19 Haziran 2019 - Çarçamba / 12:35
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
Naci KONYAR Naci KONYAR
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

YUMUŞAKLIK VE ÖFKE…

            Günlük olaylara odaklanan bir ülke olduk. Danıştay’ın 146. Yıl dönümünde barolar birliği başkanı Metin Feyzioğlu ile Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan arasında yaşanan tablo demokrasi kriterlerine uygun düşmemiştir.

            “Ne kötü adam” yargısından uzak, “ne kötü iş” gözü ve gönlüyle değerlendirmemiz icap eden bu üzücü hadisenin aklımıza ilk düşürdüğü demokrasilerde fikir ve ifade özgürlüğü, devlet adamlarının kızgınlık ve öfke ölçüleri oldu.

            Bir konuşmacının misafir olarak davet edildiği bir toplantıda uzun konuşması eleştirilebilir. Ancak kürsüler özgürlük alanlarıdır. Orada kişinin konuşması hakaret içermediği sürece düşüncelerine katılmasanız bile sabırla dinlemek toplantı adabındandır.

            Meslek grupları, sivil toplum örgütleri, düşünce kuruluşları, üniversiteler gibi aklınıza gelen demokrasilerdeki tüm legal örgütlerin vatandaşların feryatlarını, bu feryatları duyması gereken mercie iletme gibi girişimlerini, ülkenin sorunlarını dile getirmeyi, cübbeni çıkar, ticareti bırak, siyasete soyun gibi demeçlerle siyasetten başka bir kuruluşun halkın sorunlarını dile getirme hakkı yokmuş gibi bir tutum adı demokrasi olan bir rejimin temsilcilerinin verdiği beyanatlar olamaz olmamalıdır da…

            Maverdi(gülsuyu) mahlasıyla asırlar önce yazılmış, geçmiş büyüklerin düşünerek söyleyip topladıkları hakikatleri ihtiva eden “Maddi ve Manevi Yüce Hedefler” kitabında yumuşaklık ve öfke bölümünde özellikle devlet adamlarının ders alacağı idari öğütler günümüz idarecilerine de ışık tutacaktır.

            “Peygamber Efendimiz (S.A.V)”

            “Allah yumuşak huylu ve utangaç kimseyi sever. Kötü sözlü, öfkeli kimseyi de sevmez.

            Hazret-i Ali: Yumuşak huylunun yumuşaklığı yüzünden ilk kazancı, bütün insanların kendisine yardımcı olmasıdır.

            Ebudderda kendisine dil uzatan bir kimseye: “Yahu beni kötülemekte o kadar ileri gitme. Biraz da anlaşmaya meydan bırak. Çünkü biz hakkımızda asiyane harekette bulunanlara Allah’a itaatten başka bir şeyle mukabele etmeyiz.

            Kızıp öfkelenen bir kimse şerefli ve yüce himmet sahibi birisiyse, sövüp saymak kendine yakışmayacağından, yumuşaklığı (Hilmi) tercih etmesi gerekir. Hükema “insanın şerefi yalnız iyi huy ve cömertlik değildir.” Kötülere tahammül de o cümledendir.”

            “İnsanlar izzet ve şereflerinin yüksekliği oranında alçak gönüllü olmadıkça ve kendilerine dil uzatanlara yumuşaklık, afv ve güler yüzle mukabele etmedikçe şan ve şerefte terakki edemezler.”

            “Bana bir kimse düşmanlık etti mi ben onu üç sıfatın biriyle karşılarım: Benden yüksek ise hürmetle, aşağı ise kadrimi ondan yüksek görüp kötü muameleye tenezzül etmemekle, benimle aynı ayarsa afv ve ihsanla muamele ederim.”

            “Susmayı tercih etmenin bir sebebi de kötü sözlüye hak ettiği terbiyeyi vermek için fırsat gözlemektir. Bu fikir zekâ sahiplerinin bir nevi hilesidir ki, bununla edepsizlerden intikam alırlar. Onun için Edipler “Cahilin öfkesi sözünde akıllının ki fiilindedir.” Demiş.

            Hükema “üç kimse üç yerde tecrübe edilmedikçe bilinmez: Cömert züğürtlükte, yiğit harpte, yumuşak huylu öfke zamanında” dedi.

            Hükema “öfkesinden dolayı haddini aşanların hatası çok olur” dediler.

            “Akıl ve basiret sahibine yakışan, öfke ve hiddete, yumuşaklık ve sükûnetle cevap vermek, öfkeyi gerektiren ve hiddete sebep olan şeyleri de aklı başında, akıllı ve uyanık bir adamın ihtiyatı ile reddetmektir. Böyle yapanlar en sonunda tavır ve hareketlerinin güzelliği ile maksatlarına ulaşırlar.”

            Maverdi, öfkenin yenmenin yollarını da şöyle açıklıyor;

            “Fars hükümdarlarından biri bir kâğıt yazarak vezirine teslim etmiş. Ve hiddetlendiği zaman derhal kendine gösterilmesini ferman buyurmuştu. Bu kâğıtta şunlar yazılıymış:

            “Ne oluyorsun? Öfkeden ne fayda görüyorsun? Sen de bir beşersin. Hükmün altında ki ahaliye acı ki Allah da sana acısın”

            Danıştay toplantısının sonunda öfke ve kızgınlığın sebep olduğu devlet protokolünde yaşanan manzara devlet geleneği olan bir milletin siyasetçilerini düşündürmelidir.

            “Öfke gelir göz kararır, öfke gider yüz kızarır” atasözü boşa söylenmemiştir. Demokrasiler sabır ve tahammül rejimidirler. Devlet adamları öfke sergileyemezler. İktidarlar eleştirilerden öfke değil ders çıkarmalıdırlar. Bizim kadim devlet geleneğimiz ve dini kültürümüzün de tavsiyeleri bu yöndedir.

            Maverdi’nin Maddi ve Manevi Yüce Hedefler kitabı devlet idarecilerinin başucu kitabı olmalıdır…  Bu yazı 5 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


Naci KONYAR Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  OKA’dan 34 Milyon TL..  
  Genel Başkan Yardımcısı Özçelik’ten Başkan Sa..  
  İlçeler 100. Yıl Dönümü Coşkusuna Renk Kattıl..  
  Muhammed Mursi İçin Cenaze Namazı Kılındı..  
  Bakan Yardımcısı Tunç’tan Ziyaret..  
  Vali Varol, TRT FM’den Canlı Yayınlanan “Genç..  
  Kur’an Eğitimine Karşı Çıkmak Sendikal Faaliy..  
  100. Yılında Amasya Genelgesi..  
  Başkan Sarı TRT FM’e Canlı Yayın Konuğu Oldu..  
  Feyzioğlu’ndan Ziyaret..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.