Kattıl..  
  Muhammed Mursi İçin Cenaze Namazı Kılındı..  
  Bakan Yardımcısı Tunç’tan Ziyaret..  
  Vali Varol, TRT FM’den Canlı Yayınlanan “Genç..  
  Kur’an Eğitimine Karşı Çıkmak Sendikal Faaliy..  
  100. Yılında Amasya Genelgesi..  
  Başkan Sarı TRT FM’e Canlı Yayın Konuğu Oldu..  
  Feyzioğlu’ndan Ziyaret..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.