19 Kasım 2018 - Pazartesi / 04:44
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
İsa ÇOLAKER İsa ÇOLAKER
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

ORUCU BOZMAYAN ŞEYLER

                Orucu bozmayan şeyler dendiği zaman , aklımıza dini bir muhteva gelebilir .Orucun hukuki içeriğine girmeden , Ramazan'da ihtiyacımız olan duygulardan ve davranış biçimlerinden konuşalım derim .Orucu bozan ve bozmayan şeyler, bir ilmihal bilgisi olarak , bir çok başvuru kitabında bulunmaktadır . Benim dikkati çekmek istedim şey , daha çok orucun bizi tuttuğu ve engellediği şeyler değil , bizim , orucun içeriğine uygun olarak geliştirmemiz gereken ince ve naif ruhi davranış biçimlerimizdir .Bunları konuşmak için önce , bizim orucun idrakinde olmamız ve onu anlamamız gerekiyor . Orucun manevi güzelliğini yaşadığımız şu günlerde orucu neyin bozmadığına şöyle bir göz atalım !

                Sevgi orucu bozmaz . Ramazan ayı sevgi ve mutluluk ayı olması gereken bir aydır . Ortalama psikologlar gibi , mutluluk pazarlaması ve dersi vermeyeceğim .Birbirimizi anladığımız ve sevdiğimiz an , Allah bizden razı olacaktır . Bu da orucu bozmaz . Bundan korkmaya ve sahte sevgi gösterilerinde bulunmaya gerek yok . Milletini ve sokaktaki insanı sevdiğin zaman , Ramazanın ruhuna ihanet etmemiş olursun .Yaya çizgisinde bekleyen bir yayaya yol veren sürücü , bir sevgi tutumu geliştirmiş olur . Orucu bozmayan sevgi de budur .Sevgisiz bir Ramazan ayı , cinnet ayıdır . Ramazanda cinayetlerin azalması bile , bir sevgi kırıntısıdır .Birbirimizi sevmeden cennete giremeyeceğimize göre, sevgi cennetin azığıdır da . Ramazanda azık temin etmek isteyen sevgili insanımız , sevginin ve saygının kalibresini biraz daha artırmak zorundadır .Yoksa Ramazan sadece açlık değildir . Sevgisizlik de arsızlıktır . Ramazanın arsızlığa tahammülü yoktur .

                Orucu bozmayan şeylerden birisi de , hüzündür .Müslümanda olması gereken de hüzündür . Hüzünlü adamı severim . Hüzünlü adam , zor adamdır ; lakin , meseleleri çözen adamdır . Hüzünlü adamdan korkmam . Hüzünlenmek orucu bozmaz .Dünya sürgünümüzü ancak , hüzünle ve biraz da umutla aşarız ...Hüzün hayalperstlik değildir .Hüzün insanı olgunlaştırır ve Allaha yaklaştırır .Hüznü gidermenin yolu ayyaşlık değildir . Oruçla beraber gelen dingin arınmadır . Oruçla içini , dışını temizleyen kişi , hüzünle gönüle ayar çeker . Yusuf'u , Yakup'u , Yahya'yı , Adem 'i düşünen insan , hüznü hissetmez de ne yapar ? Hüznümüzü fesbuk , tıvıtır gideremez . Onlar duygularımızı çalar ve bizi oyalarlar . Sanal hüzün gidericiler beni mesut etmiyor !Ne diyor hadiste :"Allah , kalbi hüzün içinde olan bütün kullarını sever ."Eyvaallah .

                Orucu bozmayan şeyleri konuşurken , aşkı da atlamamamız lazım . Varlığın hamuru olan aşk , Ramazanda da elden bırakmamamız gerek bir duygu . Aşksız bir kuru müslümanlığa doğru gidiyoruz . Yani ibadet eden ama , tuttuğum oruçtan bir şey anlamıyorum diyen insanlara denk geliyorum . Kıldığım namazlardan bir tat  almıyorum diyen dostlara rast geliyorum . Bunlar aşksızlık cümleleridir . Yani oruç tutan ve namaz kılan modern insan , bu ibadetlerin içini dolduramıyor . Benim aşk oruç bozmaz demem , tam da burada başlıyor . Beşeri bir ilişkiden değil , din dili olan bir aşktan bahsediyorum . Orucu aşkla ve vecdle tutmak , mesele bu . Sadece açlık figürüyle oruç tutamayız . Açların , yoksulların , yoksunların , gönülsüzlerin dili olacak bir aşk diline ihtiyacımız var . Arakan'dan , Suriye'den , Irak'tan , Uygur'dan , Afrika'dan bize ne demeyen bir aşk dili .

                Mütevazılık da orucu bozmaz . Kibriyle müslüman olan bir âdeme rastlamadım .Ramazan da daha bir mütevazı olmak durumundayız . Korkmayalım , mütevazılık oruç bozmaz . Maalesef Ramazanda kibri tavan yapmış bireylere tanıklık ediyorum .Ramazan yardım paketlerini böbürlenerek değil ; sağ el , sol eli görmeden vermeliyiz . Bu açık bir modern kibir halidir . Toplumsal kibri de vazgeçmeliyiz . Çoğunluğun dini olan İslam , azınlığın da dini garantörüdür . Değişik ırk ve dinlerden komşularımıza karşı , gayet hoşgörülü ve mütevazı olmalıyız . Orucun bizi tutamadığı anlar , bizim kibre yenildiğimiz anlardır .Onun için , tut bizi ey oruç diyorum .Mütevazılık bir şekilde , kendini tutma ve alçakgönüllülük halidir . Din dili de bunu gerektirir .Gönül insanı mütevazı olur .

                Orucu bozmayan güzel şeyleri konuşurken , hüznün önemine gönderme yapmıştım.Hüznümüzü giderecek olan Rabbimize şükrederken , bir hüzün dizeleri toplamıyla veda edelim : "Ey oruç, diriltici rüzgâr, İslam baharı / Es insan ruhuna inip yüce ilham dağından / Kevser içir, âbıhayat boşalt kristal bardağından / Susamış ufuklara insan kalbinin ufuklarına" Sezai Karakoç usta , 'insan ve oruç' şiirinde böyle kristalize eder orucu .Ey oruç , tut bizi.Bu yazı 4 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


İsa ÇOLAKER Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  OKA Kasım ayı toplantısı yapıldı..  
  Amasya SMMM Odasından E-Uygulamalar semineri..  
  Jandarma yaptığı aramada kaçak içki ele geçir..  
  Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürlüğü 2019 t..  
  Amasya Barosu’ndan Başkan Özdemir’e ziyaret..  
  Belediye Başkan Aday Adayı Erdem’den ziyaret..  
  Özel İdare içme suyu depolarının yüzde 70’ini..  
  Yılda 50 milyon kWh elektrik üretecek..  
  TEMA Vakfı İl Temsilciliği’nden Başkan Özdemi..  
  Funda Varol engelli vatandaşları evlerinde zi..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.