23 Şubat 2019 - Cumartesi / 18:51
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
İsa ÇOLAKER İsa ÇOLAKER
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

İLİMDAR BİR KİŞİLİK:SÜLEYMAN ULUDAĞ

                Amasyalı bir düşünce adamı olan Süleyman Uludağ , üniversitemizin konuğu oldu . İlahiyat Fakültemizin misafiri olarak konuşan Uludağ , Tasavvufun İslam 'daki Yeri  konulu bir konferans verdi . Süleyman Uludağ , Amasyalı bir ilim adamı olarak , yaşayan bir sufi kişiliktir . Hocaların hocası bir kişilik olan Süleyman Uludağ , kariyeri ve alanına uygun bir nefis konuşma yaptı . Emekli bir akademisyen olan Uludağ'ın , tarikat ve tasavvuf konusunda onlarca eseri vardır . İbni Arabi , İbni Haldun vs.  gibi telif eserlerinin yanında ; Mukaddime , Kuşeyri Risalesi  vs.  gibi çeviri eserleri  de vardır . Politik , İslamî , İktisadî bir çok konularda yazılı ve basılı eserleri vardır .

                Tasavvufun İslam'daki Yeri konulu konferansı için memleketi Amasya ' ya ya gelen Süleyman Uludağ , Amasya insanı ve hemşerilerinden oldukça yoğun bir ilgi gördü . Köken itibarıyla Batum göçmeni bir ailenin çocuğu olan Uludağ , yakın dostum Uludağ ailesi ve akrabaları tarafından yalnız bırakılmadı . Oldukça kalabalık bir dinleyici karşısında konuşan Uludağ , değişik ve farklı bir dini perspektif çizdi . İslam ' ın sufi yorumunu açık bir dille anlatan usta bilim adamı , dinleyenlerin manevi dünyasına iyi bir katkı yaptı . Açılışta yapılan Kuran tilaveti dinleyicilere ayrı bir zevk verdi . Hafız Ahmet Diler Hoca , çok güzel bir Kuran okudu .

                Tasavvufun İslam 'daki Yeri isimli konferansına selam ve duayla başlayan Hoca , kısaca ilim ve çeşitlerinden bahsederek başladığı konuşmasını , değişik tarihsel misallerle sürdürdü .İstikamet kerametten önce gelir diyen Hoca , müminin ferasetine vurgu yaptı . İlimleri ikiye ayıran Uludağ , dini ve akli ilim tasnifine önem verdi . Tasavvufun nerden ortaya çıktığını , nasıl İslami bir ilim olduğunu , tarihsel süreçten örnek kişiler ve olaylarla anlattı . İbni Haldun , İbni Arabi , İbni Bace gibi kişiliklerin sufiliğe katkılarını örnekledi . Konuşmasını bilimsel bir havayla sürdüren usta , okuduğum bir çok eserinden alıntı da yaptı ! Müslümanın günlük yaşamı , davranış biçimleri konusunda epey tarihsel misaller verdi .

                Süleyman Uludağ , bugün anlamakta ve yaşamakta zorlandığımız bir çok terim ve terminolojiyi açıkladı . İhlas , ihsan , takva vs . gibi terimleri oldukça güncel ve manevi örneklerle açıkladı . Allah ' ın sıfatlarıyla donanan insanın takvalı olacağını anlattı . Güncel olarak yaptığı konuşmayı öğrencilerimizin de anlayacağı şekilde sürdürdü . Bugün insanımızın çok harika bulduğu kerametin , aslında esas değil , tali olduğunu anlattı .Önce istikamet ve doğruluk , sonra keramet ve üstün insanlığa vurgu yaptı . Akademik arkadaşların da ilgi gösterdiği konferans , öğrencilerimizin de düşünce dünyasına anlam yükledi diye düşünüyorum . İlahiyat Fakültemizin bu etkinlikleri sürmesi dileğiyle , sizi Süleyman Uludağ eserleri okumaya çağırıyorum .

                Amasyalı bir emekli akademisyen olan Hocanın kitapları , sahasında tektir diyebilirim . Dergah Yayınlarından yayınlanan kitapları , çok baskı görenler listesinde ve aranan baş yapıtlardandır . Tasavvuf alanında ve İslami ilimlerdeki öğrencilerinden birisi de Mustafa Kara ' dır . Hocanın yetiştirdiği insana iyi ışık verdiğini de düşünüyorum . Ağaç dibine düşmüş desek yeridir . Yerine seleflerini yetiştirmek ne güzel .  Mütevazı bir konuşma dili olan Hoca , dinleyicileri yavaşlığıyla yorsa da , biz onu yaşına bağlayarak aşkla dinledik . Yaşının yetmişlerde olduğunu unutmayalım ! Sözlü Anlatım ders etkinliği olarak da dinlenilen konferans , aç gönüllere manevi su serpti .

                İlimdar bir kişilik ve Amasyalı olan Hoca , memleketinde böyle ilgi görünce ne kadar sevindim bilemezsiniz . Yaşayan bir tasavvuf çınarı olan Hoca , marifetiyle ilmini birleştirince ortaya çok güzel bir konuşma ve ilim çıktı . Kaçıranlara da derim ki ; Amasya 'nın çocukları olan değerlerinize sahip çıkınız . Üniversitenize , alimlerinize , ailenize , Amasya'nıza , değerlerinize sahip çıkınız . İltifat görmeyen marifet zayiidir . Bunu hep söylerim . İltifat gören marifet de her zaman gelişmeye ve ilerlemeye tekabül eder . Üniversitemizin konferanslarını kaçırmayın derim . Üniversitemizin mahalli gazetelere verdiği sunum duyuru ve reklamları da çok doğrudur . Artık haberim yok lafı geçersizidir .

                Süleyman Uludağ Abimize ve dinleyici dostlara Üniversitem adına teşekkürü borç bilirim . Böyle zor bir konuyu , aşkla ve vecdle dinledikleri için  ayrıca kutlarım . Bir sufi dizesiyle bitirelim :" Hak şerleri hayr eyler / Ârif anı seyreyler  / Zan etme ki gayreyler / Mevlâ görelim neyler./ Neylerse güzel eyler." Böyle diyor Erzurumlu İbrahim Hakkı Tevfizname adlı şiirinde .Bu yazı 4 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


İsa ÇOLAKER Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  249 Bekçi Törenle Yemin Etti..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Amasya Valiliğine Z..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Belediye Başkanına ..  
  Vali Varol’dan Pekcan’ın Ailesine Başsağlığı ..  
  Sıfırlanan Döner Sermayeye Acil Çözüm Gerekli..  
  Başvurular E-Devlet’ten yapılabilecek..  
  Hayırsever Doktordan Anlamlı Bağış..  
  Başkan Özdemir’den Genç Kızılay'la Kahvaltı B..  
  Emniyet Müdürü Pekcan Dualarla Toprağa Verild..  
  Vakıfbank’tan ATSO Ziyareti..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.