23 Şubat 2019 - Cumartesi / 18:35
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
İsa ÇOLAKER İsa ÇOLAKER
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

EDEBİYATÇININ EDEPLE İMTİHANI

                Playboy kızlarının yaptığı işi tasvip etmiyorum, ama eminim o kızlara gidip 'tesettürü ve başörtüyü' sorsanız , hepsi 'inanç özgürlüğü herkes istediği gibi yaşar' diyeceklerdir! Yani o 'Playboy' kızları ile tesettürü  kıyaslamak zaten 'aklı kıt imanı zayıf' tiplerin harcıdır da .Lakin Sayın Pınar Kür, sizin gibi zihniyetlerin yanında 'Playboy' kızları çok daha masum kalırlar . Yıllarca Pınar Kür eserleri okumuş biri olarak şaşırdım! Edep ve edebiyat ilişkisini bilen biri nasıl böyle sözler kullanır ? Bakalım Pınar Kür , daha ne herzeler söylemiş ?

                CNN Türk'te Enver Aysever'in sunduğu Aykırı Sorular programına katılan yazar Pınar Kür, başörtülüler için skandal ifadeleriyle gündeme girdi !Pınar Kür'e göre , başörtülüler playboy kızlarıyla ayını zihniyetteymiş ! Pınar Kür, daha da ileri giderek, başörtülü kızlara Playboy kızları benzetmesi de yaptı. Kür, "ben öyle başını, şurasını burasını örten kadınlarla, tamamen Playboy dergisine çıplak poz veren kadınlar arasında zihniyet olarak fark görmüyorum. İkisi de kendisini nesne olarak sunuyor, özne olarak sunmuyor. Biri diyor ki, ben gencim güzelim, şöyle bacaklarım var, böyle göğüslerim var, göstereceğim diyor. Erkekleri böyle tavlayacağım diyor.Başını örten de, o da adamları azdırmamak için kapatıyor. İnançta böyle bir şey yok. Dindar bir ailede büyüdüm. Teyzem , nenem namaz kılan insanlardı" ifadelerini kullanmış .Nerden bakarsanız sorunlu düşünceler !

                Tamamen dünyadan kopuk bir analiz. Çakma sarı saçla yapılan , geri de kalmış islamafobik bir analiz . Faşist , ötekici , ayrımcı  bir dil kullanmış Kür . Pınar Kür'ün iyi bir zihinsel küre ihtiyacı var . Zihin fukara olunca durum böyle oluyor. Annesi İsmet Kür edebiyatçıdır, kardeşi Işılar Kür heykeltıraş, teyzesi tanınmış şair Halide Nusret Zorlutuna , yeğeni de gene yazar Emine Işınsu’dur. Tipik bir beyaz Türk görüntüsü veren aristokrat bir aileden gelen Kür , aslında mensubu olduğu sınıfsal güçlerin şuuraltını yansıtıyor . Çok  da komik oluyor ! Artık yeni Türkiye bunları aştı . Edebiyatçı , edep dahilinde konuşandır. Eline , diline , beline sahip olamayanlar edebiyatçı olamazlar .

                Sağlıklı bir psikolojisi olan biri ; zevkçi , hedonist , playboy birisiyle inanmış bir başörtülüyü mukayese eder mi ? Tıpkı mayocu zevkle , başörtüsünü eşitleyen dar kafalı anlayışlar gibi . Başörtüsü inanç , playboy kafasıysa zevkçi sapıklıktır .Pınar Kür bunu bilemeyecek kadar cahil olamaz .Acaba yaşı ilerledikçe üretemeyen ve yazamayan biri olarak , dikkat mi çekmek istiyor ? Aydın Doğan medyası ve sosyalist(!) Enver Aysever de , fırsat bu  fırsat millete sövmeye aracılık ediyor ! Sadece Pınar Hanımın eserlerine ve yazılış tarihlerine bakarsak , bunu rahatça anlayabiliriz .

                Pınar Kür , en son eserini iki bin dörtte kaleme almış bir kişiliktir . O da hikaye .Seksenli politik soğuk savaş dönemi yazarı olan Kür , hala o sorunlu günleri özlüyor sanırım .Yarın Yarın , Asılacak Kadın, Bitmeyen Aşk , Cinayet Fakültesi vs . eserleri kaleme alan Kür ; şimdi kendine dönerek ne yaptım demeli ? Okurlarından ve Türk milletinden özür dilemelidir . Bize özür borcu var sayın yazarın!Öyle halka söverek devam etmek yok . Bunların sövgüsünden halk gına geldi . Pınar Kür , Müjdat Gezen , Levent Kırca vb. başarısız ve iktidarsız düşünce sahipleri nöbetleşe sövemez . Sanki bunlara halkın ihtiyacı mı var ? Üretmeyen ve sütten kesilmiş fukara yazar bozuntularını da okumayalım . Bunu yapınca  belki kendilerine gelirler !

                Aysever 'in programında : "Cumhurbaşkanının davetine başörtülü eşi dolayısıyla gitmedim. Başörtüsü gericiliktir" diyen Pınar Hanım 'a sormak lazım . Sizin nezaket anlayışınız bu mu ?Devletin başı sizi edebince çağırıyor , siz de edep dışı olarak katılmıyorsunuz . Nerden baksanız çağdışı ve gerici bir kafa . Tekno yobazlığın yeni versiyonu bir davranış ! Devlet büyüğünün davetine , eşi başörtülü diye icabet etmeyen biri , tam da öteki yaratan birisidir .Kokteyl bir ortama başörtüsü nasıl engel olur? Sorunlu laikçi kafa böyle bir moderniteyle yaşıyor . Bize bulaşmasalar sorun yok ! Ama kitlelere saldırınca ayranım kabarıyor ...Böyle komiklikleri 28 şubatta biz  de yaşamıştık . Dönemin rektörü eşli ve içkili kokteyl yazıları çıkarmış , tepkiyi görünce de geri çekmişti !

                Atalar ; 'cahilin arifliği ve hikmeti ; okumuşun kibri ve ukalalığından iyidir' diye , boşuna söylememiş .Aydın kibri ve sapmasıyla söylenmiş sözleri , Pınar Hanıma misliyle iade ederiz . Titre ve kendine gel Pınar Kür . Karşında senin gibi düşünmeyen ve hiç de playboycu olmayan epey bir kitle var . Siz isterseniz playboyculuğu savunma özgürlüğünüz var !İnanmış insanlar değerleriyle var olmaya ve istemeseniz de beraber yaşamaya devam edeceksiniz . Yine bir sufi  sözüyle bitirelim : eline , diline, beline hakim  ol .Hacı Bektaş Veli . Bu yazı 4 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


İsa ÇOLAKER Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  249 Bekçi Törenle Yemin Etti..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Amasya Valiliğine Z..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Belediye Başkanına ..  
  Vali Varol’dan Pekcan’ın Ailesine Başsağlığı ..  
  Sıfırlanan Döner Sermayeye Acil Çözüm Gerekli..  
  Başvurular E-Devlet’ten yapılabilecek..  
  Hayırsever Doktordan Anlamlı Bağış..  
  Başkan Özdemir’den Genç Kızılay'la Kahvaltı B..  
  Emniyet Müdürü Pekcan Dualarla Toprağa Verild..  
  Vakıfbank’tan ATSO Ziyareti..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.